Перейти до основного змісту
Звернення до керівництва держави щодо незгоди з закупівлею російських реакторів для ХАЕС Рівнерада не підтримала

Звернення до керівництва держави щодо незгоди з закупівлею російських реакторів для ХАЕС Рівнерада не підтримала

Сесія Рівненської міської ради 13 лютого 2025 року
Сесія Рівненської міської ради 13 лютого 2025 року. Скрин з відео на YouTube "Трансляція пленарних засідань Рівненської міськради"

Рівненська міська рада не підтримала звернення "Європейської солідарності" щодо категоричної незгоди з рішенням парламенту стосовно закупівлі російського обладнання для будівництва енергоблоків Хмельницької АЕС.

Про це йшлося на сесії Рівненської міської ради.

На засіданні виступила депутатка Оксана Майборода від фракції "Європейська солідарність". Вона вказала, що у тексті звернення має йтися, що Рівненська міська рада висловлює категоричну незгоду прийнятим законом України, який дозволяє придбання російського обладнання для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС.

"Вважаємо, що прийнятий Верховною радою 11 лютого Закон щодо надання дозволу акціонерному товариству "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" на закупівлю реакторного обладнання та комплектуючих для нього на основі російської технології є неприйнятним та загрозливим для України. Вважаємо цей крок неприпустимим так, як ці кошти важливо зараз спрямувати на підтримку Збройних сил України та розвиток децентралізованої енергетики. Закликаємо Верховну раду України скасувати своє рішення", — зачитала текст запропонованого звернення Оксана Майборода.

Депутатка додала, що, за її оцінкою, мова йде про виготовлене для болгарської АЕС "Белене" дороге обладнання, яке не є готовим комплектом:

"Тоді Болгарія відмовилась від атомної залежності від Росії, але реактори їм довелося купити і вони пролежали 10 років "не ліквідом". Аж ось Україна вирішила їх купити".

Зрештою за рішення проголосували 16 депутатів, ніхто не був проти, утримався — один, не голосували — 12. У результаті рішення не прийняли.

"Енергоатом" про законопроєкт

Раніше Суспільне повідомляло, що в "Енергоатомі" говорять, що рішення народних депутатів є стратегічним і це посилить енергетичну незалежність та безпеку країни.

Зазначимо, 11 лютого, Рада проголосувала за виділення грошей на закупівлю двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції. Для 3 та 4 енергоблоків "Енергоатом" планує закупити ядерні реактори типу ВВЕР-1000. Їх виробляє Росія. Компанія купуватиме їх у Болгарії, де ще у 1990 році призупинили будівництво АЕС Белене.

Як депутати з Рівненщини голосували за закупівлю російських ядерних реакторів з Болгарії для ХАЕС

Вісім з десяти депутатів Верховної ради з Рівненської області підтримали виділення грошей на закупівлю двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції. Загалом за це рішення проголосували 269 обранців, проти — 40, утрималися — 2.

Що відомо про добудову Хмельницької АЕС

У квітні 2024 року Кабінет міністрів подав до Верховної ради законопроєкт щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Міненерго повідомляло, що реалізація проєкту здійснюватиметься виключно коштом "Енергоатому" із залученням кредитних можливостей і без використання грошей з державного бюджету України.

Будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС розпочали наприкінці 80-х років минулого століття, а припинили в 1990 році через накладений Верховною радою України мораторій. Та потім будівництво відновили й вирішили добудувати 5 та 6 енергоблоки.

В "Енергоатомі" повідомляють, що 3 енергоблок зможе забезпечити енергосистему України ще на 1 гігават потужностей електроенергії. У липні 2024 року у Нетішині вже готувались до добудови 3 та 4 реакторів: встановлювали обладнання, готували містечко для працівників, завозили техніку.

Міністр енергетики Герман Галущенко ще у 2024 році повідомляв, що при добудові третього енергоблока ХАЕС "будуть враховані всі норми безпеки".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня
Вибір редакції
На початок