"Хочу, щоб у музеях була правда про війну": одеський художник представив проєкт у Тернополі

"Хочу, щоб у музеях була правда про війну": одеський художник представив проєкт у Тернополі

Виставка Станіслава Жалобнюка
Виставка "Випромінювання". Суспільне Тернопіль

У художньому музеї в Тернополі відкрили виставковий проєкт художника з Одеси Станіслава Жалобнюка. На виставці "Випромінювання" зібрали понад 60 мистецьких творів.

Про це Суспільному розповіла заступниця директора художнього музею Ольга Ваврик.

На експозиціях представлено історію родини художника Станіслава Жалобнюка. Автор розповів, що картини, які виставив у художньому музеї, писав 10 років.

"Все, що є на сьогоднішній виставці має особливу історію. Серед них — сад мого діда Сави. Це експозиція про знищені сади України під час Голодомору 1947 року. Також на виставці є меморіал про голод у моїй родині, коли мій батько їв листя акації та липи, бо вони не гіркі. В мого батька під час Голодомору брати померли. Також я продемонстрував історію свого сина, коли він бачив вибухи в Одесі. Багато картин на цій виставці мають приціл, тут кожен зрозуміє своє. Я хочу, щоб в українських художніх музеях була правда про війну, як вона виглядала і як виглядає", — говорить Станіслав Жалобнюк.

Станіслав Жалобнюк
Одеський художник Станіслав Жалобнюк. Суспільне Тернопіль

Художник розповів, що проєкт створений за принципом сполучення артпрактик концептуалізму, зокрема, авторських форм живопису, артоб’єктів, інсталяцій та контекстуальних анотацій.

"Виставка називається "Випромінювання", але варто розуміти, що це про випромінювання вашого серця, радіоактивне випромінювання, це будь-яке випромінювання. Цю виставку, можна сказати, я готував 47 років, все своє життя. Виставку вже встигли показати в Одесі, Вінниці, Хмельницькому, місяць виставка буде у Тернополі, а далі їдемо у Львів, Івано-Франківськ, Черкаси, Дніпро, Полтава, Київ і знову Одеса".

За словами заступниці директора художнього музею Ольги Ваврик, на виставці представлені цикли — "Чорне море", "Потенційно (не)прийнятний контент", "Випромінювання", "Траса Е-95", "Садочок мого діда Сави, рік 1947".

"Станіслав Жалобнюк — представник одеської художньої школи. Це відомий український художник і сьогодні він вирізняється серед сучасних митців вмінням візуалізувати свої думки та переживання. Тригером для створення проєкту "Випромінювання" стало повномасштабне вторгнення Росії на територію України. На виставці у нашому музеї експонується понад 60 творів", — розповіла Ольга Ваврик.

Ольга Ваврик
Заступниця директора художнього музею Ольга Ваврик. Суспільне Тернопіль

Серед відвідувачів виставки — Богдана Лушней з Чортківщини.

"Помітно, що художник пережив багато труднощів і йому вдалося передати свої емоції. Мені дуже сподобались картини, на яких зображено задній вигляд транспорту. Здається, що попереду автомобіля є щось світле, що нас чекає. Такі виставки дуже важливі в наш час, адже, коли люди дивляться на такі твори, то розуміють, що у нашій країні відбувалося та відбувається".

Богдана Лушней
Богдана Лушней. Суспільне Тернопіль

Також своїми враженнями від виставки поділилася переселенка Галина Косматенко. Жінка з Великої Новосілки, що на Донеччині.

"Важки дивитися на цю виставку, адже все переживаєш через себе. Все наче живе, ти проживаєш ці події знову".

Галина Косматенко
Галина Косматенко. Суспільне Тернопіль

Виставка "Випромінювання" у Тернополі
Відвідувачі виставки "Випромінювання". Суспільне Тернопіль

На початок