Перейти до основного змісту
Помер заслужений артист України, рівнянин Олексій Заворотній

Помер заслужений артист України, рівнянин Олексій Заворотній

культура, смерть, митець
Олексій Заворотній. Олексій Заворотній

Помер український актор, письменник, заслужений артист України Олексій Заворотній. З 1984 року по 2002 рік він працював артистом у Рівненському обласному музично-драматичному театрі. Чоловіку було 76 років.

Про це 16 лютого повідомила депутатка Рівненської міської ради Галина Кульчинська.

На своїй сторінці вона написала:

"Актор, "Заслужений артист України", поет, драматург. Щира українська душа, яка так вболівала за Україну. Вічний Вам спокій у царстві небесному, пане Олексію. Дякуємо, що були з нами. Ми памʼятатимемо".

Загальна інформація

За інформацією Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки, Олексій Заворотній – актор, драматург, поет, сценарист і кінорежисер.

Народився він 24 листопада 1948 року в селищі Сахновщина Харківської області у сім'ї службовця Тимофія Заворотнього, якого пізніше репресували. Його мати, вчителька Лідія Заворотня, залишилася із трьома дітьми на руках.

У 1968 році Олексій Заворотній вступив до Харківського інституту мистецтв на акторський факультет. Після випуску чотири роки працював артистом у Запорізькому обласному музично-драматичному театрі. У 1978 році його запросили у Львівський академічний театр ім. Марії Заньковецької.

У 1984 році він переїхав на Рівненщину, де по 2002 рік працював артистом у Рівненському обласному музично-драматичному театрі. У театрі та на телебаченні Олексій Заворотній відіграв понад 200 ролей.

Творчість

Олексій Заворотній у 1985 році заснував народний театр "Ярило". Згодом відкрив експериментальні студентські театри "Світовид" при Рівненському державному гуманітарному університеті, "Чародій" при Національному університеті водного господарства та природокористування, шкільні театри "Мельпоменята" у ЗОШ №23 та "Ліцеїст" в Рівненському ліцеї-інтернаті.

Писав вірші, інсценізації, композиції, сценарії, пісні, п'єси, навчальні посібники, статті. Його вистави та літературно-музичні композиції показували на сценах Рівного, Полтави, Харкова, Одеси, Львова, Києва, Сахновщини та інших міст.

П'єсу "Голодомор тридцятих", за повістю Анатолія Дімарова, втілили на сцені Рівненського обласного театру. За цю виставу Заворотній став лауреатом Всеукраїнського фестивалю "Малих сцен".

У творчому доробку були п'єси для дітей та сучасні п'єси. У 2008 році Олексій Завортній видав збірник "П'єси на історичні теми", у 2011 — збірник "П'єси". Ще є збірки віршів "Для чого я живу…" та "Вогонь душі".

Працюючи у Львівському театрі імені Марії Заньковецької, знімався в телефільмах. У 1995 році доцент РДГУ Марія Ігнатюк зробила телефільм за творами Тараса Шевченка "Свою Україну любіть", де Олексій Заворотній створив роль Шевченка. У 1999 році в театрі-студії "Світовид" поставив виставу "Назар Стодоля" за п'єсою Тараса Шевченка. У 2003 році в Запорізькому обласному музично-драматичному театрі створив літературно-музичну композицію за творами Тараса Шевченка "В сім'ї вольній, новій". Зіграв роль Нестора Махна у виставі "Нестор Махно" за п'єсою Леоніда Тома та Ігоря Бориса.

Олексій Заворотній був автором сценарію, режисером-постановником та учасником літературно-мистецьких вечорів. У 2003 був режисером-постановником художнього фільму "Назар Стодоля" за однойменною п'єсою Тараса Шевченка. У 2012 році — художнього фільму "Бурштинова казка у новорічну ніч" за ідеєю та сценарієм Віктора Булиги.

У 2012-2014 був режисером-постановником короткометражних фільмів: "Поліська повстанка", "Щоб люди знали правду…". Також поставив трисерійний художній фільм "Пам'ятаймо!.." за книгою Наталії Негребецької "Дороги долі".

Наукова і педагогічна діяльність

З 2001 року Олексій Заворотній працював доцентом та професором на кафедрі театральної режисури в Рівненському державному гуманітарному університеті.

Понад 30 наукових праць Олексія Заворотнього опублікували у наукових виданнях Києва, Луцька, Луганська та Рівного. Він розробив робочі програми з режисури та майстерності актора для різних курсів.

Підготував 14 лауреатів та дипломантів обласних та Всеукраїнських конкурсів і фестивалів. Публікував навчальні посібники.

Відзнаки та громадська діяльність

Олексій Заворотній був членом Спілки театральних діячів України, членом Національної спілки письменників України, членом-кореспондентом та академіком Академії культурної спадщини Українського козацтва, мав козацький чин "Генерал-хорунжий".

Заслужений артист України, лауреат премії імені Лесі Українки, лауреат "Нобельської премії", лауреат кінофестивалю "КіТИ", лауреат та дипломант багатьох фестивалів і конкурсів читців. Почесний член "Просвіти" імені Тараса Шевченка.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок