Останній дзвоник у школах Тернопільщини: чи зменшилася кількість випускників

Останній дзвоник у школах Тернопільщини: чи зменшилася кількість випускників

У школах Тернопільщини пролунав останній дзвоник. Цьогоріч свідоцтва про повну загальну середню освіту отримали 5 708 учнів. Порівняно з 2021-2022 навчальним роком, це на 342 випускники менше.

Про це розповіла заступниця директорки обласного департаменту освіти Ганна Зварич. За її словами, кількість випускників через повномасштабну війну майже не змінилася, а до перших класів шкіл Тернопільщини пішло на 15% менше дітей.

У Лозовецькій загальноосвітній школі Байковецької громади останній дзвінок кожен клас святкує на своїй локації. Початкова школа – з аніматорами на шкільному подвір’ї, а середні та старші класи — в приміщенні навчального закладу.

Випускники
Випускники Лозовецької школи. Суспільне Тернопіль

Шестикласники плетуть ляльки-мотанки та загадують бажання.

ляльки-мотанки
Учні плетуть ляльки-мотанки. Суспільне Тернопіль

"Ми хочемо побажати всім миру. Щоб Україна перемогла і війна якнайшвидше завершилася", — каже учениця 6 класу Евеліна Лясота.

Останній дзвоник, школа, школярі, учні, випускники, діти, Тернопільщина, травень 2024
Евеліна Лясота з однокласницею. Суспільне Тернопіль

Учні 11 класу згадують шкільні роки та пишуть листи собі у майбутнє.

Останній дзвоник, школа, школярі, учні, випускники, діти, Тернопільщина, травень 2024
Випускники пишуть листи собі у майбутнє. Суспільне Тернопіль

Написав лист і Павло Баб’як.

"У майбутньому я бачу себе хорошою, доброзичливою, співчутливою людиною, яка буде плекати в собі християнські цінності та розвиватися. Змішані емоції, я дуже переповнений. Радісний і водночас шкода, що мушу прощатися зі своїми однокласниками та вчителями, які дали мені такий хороший старт, хороші навички та здібності, які знадобляться мені в майбутньому для мого подальшого зростання, моєї кар’єри, для моєї сім’ї".

Випускний
Павло Баб’як. Суспільне Тернопіль

Цього року в Лозовецькій школі – 15 випускників. Серед них – Тетяна Заяць.

лист у майбутнє
Лист собі у майбутнє пише Тетяна Заяць. Суспільне Тернопіль

"Я задоволена тим, якими ми стали і якими є. Зворушливо, що нам доведеться розійтися сьогодні й у школу ми можемо повертатися лише як гості, а не як учні на урок. Я вдячна однокласникам, що вони стали мені добрими друзями і були поруч, допомагали, підтримували мої ідеї. Ми стільки часу провели разом і були дружньою командою. Але наші старання були б нічого не варті, якби не люди, які нині нас захищають, які боронять країну. Ми знаємо, що є багато ровесників, які на фронті чи волонтерять. Ми безмежно їм вдячні за те, що вони роблять, ми нині б не мали ми того свята".

Останній дзвоник, школа, школярі, учні, випускники, діти, Тернопільщина, травень 2024
Тетяна Заяць. Суспільне Тернопіль

Останній дзвінок сьогодні пролунав і в Шляхтинецькій гімназії.

Випускний 2024
Випускники Шляхтинецької гімназії. Суспільне Тернопіль

9 клас цього року тут закінчили 10 школярів. Випускниця Наталя Гевко каже, планує поступати в коледж. "Я хочу, щоб наше майбутнє було в мирній, незалежній Україні".

Останній дзвоник
Наталя Гевко. Суспільне Тернопіль

Виконувачка обов’язків начальниці відділу освіти Байковецької сільської ради Наталія Загнибіда каже, цьогоріч у громаді — 28 випускників 11 класу.

"Якщо порівнювати кількість випускників у цих роках, то вона практично не змінилася. Якщо у 2021 році в нас було 28 випускників, у 2022 році — 34, 2023 — 32 випускники. Стабільна динаміка".

Наталія Загнибіда каже, у двох школах — початковій села Чернелів Руський та Соборненській гімназії, перші класи не вдалося набрати через недостатню кількість дітей.

"У 2021 році було 70 першачків, у 2022 році — 74, 2023 — 80 учнів були зараховані до 1 класу. Цьогоріч, на жаль, у нас невтішна тенденція, бо народжуваність у громаді знизилася і це впливає на зменшення здобувачів освіти. Війна наклала відбиток і цього року маємо невтішну картину. На сьогодні, відповідно до території обслуговування, до наших закладів зараховані 46 діток у перший клас".

Байковецький відділ освіти
Наталія Загнибіда. Суспільне Тернопіль

За час повномасштабної війни з Байковецької громади за кордон виїхали 58 учнів, проте більшість із них повернулася. Зараз за кордоном 14 дітей, але вони продовжують навчатися в громаді на екстернатній формі. У школи громади за 2022-2024 роки перейшли 14 учнів з сімей внутрішньо переміщених осіб, розповіла Наталія Загнибіда.

У Тернопільській громаді свідоцтва про повну загальну середню освіту отримали 1 575 учнів, з них — 56 переселенців. Про це розповідає головна спеціалістка відділу освіти Тернопільської громади Ольга Заблоцька. Динаміка щодо випускників стабільна, а от кількість першокласників знизилася.

"Якщо взяти 2021 рік, то першокласників набрали 3 199 учнів, випускників було 1487. У 2022 році першокласників було 3 107, а випускників 1 492. 2023 рік: першокласників було 2 895, випускників — 1 487. І 2024 рік: першокласників набрали 2 500 учнів, а випускників — 1 575. Зовнішньо переміщених учнів у нас цього року 1840, з цих дітей випускників 11 класів — 223 дитини, а 9 класів — 207 дітей".

Також є школа, де не подали жодної заяви для зарахування у 1 клас, — це заклад у селі Кобзарівка.

Загалом школи Тернопільщини цього року закінчили 5 708 учнів, розповіла заступниця директорки обласного департаменту освіти Ганна Зварич.

"Є 121 здобувач із числа внутрішньо переміщених осіб і 511 школярів, які за кордоном. Якщо взяти динаміку щодо випускників, то вона не зменшилася. У 2021-2022 році ми мали 5 366 випускників, але дуже помітним є зменшення учнів початкової школи. Якщо в 2021-2022 в навчальному році було 10 368 здобувачів початкової освіти, то цьогоріч ми маємо 8 819. По роках: 2022-2023 рік на 8% зменшилася кількість, і від 2023 до 2024 — ще на 7%. Тобто, якщо порівняти 2021-2022, 2023-2024 навчальні роки, то кількість першачків в області зменшилася на 15%".

Сьогодні останній день подачі документів і прийому заяв для зарахування у 1 клас, розповіла головна спеціалістка відділу позашкільної освіти управління освіти Тернопільської громади Ольга Заблоцька

"Завтра вже будуть попередні накази про зарахування дітей і ми будемо знати точну кількість першокласників. Однак, здати документи та електронно зарахуватися можна буде ще й після 15 травня, але це виключно на вільні місця, якщо вони будуть у школах".

Останній дзвоник, школа, школярі, учні, випускники, діти, Тернопільщина, травень 2024
Ольга Заблоцька. Суспільне Тернопіль

На початок