Суспільне зібрало думки про переваги та недоліки прийнятого вчора, 11 лютого, законопроєкту щодо закупівлі двох ядерних реакторів у Болгарії для добудови Хмельницької АЕС.
Народний депутат України від Хмельниччини Володимир Ватрас про законопроєкт
За його словами, цей законопроєкт дає згоду уряду укласти договір купівлі-продажу з Болгарією та придбати два недобудованих ядерних реактори, і встановити їх у Хмельницькій області.
"Залучення такої кількості коштів для будівництва двох ядерних реакторів буде мати дуже позитивний ефект для нашої області. Це робочі місця, розвиток регіону та енергетична незалежність держави. Оці всі спекуляції щодо російських деталей у реакторах, то не секрет, що всі атомні станції, збудовані в Україні, походять з Радянського Союзу, певні частини складових вироблені в колишніх пострадянських країнах. Наразі для України інших варіантів забезпечити нашу енергетичну незалежність на найближчі 2-3 роки не існує. Тому цей крок — в інтересах держави".
Фахівець з енергетичної політики ГО “Екодія” Артем Колесник про законопроєкт
З його слів, два російських ядерних реактори мають придбати із замороженого болгарського проєкту “Белене”. Вартість угоди оцінюють не менш як у 600 мільйонів євро.
"Обладнання для АЕС “Белене” було виготовлене понад 15 років тому російським “Атомстройекспортом”. За різними оцінками, Болгарія витратила на нього понад 620 мільйонів доларів, однак відмовилася від реалізації проєкту через невигідність та ризики. За стільки років жодна інша країна не захотіла використовувати ці реактори, адже адаптація такого обладнання до сучасних стандартів може коштувати набагато більше, ніж уряд готовий визнати”.
Тому ГО “Екодія” закликає депутатів переглянути своє рішення під час другого читання законопроєкту.
Директор Інституту проблем безпеки атомних станцій Національної академії наук України академік Анатолій Носовський про законопроєкт
З його слів, 3 та 4 енергоблоки Україна планувала добудувати за радянськими технологіями ще до того часу, коли війни не було.
"Тому що це був радянський проєкт. Обладнання знайшли у Болгарії. Воно гарне, законсервоване. І ми плануємо купити його, забрати до себе і добудувати ці енергоблоки. Тут немає значення, де воно виготовлялося — в Росії чи в іншій країні. У цьому питанні ми точно ніде не прогинаємось під РФ. У нас всі реакторні установки, які є на майданчиках атомної станції — зроблені за радянськими проєктами. І ми маємо гарний досвід їхньої експлуатації. Оце обладнання, яке ми купуємо в Болгарії, воно з новітніми системами безпеки вже. Я не думаю, що це якесь погане рішення для нас. Ми ніякої залежності від РФ не будемо мати, тому що давно відмовилися від російського палива".
"Енергоатом" про законопроєкт
У "Енергоатомі" говорять, що рішення депутатів є стратегічним і це посилить енергетичну незалежність та безпеку країни.
Зазначимо, вчора, 11 лютого, Рада проголосувала за виділення 1 млрд доларів на закупівлю двох ядерних реакторів для Хмельницької атомної станції.
Для 3 та 4 енергоблоків "Енергоатом" планує закупити ядерні реактори типу ВВЕР-1000. Їх виробляє Росія. Компанія купуватиме їх у Болгарії, де ще у 1990 році призупинили будівництво АЕС Белене.
Що відомо про добудову Хмельницької АЕС
У квітні 2024 року Кабінет міністрів подав до Верховної ради законопроєкт щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Міненерго повідомляло, що реалізація проєкту здійснюватиметься виключно коштом "Енергоатому" із залученням кредитних можливостей і без використання грошей з державного бюджету України.
Будівництво 3 та 4 енергоблоків на Хмельницькій АЕС розпочали ще наприкінці 80-х років минулого століття, а припинили в 1990 році через накладений Верховною радою України мораторій. Та потім будівництво відновили й вирішили добудувати 5 та 6 енергоблоки.
В "Енергоатомі" повідомляють, що 3 енергоблок зможе забезпечити енергосистему України ще на 1 гігават потужностей електроенергії. У липні 2024 року у Нетішині вже готувались до добудови 3 та 4 реакторів: встановлювали обладнання, готували містечко для працівників, завозили техніку.
Слідкуйте за новинами Суспільне Хмельницький у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, Instagram, Facebook та Threads.