На Тернопільщині презентують фільм про зв’язкову УПА

На Тернопільщині презентують фільм про зв’язкову УПА

На Тернопільщині презентують фільм про зв’язкову УПА
Суспільне Тернопіль

Фільм про зв’язкову УПА Марію Штепу презентували на Чортківщині. Показ організували у селі Мазурівка Білобожницької громади. На захід прийшли близько 100 людей. Про це Суспільному розповів співпродюсер фільму Володимир Ханас.

За його словами, фільм зняли на замовлення Держкіно. Бюджет стрічки складає понад 800 тисяч гривень.

На презентацію фільму прийшли жителі Білобожницької громади, а також учасники знімальної групи. Серед них – режисерка стрічки Марія Яремчук. Жінка розповідає, роботу над картиною розпочали у 2019 році. Фільм створений на основі спогадів Марії Штепи та архівних документів.

"Нам, як дослідникам, пощастило. Бо в Україні проводиться політика відкритих архівів. Архів СБУ – це установа, куди можна звернутися і запросити карну справу, подивитися основні документи. Справа пані Марії і дуже маленька – це 100 сторінок", – каже Яремчук.

На Тернопільщині презентують фільм про зв’язкову УПА
Виставка про зв'язкову УПА. Суспільне Тернопіль

Київська акторка Дарина Степанкова виконувала головну роль. Про життя упівки у фільмі розповідає тернопільський історик Василь Ковбаса.

"Особисто я знімався впродовж 3 днів. Це було зранку до вечора. Було фізично досить важко. Дуже цікаво, бо це мій перший досвід", – каже історик.

Зйомки фільму відбувались у колишній катівні, там Марію Штепу тримали більше року. Зараз у цьому приміщенні знаходиться "Карітас". Тут жінка провела останні роки свого життя. Отець Володимир Заболотний розповідає, був знайомий із Марією Штепою 14 років, навідував її у притулку:

"Ми вже знали її старшою людиною, але вона ніколи не говорила про себе. Вона завжди говорила про ті події, які відбувалися. Про те, що особистого життя не було, бо молодість застала війна. Вона мріяла про ту державу, що колись будуть такі самі дівчата, як вони, але в них не буде тих переживань, страждань, не треба буде віддавати життя, треба буде просто щасливо жити".

На показ фільму прийшла 70-річна Любов Матвійчук. Жінка розповідає, Марія Штепа була її тіткою. Упівка повернулася із десятилітнього заслання у 1968 році.

"Тяжко працювала у Білобожниці. Вона дуже все вміла, гарно вишивала. Людям паркет, панелі робила, штукатурила, мурувала. Почала будуватися", – каже племінниця Марії Штепи.

Фільм тривав 70 хвилин. Планують показати його також у Тудорові, Козові та Золотій Слободі.

Марія Штепа – народилася на Чортківщині. Була зв’язковою ОУН-УПА під псевдонімом "Тополя". Відбувала 10 років ув’язнення в Мордовії. У 2016 році жінку нагородили орденом княгині Ольги. В червні 2020 року вона померла.

Читайте також

  • На Тернопільщині відтворили бій українських повстанців із загоном НКВС
На початок