"Обороняємо державу або України не буде": начальник групи комплектування прикордонного загону на Тернопільщині

"Обороняємо державу або України не буде": начальник групи комплектування прикордонного загону на Тернопільщині

Боротьба з нелегальним перетином кордону, підготовка людей до участі в бойових діях і як набирають людей для контрактної служби — про все це в інтерв'ю розповів Суспільному начальник групи комплектування у Тернопільській області сьомого прикордонного загону Андрій Лущик.

Які основні напрямки роботи прикордонників?

У межах створених пунктів пропуску через державний кордон ми пропускаємо людей, автомобілі, вантажі. Тобто, прикордонники забезпечують роботу пунктів пропуску. Основне завдання — це паспортний контроль, перевірка людей, які перетинають кордон, забезпечення законності перетину державного кордону. Також ми здійснюємо заходи щодо протидії протиправній діяльності як поза пунктами пропуску, так і в пунктах пропуску. Це протидія незаконній міграції, протидія торгівлі людьми, контрабандній діяльності, незаконному переміщенню зброї, вибухівки, наркотиків. Це одна з основних функцій державної прикордонної служби і це якраз відрізняє її від інших силових структур, зокрема від ЗСУ.

З власного досвіду, найдивовижніші випадки — це коли люди намагаються перетнути кордон через річку. Для цього використовують гідрокостюми, надувні матраци, але наші прикордонники зупиняють таких незаконних мігрантів. Після затримання, згідно із чинним законодавством, на них складають процесуальні документи за незаконне перетинання державного кордону, а також встановлюють людей, які організували перетин незаконних мігрантів, на них складають документи, які потім направляють до суду для притягнення їх до кримінальної відповідальності.

Як працює сьомий прикордонний загін?

Сьомий прикордонний загін входить до складу Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України та охороняє державний кордон в межах Львівської області. Відділ комплектування здійснює добір на військову службу за контрактом як для сьомого прикордонного загону, так і в межах компетенції для будь-якого іншого прикордонного підрозділу. Ми шукаємо людей, вмотивованих для того, щоб проходити службу. Маємо вакансії в підрозділах у межах Львівської області за напрямком молодший інспектор прикордонної служби, також потрібні фахівці: водійського спрямування, зв`язківці, кінологи, а також з відкриттям фельдшерського пункту потрібні медики.

Як відбувається набір у сьомий прикордонний загін і чи потрібно мати бойовий досвід, щоб стати прикордонником?

Бойовий досвід на цей час має більше 70% особового складу сьомого прикордонного загону. В більшості це чоловіки, але є й багато жінок, які мають бойовий досвід. Зазвичай не мають бойового досвіду ті військовослужбовці, які нещодавно прийшли до нас і проходять підготовку.

Кожен громадянин України, який зголосився для проходження військової служби в державній прикордонній службі, повинен пройти відповідну процедуру оформлення. Це медична комісія, психологічний відбір, проведення відповідних перевірок. Далі з кандидатом на службу вирішуємо, на якій посаді та в якому підрозділі він буде проходити службу і забезпечуємо його призив за контрактом. Після цього проводимо військову підготовку нового військовослужбовця на базі нашого позаштатного пункту.

Начальник групи комплектування у Тернопільській області 7-го прикордонного загону
Начальник групи комплектування у Тернопільській області 7-го прикордонного загону Андрій Лущик. Фото: Суспільне Тернопіль

Яка ситуація була на кордоні, коли розпочалася повномасштабна війна?

24 лютого під час повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну був великий наплив людей, які намагалися перетнути кордон. Завдяки порозумінню з польськими колегами ми забезпечили швидше оформлення людей і транспорту, що дозволило не допустити надзвичайних ситуацій на державному кордоні".

Чи змінила повномасштабна війна роботу сьомого прикордонного загону?

Робота ускладнилася не лише через війну, а й через те, що багато пунктів пропуску блокувалися чи блокуються суміжною державою. Для того, аби не створювати черг і забезпечити ритмічність пропускних операцій, ми запустили електронну чергу для вантажних автомобілів. Вона дозволяє регулювати та зменшувати напруженість при перетині кордону в разі виникнення черг. У зв`язку із відкриттям в другому кварталі 2024 року пункту пропуску "Нижанковичі", будемо розширювати штат особового складу, також він збільшується на відділені прикордонної служби "Краківець".

