У Ромнах на Сумщині люди перекрили трасу Суми-Київ. Вони вважають що агрофірма підробила їхні додаткові угоди до договорів про оренду землі і подовжила строк оренди на 10 років. Люди хочуть обробляти свої землі самостійно.
З 9 ранку близько 15 людей ходили по пішохідному переходу. Легкові автомобілі об'їжджали по прилеглих вулицях. Вантажні автомобілі зупинилися. Дорогу перекривали по 10 хвилин, з 9 ранку півтори години.
Учасники акції розповіли, що агрофірма "Агробізнес ТСК", яка зареєстрована у селі Сакуниха, орендувала їх землі. Договори оренди мали закінчитися 1 січня, але фірма, на думку людей, підробила додаткові угоди, подовживши договори оренди до 2023 року.
“Незаконним шляхом в нас забрали земельні паї. Закінчилися наші договори 31 грудня 2021 року. Люди сподівалися, понаписували листи попереджувальні, що ми будемо відходити, забирати свою землю, обробляти своїми силами, хто — до інших орендарів. Коли я звернувся узяти свою землю, а мені сказали, у ЦНАПі, що вже ваш договір продовжено на основі додаткової угоди ще на декілька років, ледь не на 10 років. Мене взяли сумніви”, — сказав учасник акції протесту Іван Ващенко.
Адвокат учасників акції Вадим Коваленко розповів, що до нього звернулися 120 людей для складання позовів до суду, а взагалі їх буде більше ніж 140. На мітинг прийшли близько 15-ти через карантинні обмеження.
“Без їхнього відома у 2021 році були укладені договори-оренди ТОВ "Агробізнес ТСК". Господарство підробило підписи в додаткових угодах, не узгодили суму орендної плати і зареєстрували в Комишанській сільській раді в реєстратора Охтирського району”, — зазначив він.
За півтори години люди переїжджають до Роменської районної ради де в цей час іде сесія. Лілія Кущ говорить, що збиралися з чоловіком самостійно обробляти землю. Каже, що вже зверталися до голови райдержадміністрації.
“Ми писали до Ващенка Дениса Ігоровича, коли він приїжджав у Недригайлів. У нас було теж зібрання. Ми розмовляли, то ми йому передавали звернення в письмовому вигляді. Це пройшло, мабуть, два тижні, жодної реакції”, — розповідає учасниця акції протесту Лілія Кущ.
Микола Кушнір говорить, що в його родини близько 14 гектар землі. Скоро — весна, а судовий розгляд у судах може затягнутися на роки, тому просить депутатів допомогти прискорити розгляд справи.
“В кадастровий реєстр зробили незаконні документи і не можна довести нічого. Наперед треба (щось зробити), щоб не могли туди вони залазити у той Державний реєстр”, — зазначає він.
Голова райради Іван Яременко підозрює, що документи агрофірма підробила.
“В мене ті документи, які я сьогодні бачив, викликають великі сумніви. Я нічого не маю проти "Агробізнес ТСК", але те що, можливо, документи зроблені заднім числом, говорить про те, що додаткові угоди підписані у лютому 2020 року. Уже в реквізитах сторони написано, що вони — село Сакуниха Роменського району, а в нас Роменський район, закон про "територіальний устрій" був лише влітку проголосований”, — каже він.
Депутати 25-ма голосами одноголосно підтримали рішення звернутися до обласного управління Нацполіції щодо сприяння неупередженому розслідуванню цієї справи та поінформувати управління юстиції про можливе порушення з боку реєстратора.
“Це їхнє право визначатися з паями, але є реальна загроза того, що це може бути війна між двома агрофірмами, де просто людей збурюють, щоб перетягнути ці паї в іншу агрофірму. Але давайте будемо відвертими — ті підприємства, які працюють на території цього села, вони і сніг чистять, і ялинку наряджають і всім допомагають. Якщо заходить якийсь великий холдинг, офіс якого — в Києві чи Швейцарії, до тих людей не достукатись. Тому сьогодні люди, можливо, потяглися за цієї цукеркою, у вигляді мотиваційних — якогось холдингу, а завтра вони жалкуватимуть, що віддали цю землю, тому що потім вони цього холдингу не знайдуть", — сказав Яременко.
Адвокат протестувальників, виступаючи під час сесії райради сказав, що поліція провела обшуки у реєстратора, а через два тижні — в агрофірмі.
Землі біля села Сакуниха, що за 8 км від Недригайлова, — звідки більшість протестувальників. Тут обробляє землі ТОВ "Агробізнес ТСК". Телефон директора агрофірми Михайла Ткаленка не відповідав, в офісі агрофірми, який у селі Перетічки, 11 лютого — вихідний через карантин, сказав чоловік, який назвався охоронцем.
За словами речниці Сумської обласної прокуратури Наталі Науменко, 10 лютого справу щодо можливої підробки документів перекваліфікували з "підробки документів" на статтю "службове підроблення" Кримінального кодексу України і передали для проведення досудового розслідування з Недригайлова – до Роменського райвідділу поліції. Нагадаю, це вже другий протест власників землі.
Що відомо
- 14 січня ця ж група протестувальників перекривала трасу в Недригайлові. Тоді, як повідомили в поліції, було подано 28 заяв про злочин щодо цієї справи.
Читайте Суспільне у Telegram
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber
Підписуйтеся на наш Instagram