"Наче руків’я меча, тому що він — воїн": як у Рівному з'явився перший в Україні пам'ятник Симону Петлюрі

"Наче руків’я меча, тому що він — воїн": як у Рівному з'явився перший в Україні пам'ятник Симону Петлюрі

Ексклюзивно
Відкриття пам'ятника Симону Петлюрі 2001 року
Відкриття пам'ятника Симону Петлюрі, 14 жовтня 2001 р. Анатолій Похилюк

25 травня 1926 року був убитий Симон Петлюра ─ український державний, військовий та політичний діяч, публіцист, літературний і театральний критик, а також засновник Українських збройних сил. Перший в Україні пам'ятник головному отаману військ УНР встановили у 2001 році в Рівному. І до 2017-го він був єдиним.

У 98-і роковини загибелі Симона Петлюри співавтор пам’ятника, скульптор Володимир Шолудько розповів про роботу над образом головнокомандувача в бронзі та граніті.

"Він має вигляд руків’я меча, тому що він — воїн": як у Рівному створювали перший в Україні пам'ятник Симона Петлюри
Василь Червоній і міський голова Рівного Віктор Чайка відкривають перший в Україні пам'ятник Симону Петлюрі. Анатолій Похилюк

З його слів, замовником першого в Україні пам`ятника Петлюрі був Василь ЧервонійУкраїнський політик. У 1988 році створив перший на Рівненщині осередок Товариства української мови. 1989 створив перший осередок Народного Руху України.Народний депутат перших чотирьох скликань, голова Рівненської ОДА (2005—2006), член Вищої церковної ради УПЦ КП, староста Свято-Покровського кафедрального собору у Рівному, збудованого під його керівництвом.У липні 2009 загинув від удару блискавки, коли рибалив на ставку в Рівненській області. Похований біля Свято-Покровського собору у Рівному.. Спочатку над образом працювали два скульптори — Петро Подолець і Володимир Стасюк. Згодом долучився Володимир Шолудько. Попередньо він взявся детально вивчити життя й діяльність Петлюри.

"Тоді в мене була книга, польська, як я пам'ятаю. Вона була дуже детальна і з фотографіями. Мені потрібно було зрозуміти Петлюру як державного діяча, вивчити його історію. Він був військовим, державотворцем — це образ, який не просто ліпити. Бо треба було, щоб ще здалека скульптура говорила сама за себе і водночас, щоб портрет був упізнаваним, щоб люди розуміли, що це — головний отаман війська Української Народної Республіки. Саме тому композиція має такий вигляд, наче, це меч, руків'я меча, тому що він — воїн", — пояснив Володимир Шолудько.

"Він має вигляд руків’я меча, тому що він — воїн": як у Рівному створювали перший в Україні пам'ятник Симона Петлюри
Макет голови пам'ятника Симона Петлюри. Володимир Шолудько

Після затвердження ескізу автори визначилися, пам'ятник буде з граніту і бронзи. Встановити його вирішили на вулиці Симона Петлюри біля Народного дому в центрі Рівного.

Архітекторка Тетяна Мельничук зробила проєкт прив'язки до масштабу. Володимир Стасюк та Петро Подолець робили каркас, Володимир Шолудько ліпив форму.

"Монументальна скульптура – специфічна. В мене був чудовий вчитель Валентин Борисенко, який любив повторювати: «Скульптура – це симфонія брил». Я запам’ятав ці слова і передаю надалі це своїм студентам. Те, що я взяв від своїх вчителів, поєдную з досвідом, який здобув сам. Історію треба пам’ятати й всі історичні події потрібно відображати для наступних поколінь, щоб вони знали своїх захисників, героїв та ворогів", – зауважив скульптор.

Симон Петлюра у бронзі на гранітному постаменті постав в Рівному в 2001 році. Це його портрет 19-20-х років XX ст., коли він був головнокомандувачем військ УНР.

Відкрили перший в Україні пам'ятник Симону Петлюрі 14 жовтня.

"Він має вигляд руків’я меча, тому що він — воїн": як у Рівному створювали перший в Україні пам'ятник Симона Петлюри
14 жовтня 2001 року урочисто відкрили пам'ятник Симону Петлюрі. Анатолій Похилюк

"Наче руків’я меча, тому що він — воїн": як у Рівному з'явився перший в Україні пам'ятник Симону Петлюрі
Пам'ятник Симону Петлюрі в Рівному, травень 2024 р. Суспільне Рівне

"Наче руків’я меча, тому що він — воїн": як у Рівному з'явився перший в Україні пам'ятник Симону Петлюрі
Фрагмент пам'ятника Симону Петлюрі в Рівному. Суспільне Рівне

Симон Петлюра в Рівному

Деякі історичні факти про події 1919 року, коли Петлюра з урядом Директорії перебував на Рівненщині, розповідала співробітниця сектору збереження культурної спадщини обласного краєзнавчого музею Наталії Марчук у Facebook закладу.