Чи проводите ротацію прикордонників?

Так, у межах державної прикордонної служби здійснюється ротація особового складу. Багато військовослужбовців, які з початку повномасштабного вторгнення виконували завдання на східних ділянках, зараз переведені у сьомий прикордонний загін. З початком повномасштабного вторгнення сьомий штурмовий загін неодноразово направляв зведені підрозділи, які виконували завдання на східній ділянці в зоні бойових дій. Один з таких зведених підрозділів очолював я особисто. Маємо також прикордонну комендатуру швидкого реагування, яка на цей час виконує обов`язки на півночі України, але також регулярно бере участь у бойових діях. В прикордонників наразі діє система тримісячної участі в бойових діях, після цього вони йдуть на ротацію.

Чи є випадки, коли людей, які намагалися незаконно перетнути кордон, після затримання відправляли в лави ЗСУ?

Так, такі випадки були. Є люди, яких із пункту пропуску одразу направляли до відповідних територіальних центрів комплектування.

Як відбувається мобілізація та як набираєте людей у лави прикордонників?

Мобілізація відбувається відповідно до розпорядження Генерального штабу. Набирають людей у 15-й мобільний прикордонний загін "Сталевий кордон", 1 і 3 прикордонні загони. Ці прикордонні частини комплектуються також жителями Тернопільської області. Будь-який кандидат, який потрапляє до прикордонних підрозділів, особливо тих, які беруть участь у бойових діях, не відправляється одразу для виконання бойових завдань, кожен повинен пройти відповідну підготовку. Не лише індивідуальну, а й у складі підрозділу. Тільки після цього підрозділ відправляється на виконання бойових завдань.

Інтерв’ю з начальником групи комплектування 7-го прикордонного загону на Тернопільщині
Ведуча Тетяна Панченко та начальник групи комплектування 7-го прикордонного загону на Тернопільщині Андрій Лущик під час інтерв'ю. Фото: Суспільне Тернопіль

У соцмережах поширюють відео, на яких працівники центру комплектування заштовхують чоловіків до автобуса, застосовують силу до них. Як ставитеся до таких дій працівників ТЦК?

Так, відео гуляють, вони прикрі, але виконання обов`язків громадянина повинно бути на першому місці. Кожен призовник, кожен військовослужбовець запасу, кожен громадянин України впродовж двох років вже мав час, щоб прийти до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Кожен громадянин повинен докластися до оборони держави. Або ми обороняємо державу, або ні держави, ні України, ні українців не буде взагалі.

Як мотивуєте людей для контрактної служби?

Ми поширюємо та доводимо до людей актуальну інформацію, розуміння того, що для кожного кандидата на військову службу за контрактом ми шукаємо те місце й ту посаду, яка йому найбільше підходить і де людина може реалізуватися.

Робота прикордонників
Робота 7-го прикордонного загону. Фото: пресслужба 7-го прикордонного загону

Чи потребує ваш загін доукомплектування?

Так, ми постійно потребуємо нових людей. Маємо багато людей мобілізованих, але водночас і багато людей, які потребують звільнення через різні обставини. Тому кожного місяця, можна навіть сказати, що кожного тижня ми повинні призивати нових людей для доукомплектування та навчання. Робити це потрібно для того, щоб підтримувати належний рівень підготовки всього персоналу загону. Роз`яснюємо людям, перш за все, що обороняти Україну потрібно, військові потрібні. І державній прикордонній службі України теж потрібні нові люди.

Що відомо про 7-ий прикордонний загін

Військовослужбовці 7-го прикордонного загону охороняють кордон з Республікою Польща протяжністю 279 кілометрів у Львівській області та 4-ьох контрольованих прикордонних районах (Червоноградський, Львівський, Яворівський, Самбірський). Загальна протяжність ділянки відповідальності загону — 279 кілометрів, з яких суходолом — 229 (з них гірська — 107), річкою — 50. Створили загін у 1943 році.

На початок