На Тернопільщині відкрили будинок для переселенців

На Тернопільщині відкрили будинок для переселенців

У Великогаївській громаді відкрили будинок для переселенців. Поселити там можуть 50 людей. Вони безкоштовно мешкатимуть в будинку впродовж трьох років, сплачуючи лише за комунальні послуги.

Про це Суспільному повідомив голова громади Олег Кохман.

Катерина Білоус переселенка з Лисичанська. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вона зі сім’єю переїхала до села Козівка Великогаївської громади.

переселенці
Катерина Білоус з донькою. Суспільне Тернопіль

Жінка розповіла про своє тимчасове житло, в якому мешкає зараз.

"Я, моїх троє дітей і моя кума з двома дітьми. Літня кухня — там ні вікон, ні нічого нема. Двері зламані. Один хлів зачиняється. Господар як зачинив, ми не відкривали. То ми плівкою, клейонкою вшивали, бо холодно, щоб не дуло з вікон. Вікна старі і вони продуваються. І щоб зимно не було, щоб тепло хоч трохи, щоб вітру не було. А на літо знімаємо. Це ще не всі зняли. І ми ще за цей будинок платимо господарю. І платимо комунальні послуги. Хотілося б, щоб краще жили діти".

утеплити вікна плівкою
Катерина показує, як утеплили вікна в будинку. Суспільне Тернопіль

Катерина каже, за оренду та комунальні послуги платить 5500 гривень на місяць. Опалення і водопостачання у будинку немає. Питну воду беруть у сусідів, а по воду для прання ходять до ручної помпи.

"Щоб набрати воду треба відер десять вилити, щоб чиста вода була".

переселенка
Катерина йде по воду до сусідів. Суспільне Тернопіль

Катерина Білоус каже, планує ставати в чергу на отримання житла в будинку для переселенців. Жінка вже приготувала пакет документів.

"Ось свідоцтво дітей, ідентифікаційні коди дітей, мій паспорт, посвідчення, що вони є з багатодітної сім’ї і довідки ВПО. І Довідка про те, що я мати-одиначка".

переселенці
Катерина Білоус. Суспільне Тернопіль

Будинок для внутрішньо переміщених осіб у Козівці на Тернопільщині — це адміністративна будівля, яку переробляли 8 місяців. Тут облаштували 16 блокових кімнат, із них 4 — для людей з інвалідністю.

Проєкт громада реалізувала за підтримки Червоного Хреста, розповідає спеціалістка з комунікації обласної організації Товариства Червоного Хреста України Яна Безкоровайна.

"Вісім кухонь є і 16 житлових кімнат. Кожна кухня розрахована на 2 кімнати, на 2 сім’ї. Якщо сім’я велика, багатодітна, то може забрати повністю весь блок. Тобто володіти 2 кімнатами і однією кухнею. Будівля також розрахована на людей з інвалідністю. На першому поверсі є повністю обладнаний санвузол, там людина з інвалідністю може спокійно прийняти душ, сходити в туалет. Наприклад, якщо багатодітна сім’я, можна поставити двоповерхові ліжка, щоб вони могли себе комфортніше почувати з дітьми. Це приміщення реконструювала Тернопільська обласна організація за фінансового сприяння Швейцарського Червоного Хреста спільно з Великогаївською сільською радою".

червоний хрест
Яна Безкоровайна. Суспільне Тернопіль

Також за словами Яни Безкоровайної, придбали генератор та окремо побудували котельню, тож опалення може бути електричне або ж твердопаливне. Загалом проєкт обійшовся в 14 мільйонів, 6 мільйонів 300 тисяч гривень виділили з бюджету громади, розповів Олег Кохман. Переселенці можуть подавати заявки на проживання через ЦНАП або на електрону пошту громади. Серед претендентів виберуть ті сім’ї, яким житло є найбільш необхідне.

"Певні є критерії, наприклад: жінка з дітьми, які не мають, де жити, прибули з зони бойових дій. Після того, вони мають подати необхідний пакет документів через ЦНАП Великогаївської сільської ради", — каже Олег Кохман.

олег кохман
Олег Кохман. Суспільне Тернопіль

За його словами, від початку повномасштабної війни прийняли в громаді 3500 переселенців.

"Зараз ми підрахунок ведемо — 350 людей. Але ми бачимо, що ситуація на Сході країни погіршується і багато ВПО їдуть на захід країни. Тому надіємося, що цей будинок для цих людей пригодиться, тому що за останній тиждень більше 150 внутрішньо переміщених осіб цікавилися цим об’єктом і, я думаю, найближчим часом ми їх побачимо тут".

Загалом на Тернопільщині зареєстровано 69 тисяч внутрішньо переміщених осіб, повідомила голова ради з питань ВПО при обласній військовій адміністрації Яна Шкуратова.

"Внутрішньо переміщені особи в Тернопільській області в основному винаймають самі собі житло, платно, платять орендну плату. Але в місті також і в області функціонує 47 місць тимчасового проживання. Це місця компактного проживання ВПО, де вони проживають безкоштовно. В місті це – 8 місць тимчасового проживання. По області в таких будівлях проживає близько 1500 людей, а в місті, в цих восьми – близько 600 ВПО. Тобто, розуміємо, що це досить маленька цифра, близько 2000, в області – 69 тисяч. Всі інші проживають або в орендованому житлі, або в родичів, або знайомих, або в людей, які надали свої будинки для тимчасового проживання або платно за оренду, або просто за комунальні послуги".

Яна Шкуратова
Яна Шкуратова. Суспільне Тернопіль

За словами Яни Шкуратової, незабаром буде відкриття ще одного будинку для переселенців.

"Буде відкриття в місті Чортків подібного житла. Там також сформована черга в громаді, там також за участі донорських організацій. Це не місце тимчасового проживання, так як я згадувала, — 47 в нас діє. Це вже житло на більш тривалий період".

Яна Шкуратова каже, нині на Тернопільщині зареєстровано 69 тисяч переселенців.

На початок