Перейти до основного змісту
"Ми дуже сильно відчуваємо допомогу": біженка з України розповіла про життя в Польщі

"Ми дуже сильно відчуваємо допомогу": біженка з України розповіла про життя в Польщі

Ексклюзивно
"Ми дуже сильно відчуваємо допомогу": біженка з України розповіла про життя в Польщі
. Христина Дикун з двома дітьми мешкає в Польщі понад пів року/Колаж: Artur Widak/Anadolu Agency через Getty Images, Суспільне

Польща змінила правила перебування та отримання допомоги для українських біженців, нові умови стануть чинними з 1 березня. Згідно з ними, всі українські біженці мають оформити PESEL UKR, це аналог ідентифікаційного номера. Раніше це не було вимогою.

Христина Дикун, власниця і продюсерка студії створення анімаційних відеоексплейнерів, оформила PESEL UKR одразу, як опинилася в Польщі через повномасштабне вторгнення РФ. В етері телемарафону Суспільне. Спротив вона поділилася тим, як почувається у статусі біженки.

Ви опинилися в Польщі після повномасштабного вторгнення Росії. Чи відчули за цей час, що "вписалися" в цей простір, в польське суспільство?

— Щоб "вписатися" в суспільство, треба трошки більше часу, бо ми тут всього пів року. Але за цей час можна вивчити місто, зрозуміти, де що відбувається, познайомитися з людьми. Насправді тут ми дуже сильно відчуваємо допомогу. Тому що в школах, різних закладах всі нас опікують, допомагають, постійно щось дарують, дітям часто презенти приносять. І насправді це дає відчувати себе не чужими, хоча ми все ж таки тут чужі. Бо це інша країна, і щоб почуватися комфортно, треба знати мову, закони, щоб розуміти, що можна, що не можна, що треба і як взагалі правильно перебувати за кордоном, щоб не виникало ніяких проблем.

Чи мали на початках фінансову підтримку від держави, якісь виплати, допомоги?

— Насправді, тут для людей, які не мають роботи і перебувають у скруті, дуже багато допомоги — ЮНІСЕФ, Червоний Хрест, дуже багато різних доплат, які можна отримати. Це і гроші, і матеріальні допомоги, негрошові. Є також підтримка психологічна, юридична. Це все безкоштовно. Для людей, які мають роботу і офіційно працевлаштовані, також є допомога. Наприклад, батькам виплачують 500 злотих на кожну дитину. У мене двоє дітей, у нас 1 000 злотих виходить виплата щомісяця, при тому, що я працюю. Це досить відчутна допомога від держави на дітей.

— Чи плануєте оформити PESEL?

— Ми маємо вже PESEL. Як тільки приїхали — оформили, з припискою UKR. Це дає нам можливості отримувати всі допомоги і привілеї, які надає Польща для українців. З цим PESEL діти вступили до школи, ми влаштувалися на роботу, оформлюємо всі наші документи, які нам потрібні. Страховку, наприклад, маємо польську. І це означає, що ми безкоштовно можемо звертатися в лікувальні заклади і нам надають послуги. Хоча меддопомогу отримують також українці, які приїжджають і не мають цих PESEL.

— Чи є якісь речі зі сфери українського сервісу, яких не вистачає вам у Польщі?

— Як і для кожної жінки болюча тема — сфера краси. Нігті уже варто було б зробити, але не можу, бо треба записуватися до майстрів. Чи от перукарня, я мусила поїхати до Львова, бо просто не знаю, до кого тут можна піти. Це такі речі, які складно знайти, бо потрібні порада, досвід, якісь спроби і помилки. Ще мені трохи дивно у сфері медичній. Щоб потрапити до лікаря-спеціаліста, треба два місяці чекати. Хоча, звісно, можна брати приватні медичні страховки, якщо є можливість. Вони недешево коштують, але тоді не будеш довго чекати.

Етер Суспільне. Спротив про життя українських біженців у Польщі

Зміни для українців-біженців у Польщі з 1 березня:

  • обов'язкове оформлення PESEL UKR, аналог українського ідентифікаційного номера. На реєстрацію відводитиметься 30 днів замість 90. Раніше тимчасово переміщена особа могла не оформляти його;
  • під час виїзду з країни на понад 30 днів усі виплати скасовуватимуться;
  • проживання у таборах, гуртожитках, пансіонатах безкоштовним буде лише 120 днів. Із березня українці повинні будуть сплачувати – 50% вартості, не більше 40 злотих на добу, із травня – 75% вартості за умови проживання понад 180 днів, не більше 60 злотих на добу.
  • з 1 квітня біженці зможуть подавати документи на отримання посвідки на тимчасове проживання – карту побиту.

Читайте також

  • Освітні поради та психологічна підтримка: як на Рівненщині працює гаряча лінія з освітніх питань
  • Інтернати Рівненщини переводять на нову систему організації харчування
  • Зареєструвались три тисячі: як у Рівному працює хаб для переселенців з Луганщини

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок