Тернопіль не потрапить до цьогорічного рейтингу "Прозорі міста" через неправдиві новини, які розмістили на сайті Тернопільської міської ради. Про це Суспільному повідомила заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Анастасія Мазурок. За її словами, рішення про вилучення одного з міст із рейтингу ухвалили вперше. Подробиці в інтерв'ю.
Що таке Рейтинг прозорості і на що він впливає?
Ми як громадська організація вже з 2017 цього року щорічно робимо оцінку рівня прозорості 100 найбільших міст України. Це щорічне дослідження, яке охоплює різні сфери муніципального управління. Цього року це 70 індикаторів у 7 сферах: наскільки міська рада адекватно комунікує зі своєю громадою, наскільки повно надає інформацію на своїх офіційних джерелах, як можна отримати послугу, яка інформація присутня, яка повнота цієї інформації, наскільки місто інформує громадян про проведення своїх засідань, звітує про роботу.
Це комплексне дослідження, яке покриває такі сфери, як управління комунальним майном, земельну сферу, житлову політику міста, освітню сферу, наскільки взагалі правила доброчесності є частиною щодення роботи органу управління.
Хоч цей рейтинг є аналітичним продуктом, водночас він мотивує міста до конкуренції, вони змагаються за першість. Наші дослідження визнають, вони мають репутацію і спроможні впливати на зміни в містах по всій країні. Це впливає на можливість, в принципі, адекватної якості життя міста забезпечення. Далі, звичайно, високий рівень прозорості корелює з більшою інвестиційною привабливістю міста з точки зору інвесторів-донорів. Вони завжди зважають на те, наскільки доброчесне врядування в локаціях, з якими вони співпрацюють і партнеряться.
І, звісно, це про підвищення економічного добробуту, про більш адекватну взаємодію і євроінтеграційний рух країни.
Які місця Тернопіль посідав у рейтингу в попередні роки?
Тернопіль був одним із міст-лідерів. Наприклад, в 2017 році місто займало 31-у сходинку з 33,5 балами. Далі в 2018 році місто вже мало 60 балів і було на 10-й сходинці. В 2019 році місто ввійшло в трійку лідерів і мало 76 балів. У 2020 році місто посідало п'яту сходинку і мало 75 балів.
Від початку повномаштабного вторгнення ми приховали цифрові результати міст, публічними залишили категорії – “прозорі”, “частково прозорі”, “непрозорі”. Місто було в нас серед лідерів.
Які порушення виявили під час дослідження прозорості?
Тернопіль цього року був позбавлений статусу і місця в рейтингу через маніпуляції з даними і порушення закону та етики.
Це порушення закону, порушення етики доброчесності, етики у посадовця.
Як працює оцінювання?
Значною мірою джерелом інформації для нашої оцінки є офіційні веб-сторінки міських рад. Є відповіді на наші офіційні запити і та інформація, яка є в публічному просторі, бо ми оцінюємо власне прозорість. І щороку ми робимо запит до міських рад на надання нам інформації у відповідності до наших індикаторів, які потім, звісно, верифікуються. Ми отримали відповіді на два наших опитувальники для рейтингу прозорості і оцінки відкритих даних.
Від Тернопільської міської ради ми отримали певні відповіді. Працюючи вже безпосередньо, укладаючи рейтинг, перевіряючи цю інформацію, ми виявили на сайті, щонайменше одна новина містить ознаки фейковості.
Тобто, що є інформація про те, що був проведений хакатон по відкритим даним, але інформація була максимально загальна, максимально розмита. Картинка згенерована штучним інтелектом, ми почали перевіряти.

Ми виявили, що раніше, згідно з даними веб-архіву, за цим посиланням була інша новина про те, що міськрада проводить освітні заходи для літніх людей. Ми звернулися до міськради за поясненнями. Вони у відповідь визнали, що це прикра помилка, технічна помилка, яка сталася, щоби ми не враховували в нашій оцінці інформацію за такими-то посиланнями. У переліку було дев'ять посилань, які не варто враховувати. За цими лінками попередньо були інші новини.
Це свідчить про те, що насправді точно була вигадана одна подія, а по решті – може, події і були, але комунікації не було. У міській раді вирішили заднім числом поміняти тексти, щоб створити враження, нібит вони відкриті та звітують. Ми вважаємо це абсолютно неприпустимим. Це порушення закону, порушення принципів етики та доброчесності.
Тернопіль не отримає ні свого місця, ні свого статусу в Рейтингу прозорості.
І ми повторно звернулися за поясненням до міської ради, чи була здійснена службова перевірка, чи було якісь рішення ухвалені, чи є відповідальні, які вже несуть якесь покарання, чи, в принципі, якась була робота проведена після виявлених фактів. На що ми отримали досить формальну відповідь про те, що провели нараду і підкреслили необхідність, важливість неухильного дотримання робочої етики. Відтак, для нас ця відповідь абсолютно не недостатня. Вона свідчить про те, що жодних наслідків не настало.
За тиждень ми оприлюднимо рейтинг, результати оцінки в 2024 році. Але місто Тернопіль не отримає там ні свого місця, ні свого статусу в Рейтингу прозорості. Тому що місто не може отримати визнання, якщо воно не може з впоратися навіть з такою базовою задачею щодо розслідування певної помилки. І вже вчора ввечері, місто оприлюднило свою офіційну заяву-відповідь, яка по суті говорить, що так, ну, так було. Ми неухильно робимо багато для прозорості, ми молодці, ми маємо багато нагород і відзнак. Ну, прикро, що цього року ми не отримуємо свого місця. Фактично пояснень чи якихось, знову ж таки, наслідків не відбулось.
Ми переконані, що цього недостатньо. Має бути більш чітка аргументація, чітке розслідування. Мають бути визнані причини, відповідальні, наслідки і механізми протидії цьому в майбутньому, щоб на офіційному джерелі інформації не було маніпуляцій та брехні.
Ви надсилали інформаційні запити міській раді. Хто саме вам надавав відповіді на них?
У нас всі відповіді були за прізвищем заступників. У нас не було жодної відповіді від, власне, голови.
Хто мав заповнювати опитувальники?
Зазвичай вони досить комплексні ці опитувальники і в більшості міськрад є відповідальні особи за координацію роботи по нашому рейтингу. Вони збирають в різних департаментах і нам надають цю інформацію.Часто є уповноважений по роботі або з прозорістю, або це може бути хтось зі сфери зв'язків з громадськістю. Це може бути антикорупційний уповноважений, тобто різні можуть бути посадові особи, але в багатьох міськрадах ми знаємо, що є людина відповідальна за прозорість.
Чи можна стверджувати, що міська рада проігнорувала прохання вжити заходів?
Формально вони надали відповідь. І вочевидь, вони вжили ті заходи, які вони вважають за потрібне. Але чи достатньо цієї реакції на виявлену проблему. На нашу думку, — ні, недостатньо. Але казати, що наше звернення проігноровано теж некоректно, бо є реакція, є якась відповідь.
Оскільки зараз міська рада, так би мовити, вважається непрозорою, на що це буде впливати, які це наслідки матиме як для самого органу місцевого самоврядування, так і для населення?
Наслідки будуть, але можуть бути відкладені в часі і дуже різні. Перш за все для містян — це серйозний привід замислитися, чи довіряти інформації міської ради далі, чи не так? Тобто є додаткова потреба перевіряти надану інформацію, більш прискіпливо вимагати підзвітності, більше тиснути, тому що є прецеденти, коли до інформації ставляться маніпулятивно свідомо.
Якщо говорити про партнерів, донорів, інвесторів, то 100% вони зважатимуть на це. Тобто вони точно, як мінімум, додаткові перевірки будуть робити, коли будуть взаємодіяти в партнерстві з містом, бо для них це важливо. Міжнародні партнери дуже сильно дбають про репутацію, дбають про свої кошти. Чи це вплине на те, що там якісь рішення будуть прийняті не на користь міста? Цілком може бути. Я не відповідаю за всіх гравців, але однозначно — це точно буде одним з аргументів при прийнятті рішення. Довгостроково, звичайно, дуже важливо правильно реагувати, в тому числі на помилки.
Помиляються всі, але насправді якість управління часто-густо визначається не тільки тим, як мало чи багато ти помиляєшся, а і тим, як ефективно ти можеш реагувати на цю помилку і які уроки ти з неї робиш. Ми до останнього чесно сподівалися, що рада зробить дуже дорослий крок, визнає свою неправоту, проведе розслідування внутрішні. На жаль, ми цього не почули. Тому ми будемо продовжувати. Ми звернулись до уповноваженого Верховної Ради України з прав людини для перевірки можливих порушень, права на доступ до правдивої інформації і до Тернопільської обласної військової адміністрації для оцінки дій міськради і запровадження належного моніторингу в цій справі.
Таких порушень ми не знайшли в жодному іншому місті.
Коли ви будете складати рейтинг прозорості міст за 2025-й рік, то чи плануєте тоді також досліджувати Тернопільську міську раду з огляду на таку ситуацію?
Ця ситуація і не лише вона, але вона зокрема підштовхнула нас до рішення суттєвого перегляду нашої методології. Ми будемо робити частіші оцінки, але більш секторальні, а під кінець року збирати більш інтегральну оцінку. Щодо того, чи ми будемо оцінювати Тернопіль, ми залишаємо за собою право не розглядати це місто, не взаємодіяти з ним, не аналізувати його або не надавати жодних можливостей, які наша програма час від часу надає для різних міст.
Тернопіль – обласний центр, ігнорувати повністю не можна. Існує можливість, що ми будемо розглядати це місто більш прискіпливо. Але у цьому питанні багато буде залежати від того, як розгортатиметься ситуація.
Чи прослідковували ви подібні порушення в інших органах місцевого самоврядування загалом в Україні?
Після виявлених маніпуляцій у Тернополі ми перевірили всі “прозорі” та “частково прозорі” міста з рейтингу, зокрема через веб-архіви. Таких порушень ми не знайшли.
Чи гарантує це, що їх точно немає? Мабуть, ні, бо все-таки рівень хитрості, рівень якоїсь винахідливості він може бути різний, але настільки кричущого порушення ми не знайшли. Більше того, ми, звичайно, спробували перевірити Тернопіль, чи не було подібних історій, подібних прецедентів в минулих роках. Знову ж таки, ми не виявили таких порушень. Можливо, цього року була якась особлива політична воля на те, щоби здобути перемогу в рейтингу. Я не знаю, чому саме так, чому саме зараз така креативна ідея прийшла в голову. Нам прикро.
Це має стати уроком на майбутнє для багатьох гравців.
Ви казали, що цього року Тернопіль дискваліфікували, тобто його взагалі не буде в рейтингу, в нього забрали місце. Чи були дискваліфікації в інших містах України за попередні роки або цього року?
Така практика в нас вперше. І місто Тернопіль єдине, яке з яким стикнулись. Ми могли не оцінювати місто через, наприклад, близькість до лінії фронту або неможливість отримати дані. А так, щоби місто, яке є частиною аналізу і через порушення, обман, маніпуляції, його виключали з оцінювання, — ні, такого не було ніколи. Цей прецедент вперше.
Ми би дуже були би раді, якби все-таки розголос, увага, тиск громадськості показав би міськраді, що не можна просто спробувати спустити на гальмах цю ситуацію і подумати, що перекипить і все. Мають бути названі ті, хто відповідає за це, мають бути вжиті перевірки, аудити, як так вийшло, як зробити так, щоб цього не було в майбутньому і має бути публічне звітування перед громадою про те, що зроблено, що буде зроблено і справді щирі вибачення, що отак трапилось.
І насправді, це має стати уроком на майбутнє для багатьох гравців. Громадський контроль надзвичайно важливий, а представникам влади має бути зрозуміло, що репутація і прозорість, підзвітність, доброчесність — це не просто красиві слова, які допомагають вам виглядати більш чи менш медійно привабливими, або більш європейсько. Це мають бути внутрішні переконання про цінності, на яких базується загальний підхід до управління, до взаємодії, до процесів і, в принципі, повага до гідності, честі людини та її інтересів.
І, звісно, ми переконані, що для того, щоб системно унеможливлювати такі ситуації, необхідно вдосконалювати законодавство і ухвалювати правову базу для забезпечення дієвого контролю за законністю діяльності органів місцевого самоврядування. Будемо надіятися, що так і буде, але це дуже складно спрогнозувати.