"Після останніх подій". МОК погрожує виключити бокс з програми Олімпіади-2024: у чому причина

"Після останніх подій". МОК погрожує виключити бокс з програми Олімпіади-2024: у чому причина

"Після останніх подій". МОК погрожує виключити бокс з програми Олімпіади-2024: у чому причина
. AP

Що відомо про конфлікт між МОК та Міжнародною боксерською асоціацією.

Бокс може залишитися поза програмою літніх Олімпійських ігор 2024 року. Про це в Міжнародному олімпійському комітеті повідомили у заяві, яку опублікувало видання The Washington Post.

Міжнародна боксерська асоціація (IBA) втратита визнання з боку МОК у 2019 році через суддівські скандали. Згодом на посаду президента було обрано росіянина Умара Крємльова, якого відтоді звинувачували у надмірній залежності організації від російської газовидобувної компанії "Газпром".

Саме через зв'язки IBA та "Газпрому" у вересні в МОК припустили, що бокс може взагалі не потрапити до програми літньої Олімпіади-2028 у Лос-Анджелесі. Проте після подальшого розвитку конфлікту між Комітетом та керівництвом IBA у першому зайшла мова про скасування олімпійського боксерського турніру вже у 2024 році, коли Ігри прийматиме Париж.

Читайте також: Бокс ризикує не потрапити до програми Олімпіади-2028 через залежність IBA від російського "Газпрому": що про це відомо

Саме МОК займатиметься організацією кваліфікаційних олімпійських турнірів напередодні Ігор у Парижі, що мають розпочатися вже в другому кварталі наступного року. Водночас у міжнародній організації продовжують очікувати на виконання IBA своїх вимог, що викликало гостру реакцію від очільника асоціації Крємльова.

Чого вимагають від IBA у Міжнародному олімпійському комітеті

Крємльова переобрали президентом IBA у травні 2022 року. Його опонента на виборах, нідерландця Бориса ван де Ворста, до участі у виборчому процесі не допустили, посилаючись на порушення ним внутрішніх правил організації.

Вже у червні Спортивний арбітражний суд виніс рішення, згідно якого відсторонення ван де Ворста від виборів не було правомірним. Утім, замість очікуваних перевиборів IBA провела голосування, яким вирішила залишити Крємльова на посаді президента.

Читайте також: Росіянин Крємльов зберіг пост президента Міжнародної федерації боксу після "хаотичного" голосування: що це означає

Відсутність легітимного виборчого процесу викликало "занепокоєння" з боку МОК. Також у комітеті стурбовані закріпленням партнерських відносин між IBA та "Газпромом", що залишається ключовим спонсором асоціації та контролюється владними органами РФ.

Як відреагували на вимоги МОК в асоціації

Олімпійський бокс
Умар Крємльов, президент Міжнародної боксерської асоціації. AP

На грудневому форумі IBA в Абу-Дабі Крємльов виступив із заявою, в якій звинуватив МОК у намаганні надмірно втручатися у справи боксерського органу.

"Я б хотів сказати Міжнародному олімпійському комітету, що вони можуть надавати нам рекомендації. Але не мають жодного права диктувати, як нам жити. Жодна інша організація не має втручатися у справи IBA", - наголосив функціонер.

"Я б хотів закликати МОК до створення робочої групи [з цього питання], і ми все доволі швидко вирішимо. Не буде жодних проблем".

Про що йдеться в новій заяві МОК

На останні заяви Крємльова в Міжнародному олімпійському комітеті відповіли власним зверненням до спортивної спільноти.

"Нещодавній конгрес IBA вкотре довів, що IBA не має справжнього інтересу до боксу та боксерів, а зацікавлена лише у власній владі. Рішення та обговорення того, аби залишити спортсменів поза кваліфікаційними турнірами, не можуть трактуватися інакше. Знову стає очевидним, що IBA хоче відвернути увагу від власного небезпечного керування та посилатися на минуле, на що МОК вже відреагував у 2019 році", - йдеться у тексті.

"Немає бажання [з боку IBA] зрозуміти справжні проблеми. Навпаки: продовження спонсорського контракту з «Газпромом» у статусі єдиного спонсора IBA повертає до застережень, які в МОК висловлювали знову й знову від 2019 року. Цей анонс підтверджує, що IBA і надалі залежатиме від компанії, що здебільшого контролюється владою Росії".

"Застереження також стосуються нещодавнього поводження з рішенням CAS, що не призвело до нових виборів, а тільки було проголосовано їх не проводити. МОК муситиме брати це все до уваги в процесі прийняття майбутніх рішень, що можуть - після останніх подій - включати скасування олімпійського боксерського турніру на Іграх 2024 року".

Що відомо

  • Бокс дебютував на Олімпійських іграх у 1904 році та регулярно потрапляв до програми змагань від 1920-го.
  • Зокрема, олімпійськими чемпіонами в статусі аматорів ставали українці Володимир Кличко (1996), Олександр Усик (2012) та Василь Ломаченко (2008, 2012), що згодом ставали чемпіонами світу вже на професійному ринзі.
  • На початку жовтня IBA на тлі повномасштабної війни в Україні скасувала санкції проти Росії та Білорусі, дозволивши представникам обох країн бути повноцінно представленими на своїх змаганнях.
  • Також в IBA відмовилися від відсторонення Федерації боксу України, визнавши її президента Кирила Шевченка легітимним очільником організації.
Читайте також: "Виконали всі наші запити". IBA зняла дискваліфікацію з Федерації боксу України та визнала її нового президента
На початок