Перейти до основного змісту
Більш як десять випадків отруєння чадним газом зафіксували на Рівненщині від початку 2024 року

Більш як десять випадків отруєння чадним газом зафіксували на Рівненщині від початку 2024 року

На Рівненщині від початку опалювального сезону служба "Газмережі" зафіксувала чотири випадки отруєння чадним газом. Серед найчастіших причин отруєння людей на території області є встановлення газової колонки та електровитяжки в одній оселі.

Про це 8 листопада, під час онлайн-брифінгу облдержадміністрації, розповів начальник центрального диспетчерського управління Рівненської філії "Газмережі" Андрій Чижевський.

Згідно з його інформацією, з початку опалювального сезону аварійно-диспетчерська служба "Газмережі" зафіксувала чотири випадки отруєння чадним газом. Загалом, від початку 2024 року було зафіксовано 12 випадків, внаслідок яких отруїлася 31 людина.

"Чадний газ несе небезпеку не тільки під час опалювального сезону, а й протягом року, оскільки люди активно користуються газовими приладами для обігріву води та приготування їжі", — зазначив Андрій Чижевський.

Він пояснив, що основними причинами, які можуть спричинити отруєння чадним газом, є нехтування правилами безпеки та несвоєчасна діагностика стану газових приладів.

"Хочу наголосити також, що за стан газового обладнання та його безпечну експлуатацію відповідальність несе безпосередньо його власник", — зауважив начальник центрального диспетчерського управління.

Порушення, які спричиняють отруєння

Андрій Чижевський розповів про найпоширеніші порушення, які спричиняють отруєння чадним газом:

  • недостатня вентиляція приміщення. Відсутність вентиляції, або ж закриті двері чи вікна під час роботи газових приладів. Через це виникає недостатня кількість кисню в приміщенні, що може спричинити появу чадного газу;
  • неправильне підключення та несправність приладів. Некваліфіковане встановлення або використання газових приладів з несправностями підвищує ризик виникнення чадного газу. Несправності можуть включати проблеми з пальником або ж порушення герметичності;
  • використання газових приладів не за призначенням. Наприклад, коли люди опалюють оселю за допомогою газової плити чи духової шафи. Ці прилади не передбаченні для постійної роботи й виділяють велику кількість продуктів згоряння;
  • засмічені димоходи та вентиляційні канали ускладнюють виведення продуктів згоряння, що також спричиняє утворення чаду;
  • неналежний догляд за приладами. Відсутність регулярного догляду за газовими колонками, котлами, плитами, будь-якими газовими приладами знижує їхню ефективність і може спричинити несправності, які спричиняють утворення чаду;
  • встановлення газової колонки та електровитяжки в одній оселі. В такому випадку під час роботи електровитяжки в димоході утворюється зворотна тяга, а шкідливі продукти згоряння потрапляють назад у приміщення. Саме цей пункт є найчастішою причиною отруєння людей в Рівненській області, пояснив фахівець.

Відповідальність за газові прилади

"Якщо газове обладнання потребує ремонту або ж технічного обслуговування, споживач може звернутись до будь-якого уповноваженого надавача таких послуг", — розповів Андрій Чижевський.

Він пояснив, що за стан димовентиляційних каналів відповідальний є сам споживач:

"Людина сама вирішує і слідкує, коли їй звертатися у вповноважену організацію, яка має дозволи на проведення обстеження, ремонту, чищення димовентиляційних каналів. Таку процедуру потрібно проводити принаймні раз на рік і бажано це робити перед початком опалювального сезону".

Начальник центрального диспетчерського управління розповів про те, як можна у домашніх умовах перевірити стан вентиляційного каналу.

"Це можна зробити за допомогою легкої смужки папірця: піднести її до вентиляційного каналу і звернути увагу, якщо смужка не рухається, це означає, що канал засмічений. У такому випадку користуватись газовими приладами категорично заборонено", — зауважив Андрій Чижевський.

Основні ознаки отруєнь чадним газом

Фахівець розповів, на які ознаки потрібно звернути увагу людині, аби виявити отруєння чадним газом:

  • легкий ступінь отруєння: почервоніння шкіри обличчя, головний біль, запаморочення;
  • погіршення стану: нудота, блювання;
  • тяжкий ступінь: слабкість, дезорієнтація, втрата координації, проблеми з концентрацією, сонливість, яка переходить в непритомність.

Алгоритм дій, при відчутті запаху газу

Андрій Чижевський додав, що при відчутті в приміщенні запаху газу, потрібно:

  • забезпечити якісну вентиляцію приміщення, відкрити вікна, двері, щоб був доступ свіжого повітря;
  • перекрити газовий кран. Його можна знайти поблизу газового лічильника;
  • не можна користуватися будь-якими електроприладами, не вмикати й не вимикати світло, оскільки це може спричинити іскру. Іскра може спричинити або вибух або горіння газу. При п'ятивідсотковій концентрації природного газу в приміщенні може відбутись вибух. Межі вибуховості газу — від 5 до 15%, тобто найпотужніша сила вибуху припадає саме на десятивідсоткову концентрацію. Якщо ж концентрація газу в приміщенні більше ніж 15% буде потужна пожежа.

"Хочу наголосити, що, відчувши запах газу, виконавши всі ці дії, обов'язково зверніться в аварійну службу газу за номером 104. Виклики і послуги, які надає аварійна служба є повністю безплатними", — підсумував начальник центрального диспетчерського управління.

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | WhatsApp | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок