Проєкт реставрації монастиря домініканців викликав дискусію серед громадськості. Під час зустрічі з представниками Тернопільсько-Зборівської архієпархії тернополяни вимагали пояснень щодо відсутності громадських обговорень проєкту. Один із них – тернопільський архітектор Кирило Чуйко.
"У 6-ій статті Закону "Про архітектурну діяльність" йдеться, що виключно на конкурсній основі здійснюється розроблення проєктів об'єктів архітектури, реалізація яких має суттєвий вплив на розвиток і формування забудови населених пунктів, а також об'єктів в зоні охорони пам'яток історії та культури. Так як об'єкт є пам'яткою і знаходиться в цій зоні, а ще має вплив на просторовий вигялд міста, то треба проводити архітектурний конкурс. Ця надбудова досить масивна. Будівля стає удвічі вищою, змінюється об'ємно-просторова композиція. Вона починає домінувати над простором. Також треба аналізувати, наскільки зміни вплинуть на сприйняття всього комплексу Архикатедрального Собору, самої катедри. Якщо це пам'ятка національного значення, то документація має проходити через науково-методичну раду Мінкульту, а вона проходила тільки через науково-методичну раду обласної адміністрації", – каже Кирило Чуйко.
Синкл Тернопільсько-Зборівської архиєпархії греко-католицької церкви Віталій Козак дав відповідь на запитання тернополян, чому не було громадських обговорень проєкту реставрації домініканського монастиря.
"В роки, коли поширювався коронавірус і почалася повномасштабна війна, ми звичайно, масових заходів не проводили, були обмеження. Однак, про цей проєкт розповіли під час візиту міністра культури Ткаченка до Тернополя. Це була відкрита конференція з присутністю ЗМІ".
Також Віталій Козак розповів, чому обрали саме цей проєкт реставрації пам'ятки.
"Вибір архітектора Юрія Вербовецького щодо проєкту реставрації Домініканського комплексу пов'язаний з історією ще 2015 року, коли приміщенням користувався архів. Тоді розробляли проєкт реставрації фасаду Архикатедрального Собору колишнього домініканського монастиря. Цей проєкт був розроблений і його затвердили, автором був Юрій Вербовецький. Тому, коли приміщення обласного архіву передали у власність Тернопільсько-Зборівській архієпархії, то вона замовила проєкт у того проєктанта, який вже працював з цією спорудою. Це зробили, щоб зберегти єдність архітектурного ансамблю".
Генеральний розробник проєкту реставрації – тернопільський архітектор Юрій Вербовецький розповів, що перед розробкою проєктної документації з реставрації монастиря, фахівці обстежили будівлю.
"Робили геологічні дослідження. Ми вивчали, на якій глибині знаходяться фундаменти, чи вони міцно стоять на твердій основі. Знімали проби стін, склепінь, перекриттів, дерев'яних конструкцій даху", – каже Юрій Вербовецький.
Роботи з підготовки до реставрації будівлі домініканського монастиря тривають, розповів Віталій Козак.
"Припиняти ці роботи немає ніяких підстав, бо на сьогодні ніхто законних договорів не відкликав".
Кореспонденти Суспільного звернулися до Міністерства культури України, щоб з'ясувати, чи погодили там проєкт реставрації монастиря. У Міністерстві відповіли, що в 2021 році Міністерство культури та інформаційної політики України погодило науково-проектну документацію об’єкта "Реставрація та пристосування приміщення колишнього монастиря домініканців 1749 року, пам’ятки архітектури національного значення під релігійно-освітній центр з громадськими приміщеннями загального користування".
У квітні 2023 року Міністерство надало дозвіл на проведення робіт з реставрації домініканського монастиря одній з будівельних компаній Тернополя.
Нагадаємо, генеральний розробник проєкту реставрації – архітектор Юрій Вербовецький каже, що реставрація передбачає збереження автентичної частини монастирського корпусу. Змінено буде лише форму даху. Також він розповів, що після завершення реставрації, ця пам’ятка архітектури національного значення не втратить свого статусу.
Що відомо про реконструкцію Домініканського костелу
- У Тернополі планують реставрувати частину Архикатедрального собору
- Закликають зберегти пам'ятку: на сайті Кабміну зареєстрували петицію щодо монастиря Домініканського костелу
Читайте також
- Чому не було громадських слухань: священники УГКЦ зустрілися з активістами
- Мітинг під Архикатедральним собором УГКЦ в Тернополі: хронологія подій 6 липня
- Біля Архикатедрального собору в Тернополі зібралися люди, які проти добудови над колишнім Домініканським монастирем
- Тернополяни прийшли до захристія Архикатедрального собору: чи вдалося поспілкуватися зі священниками