Професора кафедри педагогіки та менеджменту освіти ТНПУ ім. В. Гнатюка Володимира Кравця відсторонили від викладання курсу "Педагогіка: підготовка молоді до сімейного життя". Причиною цього стали його висловлювання на лекціях, яким надали розголосу в соцмережах.
Про це розповіла Суспільному студентка другого курсу факультету мистецтв Влада Кубишкіна.
За її словами, 76-річний професор стверджував, що "дівчата часто самі провокують зґвалтування", "у чоловіка та жінки — різна логіка" та "аборт — це узаконене дітовбивство". У цих висловлюваннях дівчина вбачає сексистські наративи.
"Перша його пара була "Підготовка молоді до сімейного життя". Перше, що нас стривожило, це виправдання насилля. Він казав, що жертва винна в зґвалтуванні, тобто, що дівчата зазвичай провокують зґвалтування, і друге — це теза про "чоловічу" та "жіночу" логіку. Це було на першій парі, а далі почалося гірше й гірше: "аборт — це узаконене дітовбивство", "методи контрацепції — це перерваний статевий акт" і так далі".
Фото презентацій, які показував Володимир Кравець під час лекцій, студенти виклали в соцмережі "Тік ток". Після того, як ситуація набула розголосу, каже Влада Кубишкіна, студентам організували зустріч із ректором. Володимира Кравця на ній не було.
"Ми про нього говорили без нього. Нам пообіцяли його відсторонити від викладання в нашій групі і пообіцяли переглянути ці матеріали на платформі, де ми займаємося дистанційно".
Опублікувала матеріали лекцій студентка Юлія Воронюк. Вона також вчиться на факультеті мистецтв.
"Вважаю, що такі лекції дискримінують жінок. Хочу, щоб Міністерство освіти і науки перевірило програму Кравця Володимира Петровича на сексистські визначення. Має бути справедливе розслідування, викладача повинні відсторонити від курсу "Педагогіка: підготовка молоді до сімейного життя". Такі висловлювання ображають не тільки мене, а й інших студентів".
Кореспонденти Суспільного два дні поспіль телефонували до Володимира Кравця. Він на дзвінки не відповідав.
Також кореспонденти Суспільного намагалися зустрітися з ректором Богданом Буяком, аби отримати коментар щодо цієї ситуації. У приймальні їм сказали, що він на парах, а щоб організувати зустріч, потрібно написати офіційний запит. Кореспонденти його написали, на наступний день отримали відповідь.
У ній йдеться, що в університеті розпочали перевірку відомостей, викладених у соцмережах та ЗМІ, щоб оцінити якість викладання курсу "Педагогіка: підготовка молоді до сімейного життя" професора Володимира Кравця. Також у виші створили комісію для експертної оцінки курсу, до якої залучили внутрішніх і зовнішніх фахівців. Викладання курсу призупинили на всіх освітніх програмах. Наразі оформляють пояснення студентів і чекають пояснень викладача.
Щоб дізнатися, чи є в оприлюднених презентаціях до лекцій Володимира Кравця ознаки сексизму, Суспільне звернулося до Київського центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству. Відповіла заступниця директорки центру з гендерних питань Вікторія Лендіел.
"Так, безперечно. Після цих відео у "Тік тоці" охоплює жах. У мене спочатку була надія, що це було в рамках того, як не треба робити. Дуже сподівалася, що викладач наводив негативні приклади і негативні твердження, які не треба вживати. Але, побачивши слайди, підтверджую, що це абсолютно стереотипні твердження, які не варто допускати. Сподіваюся, що молоді люди, які бачать ці твердження, з ними абсолютно не погоджуються, не сприймають і живуть у 21 столітті".
Вікторія Лендіел розповіла, який вплив мають такі наративи.
"Я за першою освітою педагог. Не пішла працювати до школи, але можу сказати, що багато з моїх одногрупниць послуговуються саме лекційними, практичними матеріалами, які були надані в університеті. Бо для молодого викладача авторитетними є ті люди, які його навчали, зазвичай, це доктори наук, люди, які мають гучне ім’я у світі науки. Це небезпечно, оскільки ми далі несемо це в маси, до школярів, до інших студентів. Бажано не використовувати такі наративи. Якщо їх використовувати, то тільки, як демонстрацію негативного прикладу: ось так робити не можна. Обов’язково пояснити, чому не можна та як варто робити".
Адвокатка Лілія Баюш каже, якщо довести, що висловлювання сексистські, людину можна притягнути до адміністративної відповідальності.
"На сьогодні відповідальним за сексистські висловлювання є лише рекламодавець згідно з Законом України "Про рекламу". На нього можуть накласти штраф або навіть позбавити ліцензії, якщо знайдуть ознаки сексистських висловлювань у рекламі. Що стосується інших випадків, то можна відстояти свою правоту в судовому порядку. Це цивільне провадження. Якщо подаєте позов, можна буде стягнути матеріальну та моральну шкоду, якщо підтвердять, що ви зазнали дискримінаційних дій з боку інших осіб за ознакою статі.
Стаття 22 закону України "Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків" передбачає, що через дискримінацію за ознакою статі можна звернутися до державних органів, органів місцевого самоврядування, судових органів, уповноваженого з прав людини або ж органів поліції, говорить адвокатка.
"Якщо ви вбачаєте в діях інших осіб дискримінацію за ознакою статі або стикаєтеся з сексистськими висловлюваннями, звертайтеся до суду і відстоюйте свою правоту. Також можна звернутися до вищих органів. Якщо говоримо конкретно про цю ситуацію, то треба звертатися в Міністерство освіти і науки України, щоб було відповідне службове розслідування. Це державний орган, якому підпорядковуються освітні заклади. Якщо факти підтвердять, особа має понести відповідальність".
Аби дізнатися, чи знають у Міністерстві освіти та науки про цю ситуацію та чи затверджували там програму курсу, Суспільне надіслало інформаційний запит. Отримали відповідь, що його опрацьовують. Запит із проханням надати коментар відправили й урядовій уповноваженій з питань гендерної політики Катерині Левченко. Відповідь очікують.