Вісім з десяти депутатів Верховної ради з Рівненської області підтримали виділення грошей на закупівлю двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції. Загалом за це рішення проголосували 269 обранців, проти — 40, утрималися — 2.
Інформація щодо поіменного голосування розміщена на сайті парламенту.
- Представники партії "Слуга народу" Олександр Аліксійчук, Олександр Ковальчук, Олександр Салійчук, Дмитро Соломчук та Сергій Литвиненко підтримали закупівлю.
- Також за це рішення проголосував Сергій Євтушок, який представляє "Батьківщину".
- Віктор М'ялик, який входить у депутатську групу "Партія "За майбутнє", теж його підтримав.
- Член депутатської групи "Відновлення України" Роман Іванісов, який до парламенту потрапив як мажоритарник від "Слуги народу", голосував "за".
- Яна Зінкевич, яка пройшла до парламенту від "Європейської солідарності", проголосувала проти закупівлі реакторів.
- Соломія Бобровська з "Голосу" також була проти.
Суспільне раніше повідомляло, що для 3 та 4 енергоблоків "Енергоатом" планує закупити ядерні реактори типу ВВЕР-1000. Їх виробляє Росія. "Енергоатом" купуватиме реактори у Болгарії, де у 1990 році призупинили будівництво АЕС Белене. За словами компанії, це "знайома в Україні радянська розробка" та "Україна здатна сама обслуговувати ці реактори", і не купуватиме для цього компоненти та деталі у Росії.

Проголосували "За" — 197 депутатів від "Слуга Народу", 15 депутатів від фракції "Батьківщина", 16 нардепів від "Платформа за життя та мир", 15 від фракції "Довіра", 5 позафракційних, 9 з депутатської групи "Партії "За майбутнє" та 12 від "Відновлення України". Депутати від фракцій "Голос" та "Європейська солідарність" не підтримали виділення коштів на закупівлю реакторів.
Що відомо про добудову Хмельницької АЕС
У квітні 2024 року Кабінет міністрів подав до Верховної ради законопроєкт щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Міненерго повідомляло, що реалізація проєкту здійснюватиметься виключно коштом "Енергоатому" із залученням кредитних можливостей і без використання грошей з державного бюджету України.
Будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС розпочали наприкінці 80-х років минулого століття, а припинили в 1990 році через накладений Верховною радою України мораторій. Та потім будівництво відновили й вирішили добудувати 5 та 6 енергоблоки.
В "Енергоатомі" повідомляють, що 3 енергоблок зможе забезпечити енергосистему України ще на 1 гігават потужностей електроенергії. У липні 2024 року у Нетішині вже готувались до добудови 3 та 4 реакторів: встановлювали обладнання, готували містечко для працівників, завозили техніку.
Міністр енергетики Герман Галущенко ще у 2024 році повідомляв, що при добудові третього енергоблока ХАЕС "будуть враховані всі норми безпеки".
Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook | TikTok