Чемпіонат Англії з футболу: Прем'єр-ліга
Чемпіонат Англії з футболу: Прем'єр-ліга
ФІФА тестує "тенісне" правило використання системи VAR: що це означає

ФІФА тестує "тенісне" правило використання системи VAR: що це означає

Арбітр передивляється відеоповтор у матчі "Брайтон" - "Челсі", 17 травня 2024
Арбітр передивляється відеоповтор у матчі "Брайтон" - "Челсі", 17 травня 2024. Getty Images/Glyn Kirk

Тестування системи проводиться на юнацькому рівні.

ФІФА розпочала процес тестування системи відеоповторів за принципом її використання у тенісі. Про це повідомив голова комітету арбітрів П'єрлуїджі Колліна, якого цитує BBC.

Систему VAR запровадили у правила футболу у 2018 році. Арбітри використовують її в епізодах з визначенням порушення правил при забитих голах, епізодах з призначенням пенальті, помилковим пред'явленням прямої червоної картки або ж у випадку помилки в ідентифікації покараних гравців.

Практично кожен із суперечливих епізодів переглядаються за допомогою системи відеоповторів. Однак у ФІФА тестують зовсім інше правило використання VAR.

Які зміни тестує ФІФА щодо системи VAR?

 • ФІФА хоче обмежити застосування системи VAR. Та змінити принцип використання, взявши за основу челенджи у тенісі.
 • Відповідно до запропонованого принципу, кожна команда матиме по два челенджи, які може використати під час матчу. Для того, щоб скористатися челенджем, тренер повинен "покрутити пальцем у повітрі" та надати четвертому арбітру спеціальну картку.
 • У разі, якщо челендж тренера виявиться успішним, у команди зберігається спроба. За інших випадків челендж команди "згорає".
 • Футболісти також можуть радити тренеру використати челендж. Однак остаточне рішення ухвалює саме він.

Як саме тестують зміни системи VAR?

 • Колліна повідомив, що зміни тестуються на юнацькому рівні — в одному чоловічому та жіночому турнірах.
 • Арбітри під час тестування VAR перевіряють ті ж рішення, що і за чинного формату її використання — забиті м'ячі, пенальті, червоні картки та помилки при ідентифікації.
 • Тестування відбувається на двох полях з різними планами камер, що означає зменшення ресурсів: один план використовує три керовані камери, інший — сім автоматизованих.
 • За словами Колліни, під час тестування вже відбулося 36 матчів. Очільник комітету арбітрів ФІФА назвав "дуже позитивними" результати тестування.

Чому розглядають варіант зі зміною формату застосування VAR?

 • На думку ідеологів використання VAR у форматі челенджів, він стане дешевшою альтернативою використання системи відеоповторів, аніж чинна. Відповідно, її можна використовувати у менш фінансово забезпечених лігах.
 • Водночас у ФІФА не мають наміру повністю переходити на використання VAR у форматі челенджів. Однак у світовій організації футболу не перешкоджатимуть топчемпіонатам змінити формат застосування системи відеоповторів, якщо його затвердять.
 • Анонс тестування нового формату VAR припав після того, як в англійському футболі вирішили поставити на голосування пропозицію відмови від чинної системи відеоповторів. Голосування відбудеться на початку червня.
На початок