25 березня 1919 року Симон Петлюра прибув у Рівне. Зважаючи на досить тяжку ситуацію на фронтах для УНР, він прийняв рішення про перебування уряду, Директорії та інших установ саме тут. Рівне стало тимчасовою столицею УНР.

На шпальтах рівненської газети "Вільна Україна" було вміщено "Розмову з Головним Отаманом", у якій кореспондент повідомляв, що Симон Петлюра висловлює сподівання, що Рівне "зробиться силою самого факту на якийсь час не тільки базою всіх воєнних операцій на Придніпрянській Україні, але також на якийсь час столицею краю. Сюди прибувають всі міністерства з Директорією, тут розпочнеться наново організація всього нашого державного життя. Бо фактом є, що вже від шести тижнів наш весь державний апарат лежить розбитий".

У цьому ж номері газети розміщено інформацію "Приїзд міністерств" до Рівного, де йшла мова про те, що 31 березня 1919 року у місто прибули міністерства – внутрішніх справ, закордонних справ, земельних, фінансів, торгу й промисловості, праці, освіти, народного господарства, харчових справ, юстиції, преси й інформації, здоров’я, культів, єврейських справ, морських справ і Державний контроль. Міністерства мали розгорнути тут свою роботу, чекаючи змін на фронтах.

Сама ж Директорія на чолі з Симоном Петлюрою залишилася у Здолбунові, оскільки це був зручніший залізничний вузол, ніж Рівне. Крім того, на станції Здолбунів працювало "Інформаційне бюро Армії УНР", яке видавало газету "Дзвін". У Рівному також сформовано новий уряд Бориса МартосаУкраїнський громадсько-політичний діяч, учений-економіст, кооператор і педагог, голова Ради Міністрів УНР (1919). Сприяв упровадженню української грошової одиниці — гривні. 27 серпня 1919 на засіданні Кабінету народних міністрів УНР Б.Мартос склав з себе обов'язки голови уряду, залишившись у його складі на посаді міністра фінансів..

27 квітня 1919 року Мартос зустрівся з Петлюрою і повідомив йому, що праві партії готують переворот. Дійсно, 29 квітня командувач Північної групи військ отаман В. Оскілко у Рівному при підтримці Української Партії Соціалістів-Самостійників і Української Народно-Республіканської Партії виступив проти Симона Петлюри та заарештував уряд. Але спроба державного перевороту виявилась невдалою. У місто ввійшли підрозділи корпусу Січових Стрільців, загони польової варти і один бронепотяг.

На десяту годину ранку 30 квітня переворот Оскілка зазнав повної поразки. Але ці дії отамана В. Оскілка спричинили деморалізацію та поразку частини військ Дієвої армії УНР на фронті. На початку травня 1919 року Рівне було залишене петлюрівцями, а отже й втратило статус столиці.

Відео Суспільне Культура про правду та міфи з життя Симона Петлюри

Що сучасникам варто знати про Симона Петлюру

Симон Петлюра народився 22 травня 1879 року в Полтаві. Початкову освіту здобув у церковно-парафіяльній школі, далі була духовна семінарія, з якої його виключили за так званий "мазепинський дух".

Основний факт про Симона Петлюру полягає в тому, що він керував Українською державою в найважчий період її існування.

Сюжет суспільне Полтава про Симона Петлюру

Також Симон Петлюра ─ засновник війська, яке захищало Україну від більшовиків понад століття тому. І коли визвольні змагання 1917-1921 років закінчилися, Петлюра намагався зберегти державницьку традицію. Він очолював Державний центр Української Народної Республіки за кордоном, сподіваючись, що українську державність вдасться відновити.

Симон Петлюра був убитий 25 травня 1926 року в Парижі агентом НКВС Шварцбардом. Похований в Парижі на цвинтарі Монпарнас.

Більшість міфів щодо Симона Петлюри були штучно створені радянською пропагандою, аби дискредитувати його в суспільних уявленнях. Але вони продовжують жити дотепер саме через незнання людей. Антисеміт, погромник, грабіжник тощо ─ це ті кліше і штампи, які були штучно нав’язані.

Авторка: Наталія Федик

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок