Андрій Деркач від округу № 159 — народний депутат із понад 20-річним досвідом у парламенті. Він підозрюється у державній зраді, втік у Росію та ввійшов до комітету безпеки і оборони Ради Федерацій.
У проєкті "Обранці" Суспільне аналізує роботу народних депутатів-мажоритарників 9-го скликання від Сумської області: їхні обіцянки, законотворчу діяльність, вплив і звʼязок із виборцями.
Андрій Деркач обирався до Верховної Ради шість разів як мажоритарник від північної частини Сумської області (округ № 159). Уперше — у 1998 році.
"Це депутат, який представляв область найдовший період. Фактично тримав свій округ. На сьогодні, можна сказати, найбільш стратегічно важливий. Це депутат, який був наглядачем. Уміння комунікувати зі своїми виборцями забезпечило йому таке тривале перебування у Верховній Раді”, — зазначила політологиня Андріана Костенко.

Син кадебіста Леоніда Деркача. Деркач-молодший після Харківського військового училища навчався у Московській академії ФСБ. Працював в Управлінні СБУ в Дніпропетровській області. З 1994 року — в адміністрації тодішнього президента України Леоніда Кучми.

"Він фактично з 90-х років уже мав вплив на найвище керівництво нашої держави: працював у Кучми, у прем'єр-міністра Пустовойтенка, на уряд Азарова. До 2014 року його основною функцією було дійсно тримати область: формувати певну суспільну думку, збирати електорат, який буде орієнтуватися на російський вектор. Після перемоги Майдану Він відійшов від наглядача частини Сумської області. І почав здійснювати підривну діяльність проти політичного керівництва України, іміджу України", — додала Андріана Костенко.

Втручання у вибори президента США, агентурна робота та державна зрада
Нині вже колишній нардеп Андрій Деркач внесений до санкційного списку США як "російський агент з понад десятирічним стажем". Його звинуватили у спробах втрутитися у президентські вибори США на користь Дональда Трампа через поширення так званих плівок Деркача.
19 травня 2020 року нардеп Андрій Деркач провів онлайн-брифінг, де розповів, що "отримав від журналістів-розслідувачів" записи телефонних розмов Порошенка та Байдена, які "свідчать про факти державної зради та міжнародну корупцію". За його словами, перша тема записів, датованих 2015-2016 роками, стосується отримання "$1 млрд в обмін на збереження схем Burisma і міжнародної корупції".

В Офісі генпрокурора порушили провадження за фактом "державної зради" після оприлюднення цих записів, а Служба зовнішньої розвідки заявила про проведення інформаційних операцій проти України російськими спецслужбами.
Розвідка Сполучених Штатів кваліфікувала дії Андрія Деркача як втручання в американські вибори з боку Росії. За даними розвідки, Деркач був активним російським агентом понад десять років, а оприлюднені ним аудіозаписи — відредаговані.

У серпні 2021 року Рада нацбезпеки та оборони запровадила персональні економічні обмежувальні санкції проти Деркача.
Уже наприкінці червня 2022 року Служба безпеки викрила агентурну мережу Головного управління Генштабу РФ, що повинна була допомагати в захопленні України. До мережі, зокрема, входив народний депутат Андрій Деркач. За даними слідства, він курував створення низки приватних охоронних підприємств у різних областях, щоб використати ці структури для швидкого захоплення України.
Тоді затримали колишнього помічника нардепа Ігоря Колєснікова, який розповів, що РФ завербувала Деркача у 2016 році: "У мене була задача організувати комунікацію з народним депутатом Андрієм Деркачем. На території України в кількох областях були створені приватні охоронні підприємства. Ці підприємства під час заходу РФ повинні були забезпечувати проходження техніки, сідати на броню, тримати прапори у руках і забезпечувати входження до міст. Для створення цих підприємств, за моєю інформацією, залучали Андрія Леонідовича Деркача".

