В обласному художньому музеї презентували графічну новелу про війну "На межі", а також виставку портретів та історій людей "Втрачений дім". В основі виставки та новели 22 історії переселенців з різних областей України.
"Перед вибухом мій колишній чоловік забіг до нас у підвал, узяв одну з доньок: "Щоб тобі було не так важко з двома, я сьогодні візьму одну, а завтра іншу. Цю привезу до тебе і вже другу візьму". Але на наступний день зранку він приїхав і хотів забрати й іншу доньку від мене та вивезти обох. Я йому не дозволила, вибігла по другу дитину, а вони у машину та й поїхали", – говорить керівниця "Молодої Просвіти Прикарпаття" Євгенія Бардяк.
Євгенія зачитала уривок зі стенда виставки "Втрачений дім". Це історія Марини із Рубіжного. Жінка разом зі своєю донькою живе тепер у Тернополі.
"Вчора був рік, як ми виїхали з нашої хати. Ми сиділи з дітьми в підвалі при температурі мінус 15. Дуже обстрілювали. Прилетіли в наш дім дві ракети. І так трапилось, що потрібно було виїжджати з міста".
Історія Марини – одна із 22, які презентують в обласному художньому музеї під час виставки "Втрачений дім" та у графічній новелі "На межі". Ініціювала і реалізувала цей захід Івано-Франківська "Молода Просвіта" за підтримки Агенції США з міжнародного розвитку.
"Ми презентуємо виставку історій та портретів людей, які проживали у прихистках Івано-Франківської області у липні 2022 року. Це люди з різних регіонів України, які тікали від війни у час повномасштабного вторгнення", – говорить Євгенія Бардяк.
За словами організаторки заходу, матеріали виставки і графічна новела перекладені на англійську, румунську і угорську мови.
"Ми їдемо у Молдову, Румунію і Угорщину, щоб розповідати про ситуацію в Україні. Щоб, знову ж таки, популяризувати цю тему на рівні інших країн і говорити, що війна досі триває. Що агресія продовжується. Крім того, наші історії перекладені на англійську мову, знову ж таки, для популяризації інформації за кордоном".
Виставку та новелу покажуть у шести обласних центрах України та за кордоном. У Тернополі організувати захід допоміг Центр розвитку ініціатив "Інсорс". Про це розповіла голова Центру Іванна Мрига.
"Ми повинні пам'ятати, не забувати і говорити про це й далі. Тому, що чим довше триває війна, тим більше кожен із нас починає адаптовуватись до того, що відбувається. Сприймати це, як буденність. І дуже часто ми починаємо не так чуттєво реагувати на історії інших людей".
Читайте також
- Мандрівна виставка "На зламі": у Тернополі розповіли про долі людей з Донбасу