На Тернопільщині прокуратура подала позов до суду через Струсівську синагогу. Будівля в аварійному стані. Правоохоронці вимагають визнати протиправною бездіяльність Микулинецької селищної ради, яка не взяла на баланс споруду. Про це повідомила Суспільному речниця Тернопільської обласної прокуратури Леся Гурецька.
У синагогозі, що в селі Струсів Теребовлянської громади розбиті вікна і двері, зруйновані дах та стіни.
Всередині будівлі сміття.
Краєзнавець Андрій Капуста розповів про фото, на якому зафіксовано вигляд синагоги наприкінці 18 століття.
"Дуже цікава стара світлина. Вона засвідчує стан синагоги станом на 1870 рік. Унікальне фото. Тут видно головний вхід, портал головних дверей, а ліворуч синагоги є прибудова, якої зараз не існує. Під час Другої світової, як я почув з розповідей старожилів, ця частина була зруйнована німецькими окупантами. Зараз там видно обламані стіни".
Олександр Геллер – представник єдиної єврейської родини, яка мешкає у Струсові. Чоловік розповідає, раніше до синагоги приходили члени общини з Варваринець, Різдвян, Дарахова.
"Синагога, то ж була гміна. І в синагогу ходили тільки тут в Струсові. Це було велике приміщення і ще було дві добудови. Була міква – це такий басейн ритуальний. Перед святами великими там занурювалися у воду. Фактично, вона працювала до 41-го року. За Союзу там колись був столярний цех".
Столярний цех від Микулинецької меблевої фабрики у приміщенні синагоги знаходився більше 60 років та проіснував до 2008 року. Про це Суспільному розповів колишній директор підприємства Василь Дідух. Тоді рішенням виконкому синагогу передали на баланс Струсівської сільської ради.
"Два роки тому, під час приєднання Струсова до Микулинецької громади, ця сільська рада була ліквідована. Тоді об’єкти та повноваження перейшли до Микулинецької селищної ради. Однак, синагоги в переліку цих об’єктів не бул"о, – каже староста Струсова Людмила Дзвінка.
Фахівець з питань охорони культурної спадщини області Ярослав Пелехатий повідомив, що Струсівська синагога є пам’яткою архітектури місцевого значення.
"Микулинецька селищна рада повинна взяти споруду на баланс, та вжити заходів, щоб запобігти подальшій руйнації. Селищна рада повинна, перш за все, укласти охоронний договір, визначитися із заходами, необхідними для збереження цієї пам’ятки, виготовити науково-проєктну документацію разом з кошторисною. А також хоча б виконати ліквідацію аварійного стану дахів. Якщо не буде ліквідовано аварійного стану дахів, ця будівля буде далі руйнуватися і нищитиметься сама пам’ятка".
Для того, щоб взяти споруду на баланс Микулинецької селищної ради знадобиться не менше року, - каже голова цієї громади Іван Слободян.
"Це приміщення, з якої причини не знаю, не було взяте на баланс сільської ради Струсова. Для того, щоб ми могли якимось чином впливати на стан цієї споруди, нам найперше потрібно взяти цю споруду на баланс. Виготовити інвентарний паспорт, тоді зареєструвати в державного реєстратора цю споруду як безхозну, і після цього дати оголошення в ЗМІ. Може хтось із власників знайдеться і виставить нам свої претензії на право власності. Ми трошки зробили неправильно, бо інвентарний паспорт не був виготовлений, а дали зразу об’яву в ЗМІ. Ця об’ява простояла там рік, але ніхто не звернувся. Зараз прокуратура звернулася до нас із тим, що ми порушили послідовність ходу взяття на баланс цієї споруди".
За словами Івана Слободяна, необхідно провести капітальний ремонт. На це треба приблизно 10 мільйонів гривень. Голова Микулинецької селищної ради каже, що таких грошей у бюджеті немає. Щоб розпочати реконструкцію синагоги та залучити додаткові кошти, звернулися до Всеукраїнського єврейського благодійного фонду. Наразі відповіді не отримали.
Щоб відновити споруду, Теребовлянська окружна прокуратура подала позов до суду, – розповіла речниця прокуратури області Леся Гурецька.
"Теребовлянська окружна прокуратура подала позов до суду в інтересах держави до Микулинецької селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії на набуття права власності на безхазяйне майно будівлі синагоги 19 століття. Відсутність власника впродовж тривалого часу унеможливлює укладення охоронного договору з органом охорони культурної спадщини і проведення якихось реставраційних робіт".
За словами Лесі Гурецької, Теребовлянський окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій справі.
Читайте також
- Суд оштрафував ректора Почаївської духовної семінарії: що відомо