Премію імені Георгія Косміаді в галузі образотворчого мистецтва вручили у Рівному. Лауреаткою у 2025 році стала художниця, майстриня витинанки та педагогиня Тетяна Мельник. Вона понад 30 років навчає дітей образотворчого мистецтва та популяризує українські мистецькі традиції.
Про це Суспільному розповіла лауреатка Тетяна Мельник.
Яке значення має премія імені Георгія Косміаді для лауреатки
Міська премія імені Георгія Косміаді є найвищою мистецькою нагородою в Рівному. Вона започаткована у 2013 році та вручається за значний внесок у розвиток живопису, графіки, скульптури та декоративно-прикладного мистецтва.
"Отримати цю премію — це не фініш, а старт. Моє життєве кредо: "Художник повинен професійно зростати". Тому крім роботи вчителькою, я активно займаюся мистецтвом живопису та витинці", — зазначила Тетяна Мельник.

За її словами, цьогорічним рішенням журі задоволена правнучка Георгія Косміаді, яка зателефонувала, щоб дізнатися, кому присуджена премія.
"Їй було приємно дізнатися, що це визнання отримав саме педагог-художник", — розповіла лауреатка.
Хто така Тетяна Мельник

Тетяна Мельник розповіла, що поєднує творчу діяльність із викладанням. Вона працює керівницею гуртка "Образотворчого мистецтва" у клубі "Самоцвіт", що діє при комунальному закладі "Підліткові клуби за місцем проживання" у Рівному.
За її словами, для неї дуже важливо в дітях побачити творчі здібності та їх розвивати:
"Я завжди любила педагогічну діяльність, люблю своїх дітей, вони мене надихають і додають крила", — зазначає вона.

Окрім викладання, Тетяна Мельник активно займається витинанкою — традиційним українським мистецтвом ажурного вирізання з паперу. Вона є учасницею Всеукраїнських виставок, проводить майстер-класи та популяризує цей вид народного мистецтва.
"Витинанка мене захопила ще у 2007 році. Я поїхала у Петриківку вдосконалювати розпис і там побачила Петриківську витинанку. Вона мене зачепила дуже сильно. Відтоді я почала цим займатися професійно. Проводжу майстер-класи, беру участь у фестивалях та симпозіумах", — розповіла художниця.
Творчі досягнення за останні три роки
Лауреаткою премії імені Георгія Косміаді Тетяна Мельник стала завдяки своєму внеску в мистецтво у Рівному:
- 2022 рік — виставка живопису та витинанки "Там, де залишився спокій" в Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці, яку художниця презентувала разом із донькою;
- 2023 рік — виставка "Фіранки-витинанки: від витоків до сучасності" у Рівненському краєзнавчому музеї. Там були представлені роботи мисткині та її учнів;
- 2024 рік — персональна виставка живопису в галереї "ЄвроАрт".
"Період війни — це складний час. Я проводила майстер-класи для дітей та дорослих, для внутрішньо переміщених осіб, родин загиблих військовослужбовців", — зазначила мисткиня.
Майбутні творчі плани

У найближчі місяці, зі слів Тетяни Мельник, вона працюватиме над декількома новими проєктами:
- виставка "Замки і палаци України" у Дубенському замку, яка відкриється у квітні-травні;
- участь у Всеукраїнському фестивалі "Українська витинанка" в місті Могилів-Подільському у травні;
- персональна виставка у серпні як лауреатки премії Георгія Косміаді.
Хто такий Георгій Косміаді
Георгій Косміаді — художник, архітектор, автор понад сорока художніх виставок. Народився 24 березня 1886 року.
У 1918-1939 роках він жив у Рівному і викладав малювання у п'яти тогочасних гімназіях міста. У Гамбург сім’я Косміаді виїхала 1940 році, аби уникнути репресій радянської влади. Там художник помер у 1967. Похований в Гамбурзі.
У 90-х роках XX століття, коли Україна здобула незалежність, донька Георгія Косміаді Надія вперше приїхала до Рівного. Меценатка привезла сюди колекцію картин свого батька. У 2017 році в місті з її ініціативи у Рівному відкрили пам'ятник художнику й артательє Георгія Косміаді.
У 2019 році після звернення спілки художників Надію Косміаді визнали почесною громадянкою Рівного. У 2022 році донька художника померла у Гамбурзі. Їй було 98 років. Рівняни прощалися з нею в арт-ательє Косміаді.
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok