Поблизу Тернополя другий місяць працює мистецька резиденція-ретрит "Villa Salomea". Це проєкт команди громадської організації "Мистецький фестиваль "Ї".
Про це повідомив в ефірі Українського радіо Тернопіль креативний продюсер резиденції Юрій Вітяк.
За його словами, мета проєкту — створити для митців з різних міст України безпечний простір для творчості й по-новому осмислити постать Соломії Крушельницької.

Із майже двохсот проєктів про Соломію Крушельницьку, які надіслали з різних областей України, відібрали 12. Митці з різних сфер працюють над їхньою реалізацією в екобудинку етнічного стилю "Villa Salomea".
Юрій Вітяк розповів, що в першому заїзді взяли участь співачка Sonhe (Анастасія Дроздовська, Херсон-Київ). Вона написала пісню про Соломію Крушельницьку, яку скоро можна буде почути на музичних платформах. Композитор Мирослав Мелимук зі Львова з допомогою штучного інтелекту отримав голос Соломії зі старих записів, очистив його та наклав на власну музику. Ілюстраторка Тетяна Адаменко з Дніпра закінчила перший розділ дитячої книжки. Твір знайомить з біографією співачки через речі, які їй належали. Фотохудожниця Наталія Яворська з Тернополя в резиденції працювала над артбуком, де використала цитати Крушельницької, речі співачки та спогади про неї.

"Насамперед ми даємо творчу свободу. Резиденти між собою спілкуються, планують інші проєкти про Крушельницьку. Нам важливо було дати хід ідеї і ми це зробили. Нам важливо, щоб проєкт був цікавий і сильний", — каже Вітяк.
З 2 листопада розпочався другий заїзд, в якому беруть участь реставраторка фото з Хмельницького Тетяна Терехова, дизайнерка одягу Каріна Гаєва з Дніпра, дитяча письменниця Ольга Купріян з Києва та художниця-ілюстраторка з Харкова Юлія Данилова.
"Пишу книжку про Соломію для дітей 9-12 років, тому стараюся максимально заглибитися в тему. На цій резиденції побачила Соломію по-іншому. Хочу своїм читачам показати її не як мармурову статую, а як живу людину, яка може дати приклад, надихнути", — говорить Ольга Купріян.

Реставраторка фото Тетяна Терехова займається колоруванням чорно-білих фото співачки.
"Торік, коли був 150-річний ювілей Соломії Крушельницької, у рамках свого проєкту "Кольорова історія" я почала колоризувати її фото. У неї багато світлин — яскравих, потужних. Вона була красивою жінкою в чудових сукнях. Тоді я встигла зробити лише два фото, тому зараз маю нагоду продовжити і зробити серію листівок", — сказала Тетяна.

Ілюстраторка Юлія Данилова працює над коміксом про славетну співачку та створить мурал у центрі Тернополя.
"На конкурс проєктів я йшла з ідеєю серії коміксів "Листи до Соломії". Під час резиденції познайомилася з Соломією ближче й вирішила, що комікс буде про те, як вона відмовляла чоловікам, наскільки це була самодостатня жінка. Мені також випала нагода зробити мурал на вулиці Чорновола", — повідомила Юлія.

Каріна Гаєва, дизайнерка одягу з Дніпра, свої плани не оприлюднює.
"Поки що це загадка навіть для мене, але точно відомо, що це буде декорований одяг, брошки, штампи й орнаменти, присвячені Соломії. Це не буде омаж до періоду і не буде реконструкція, але точно буде популяризація Соломії в сучасній канві моди", — розповіла Каріна.
Свої проєкти учасниці резиденції оприлюднять наприкінці листопада.