Що сталося у фіналі Олімпіади у Токіо та яким був шлях українського боксера до другого фіналу Ігор.
Олександр Хижняк — єдиний український боксер, що завершить Олімпіаду-2024 із медаллю. І має можливість здобути "золото": він пройшов до фіналу Ігор у Парижі, де проведе бій проти казахстанця Нурбека Оралбаєва.
Бокс: виступи України на Олімпіадах
- Україна представлена у боксі на кожних Олімпійських іграх. Найменша кількість спортсменів – 5 (Ріо-2016 та Токіо-2020).
- Жіночий бокс дебютував у програмі Олімпіад у 2012 році – Україна змагалася серед жінок у 2016 та 2020 роках (по одній спортсменці). Серед чоловіків – на кожній Олімпіаді.
- Кількість медалей України у боксі на Олімпіадах – 15 (4 "золото", 4 "срібло", 7 "бронзи").
- Україна здобувала медалі у боксі на Іграх у 1996, 2000, 2008, 2012 та 2020 роках. У Лондоні-2012 Україна виграла одразу п'ять нагород.
- Єдиним мультимедалістом України у боксі є Василь Ломаченко – олімпійський чемпіон 2008 та 2012 років. Він ділить друге місце серед атлетів з України за кількістю "золота" на Олімпіадах.
Усі медалі України у боксі на Олімпіадах:
- "золото": Володимир Кличко (Атланта-1996), Василь Ломаченко (Пекін-2008, Лондон-2012), Олександр Усик (Лондон-2012)
- "срібло": Андрій Котельник, Сергій Доценко (обоє – Сідней-2000), Денис Берінчік (Лондон-2012), Олександр Хижняк (Токіо-2020)
- "бронза": Олег Кирюхін (Атланта-1996), Володимир Сидоренко, Сергій Данильченко, Андрій Федчук (усі – Сідней-2000), В'ячеслав Глазков (Пекін-2008), Тарас Шелестюк, Олександр Гвоздик (обоє – Лондон-2012)
У фіналі Олімпіади Хижняк битиметься вдруге в кар'єрі. Вже на дебютних для себе Іграх у Токіо український боксер був близький до того, щоб стати чемпіоном: дійшов до фіналу змагань, лідирував за суддівськими оцінками після двох раундів. Однак втримати перевагу не зміг: у третьому раунді потрапив у нокдаун, який рефері відрахував як нокаут.
Кінцівку того фінального бою у збірній Україні назвали скандальною: Хижняк піднявся на ноги, але рефері все одно зупинив бій.
"Відразу піднявся. Не можу сказати, що не міг продовжувати поєдинок, — розповідав Хижняк після поразки у фіналі Олімпіади-2020. — За секунд 4-5 відновився і гарно себе почував. Не знаю, чому рефері одразу зупинив бій. У багатьох подібних поєдинках бій продовжують, відраховують до дев'яти, і він продовжується. Не знаю, чому суддя одразу його зупинив поєдинок та не давав продовжувати. Гарно себе почував, був готовий йти вперед і перемагати".
Після Олімпіади у Токіо Хижняк міг перейти з аматорського боксу у професійний — схожий шлях проробили низка українців: брати Клички, Олександр Усик, Василь Ломаченко та інші. Проте одразу ж після поразки український боксер наголосив: планує залишатися і на наступний відбірковий цикл до Парижа, щоб знову поборотися за олімпійське "золото".
"Трапилося, що трапилося. На все воля Божа. Наша ціль була "золото" Олімпійських ігор. Ціль ця не підкорилася. Напевно, нам потрібно ще раз пройти цей шлях і цю медаль зробити золотою", — говорив українець у Токіо.
Яким був шлях Олександра Хижняка до повернення у фінал Олімпіади-2024?
- Більшість великих міжнародних стартів Хижняк пропустив: спершу у 2021 році не виступив на чемпіонаті світу рішенням тренерського штабу. Згодом же українські боксери пропускали всі наступні світові першості, бойкотуючи таким чином участь на них спортсменів з Росії та Білорусі, що виступали на турнірі під своїм прапором.
- Ліцензію на Олімпіаду у Парижі Хижняк здобув на Європейських іграх-2023: став чемпіоном змагань. У підсумку він став лише одним з трьох українських боксерів, які вибороли путівки у Парижі: Дмитро Ловчинський та Айдер Абдураімов здобули їх лише на останньому кваліфікаційному турнірі, а вже на самій Олімпіаді вилетіли у першому раунді.
- Перед самою Олімпіадою Хижняк мав травму, після якої був змушений тривалий час відновлюватися. І не мав достатньої змагальної практики, що відобразилося вже у першому бою проти Пилипа Акілова на Іграх у Парижі.
"Йому трішки складно, Олімпіада, велика перерва була через травму, — розповідав головний тренер збірної України з боксу Дмитро Сосновський в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт. — І, як на мене, трішки не відчуває бій. Але я гадаю, що наступний поєдинок у нього буде кращий. Як ми і казали, досвіду в нього багато, фізично готовий непоганий, а самовідчуття не вистачає. Турнірів не було, поки лікував травму, а потім йому не було де побоксувати".
- Попри відсутність змагальної практики, Хижняк дійшов до фіналу Олімпіади у Парижі. Для цього український боксер подолав Акілова, у чвертьфіналі — вибив з боротьби за "золото" бразильця Вандерлея Перейру. А вже у півфінальному бою переломив хід подій проти олімпійського чемпіона Токіо у напівважкій вазі Арлена Лопеса.
"Перший раунд був більше сумбурним, багато ударів по руках, — розповідав Сосновський. — [Лопес] вміє добре вести поєдинок на середній та ближній дистанції. Сказали, щоб шукав «дірки», і він їх шукав і потім вже влучав, а картина була інакшою. Або змушувати [суперника] помилитися, коли він більше відкривається. Коли кубинець починав атакувати, було багато гарних перехоплень, особливо у другому й третьому раундах".
У фіналі Олімпіади суперником Хижняка стане казахстанець Оралбай, який проводить дебютні Ігри у кар'єрі та відібрався на них через кваліфікаційний турнір, що відбувся у березні. При цьому саме Оралбай є чинним чемпіоном світу у напівважкій вазі.
"Олександр з ним уже боксував на міжнародному рівні. Хороший боксер, гарного рівня. Будемо готуватися", — додав Сосновський.
Фінальний бій Хижняк — Оралбай у середу, 7 серпня, стартує о 23:51 за київським часом. Пряма трансляція — на сайті та телеканалі Суспільне Спорт.