Книжку "Коли ліс був наш батько" членкині ОУН-УПА Марії Лабуньки презентували в музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини. Її вперше до України з Америки привіз син авторки Ілля Лабунька.
За його словами, у книзі – спогади матері про життя в підпіллі, світлини, карти та документи. Частину з них сім’я Марії шукала в архівах.
Ілля Лабунька каже, що фото матері знайшли в польському архіві:
"Фотографія з зими 1946 року. Тут вона у Синявських лісах на Ярославщині.
Вона про цю фотографію не знала. Її знайшли випадково в архіві міста Ряшів".
Ілля Лабунька розповів, що книгу його матір написала перед смертю – в 1997 році. А надрукували її через 19 років. У ній жінка розповіла про своє життя.
"Вона служила в ОУН, як окружна другої округи жіночої сітки ОУН "Батурин". Там вона займалася пропагандою, готувала звіти про терен на Ярославщині", – каже син.
Протягом чотирьох років Марія Лабунька була в УПА під псевдо "Ірина". Про те, як переховувалася в криївці, також написала в книзі. Уривок про життя Марії в підпіллі зачитала дружина Іллі Лабуньки Олена.
На презентацію книжки прийшов Володимир Сокирко.
"Я завжди цікавився історією УПА. А це від безпосереднього свідка подій. Як була в УПА, як боролася, які перепитії пережила", – каже Сокирко.
Історик Микола Посівнич каже, що спогади Марії Лабуньки можуть допомогти детальніше дослідити історію УПА:
"Це один із небагатьох спогадів, які написані учасницею, яка була у вирі цієї боротьби 30-40 років. І пізніше в діаспорі продовжувала цю боротьбу. Її спогади є на вагу золота. Вони розповідають історії не від вищих провідників, а оця середня ланка, яка на своїх плечах винесла весь тягар боротьби".
Ілля Лабунька каже, в 2016 році книжку презентували в Нью-Йорку та Філадельфії . В Україні її презентували вперше. Далі книгу повезуть на Івано-Франківщину, звідки родом Марія Лабунька.
Марія Лабунька (Марія Ровенчук псевдо: "Ірина", "Ірина Сурмач") народилася 12 лютого 1924 року в селі Печеніжин Івано-Франківської області. У 1944-1946 очолювала жіночу мережу ОУН округи "Батурин" Закерзонського краю. У 1948 році пробилася на захід з рейдуючою групою УПА. До 1952 вивчала педагогіку й етнографію в УВУ в Мюнхені. У 1955 році емігрувала до США. Там брала участь у житті української громади. Померла 17 жовтня 1996 року, похована на цвинтарі святого Андрія (Саут-Баунд-Брук).
Що відомо
- На Тернопільщині презентують фільм про зв’язкову УПА
Читайте нас у Telegram - екстрені новини
Підписуйтеся на Суспільне Тернопіль у Viber
Приєднуйтеся до нас в Instagram