У тому ж 2022 році Деркача оголосили в розшук за підозрою у державній зраді та незаконному збагаченні. Як повідомили у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі, народний депутат за період 2019-2022 років одержав щонайменше 567 тис. дол. США від правоохоронних та розвідувальних органів Росії за підривну діяльність проти України.
Згодом ВАКС заочно заарештував Деркача.
"Він покинув Україну ще до повномасштабного вторгнення. І фактично посипалася його мережа, яка могла вплинути на те, щоб наш регіон міг опинитися в окупації. Аби він був направлений на те, щоб утримати свою агентуру, вкладати ресурси, отримані від Росії, то могла б спрацювати певна частина місцевого самоврядування. Певні депутати його підтримували, була розбудована медіапідтримка на російський вектор. В його окрузі працювали люди, які розуміли, чим займається Деркач. Це не просто прихильники. Це люди, вхожі в ці системи”, — зазначила Андріана Костенко.
У січні 2023 року президент Володимир Зеленський позбавив Деркача громадянства. Після цього Верховна Рада проголосувала за позбавлення його депутатського мандату.
Наприкінці січня 2023 року Глухівська міськрада позбавила Деркача звання почесного громадянина міста.
У червні 2024 року Восьмий апеляційний адміністративний суд задовольнив позов Міністерства юстиції про заборону політичної партії "Наш край". Зокрема, через те, що окремі екскерівники та функціонери цієї політсили причетні до проведення підривної діяльності проти України. У 2020 році нардеп ішов першим у списку "Нашого краю" під час виборів до Сумської обласної ради. Не обрався.

У 2024 році Деркач став сенатором Ради Федерації Росії від Астраханської області та увійшов до комітету безпеки.
Депутатська діяльність
Із 1998 року Деркач балотувався до Верховної Ради від різних партій: Виборчий блок партій "Трудова Україна", "За ЄдУ!", "Соціалістична партія України", "Партія регіонів".

Щодо депутатської діяльності Деркача, то він відзначився прогулами. Наприклад, за даними порталу Rada4You, у 2019 році був на 27 % засідань.
"До 2022 року він пропускав десь 50-90 % усіх голосувань у парламенті. Потім не з'являвся в парламенті взагалі. Був співавтором 19 ініціатив загалом. Якщо говорити про виступи, то в нього їх майже немає і вони беззмістовні: це — або передача слова, або щось незначне”, — розповів Віталій Микула, парламентський аналітик громадського руху "Чесно".

Законотворча діяльність точно не була основним завданням Деркача, за словами Андріани Костенко:
“Він не йшов у владу для того, щоб писати закони. Він ішов, щоб мати доступ до інформації — це перше. Друге — отримувати недоторканність. Третє — користуючись політичним впливом, розв'язувати задачі Росії, розбудовувати агентуру. Укщо подивитися на кримінальні справи проти Деркача, вони фактично відкриті під тиском зовнішніх партнерів".
За даними Громадянської мережі "Опора", від початку скликання (2019 рік) до складання мандата (13 січня 2023 року) Андрій Деркач зареєструвався електронно 31 раз. Для порівняння: у середньому його колеги із Сумщини мали по 150-180 реєстрацій.
Більшість голосувань Деркач проігнорував: у 77 % просто не зʼявився, ще 17 % не голосував. І лише у 2,6 % натискав на кнопку “За”. Його відсоток прогулів — майже 95 %.
За каденцію він подав 17 законопроєктів, жоден із яких не став законом. Найбільше — про галузевий розвиток, державне будівництво і правову політику. Один раз Андрій Деркач виступив із трибуни. Його промова тривала менш ніж дві хвилини.
За даними "ПолітХабу", під час депутатства четвертого, п'ятого та шостого скликань входив до комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки. Паралельно Деркач був президентом "Енергоатому". У 2006 році очолив Державний концерн "Укратомпром".

Під час Революції Гідності екснардеп Деркач голосував за “диктаторські закони” 16 січня 2014 року.
“Пан Деркач — доволі хороший приклад, чого мажоритарка не працює і це річ, яка має зникнути з нашого політичного життя. Деркач потрапив у Верховну Раду через те, що переміг у своєму окрузі. Це розповсюджена історія, коли доволі скандальні, дивні або сумнівні персонажі потрапляють у Верховну Раду скликання за скликанням через те, що вже знають, як працювати на окрузі”, — сказала політологиня Андріана Костенко.
Читайте Суспільне у Telegram та WhatsApp
Дивіться нас у YouTube та TikTok
Долучайтесь до нашої спільноти у Viber та Facebook
Підписуйтеся на наш Instagram