Чехія збирається продовжити тимчасовий захист українців. Що це означає

Чехія збирається продовжити тимчасовий захист українців. Що це означає

Біженці у Чехії
. Колаж: Суспільне Рівне/Фото: Pixabay, Уніан

Тимчасовий захист біженців з України, які зазнали нападу з боку Росії, можуть продовжити в Чехії ще на рік, до кінця березня 2025 року. Про це повідомляє Чеське інформаційне агентство з посиланням на МВС країни. Відповідну поправку до закону направили до уряду країни представники Міністерства внутрішніх справ Чехії. На політичному рівні продовження має бути ухвалене на рівні Євросоюзу до кінця жовтня цього року.

Ростислав Хотин, редактор Радіо Свобода у Празі, в етері Суспільне. Спротив розповів про те, що дає цей тимчасовий захист біженцям з України.

Що дає біженцям з України тимчасовий захист в Чехії

"Цей тимчасовий захист дає біженцям з України три головні речі. Це, по-перше, доступ до безкоштовного державного медичного страхування. Тобто всі медичні послуги надаються безкоштовно, в тому числі і аптечні послуги. Ліки даються безкоштовно і візити до лікаря. Другий момент — це право на освіту. І третій — це, очевидно, найголовніше для більшої частини українських біженців — це можливість працювати, тобто повне право на законне легітимне право працювати в Чеській Республіці", — сказав експерт.

За словами Ростислава Хотина, наразі приблизно від 300 до 330 тисяч українців користуються статусом тимчасового біженця. Подовження цього захисту, на думку спікера, викликано тим, що “Чеська Республіка вважає, що нинішній хід бойових дій в Україні, нинішній хід війни, не дає підстав сподіватися на швидке закінчення бойових дій і на швидке повернення українців додому”.

Ростислав Хотин додав, що також цей статус дає українцям стабільність та можливість якось планувати своє життя:

"Тобто це такий показник і хороший з одного боку, що українцям буде якось легше тепер і можна якось планувати. Будуть якісь гарантії соціальні. З іншого боку — тут є поганий момент негативний в тому, що війна не закінчиться, на думку чеської влади, швидко в Україні. І українці не зможуть швидко повернутися на свою Батьківщину".

Як продовжити тимчасовий захист біженця в Чехії

Редактор Радіо Свобода пояснив, що повинні роботи українські біженці в Чехії, щоб продовжити свій тимчасовий захист:

"Цей статус треба періодично поновлювати, так би мовити, весь час про себе нагадувати, що я тут, я працюю чи я вчуся.”

Також Ростислав Хотин зауважує, що у випадку виїзду з Чеської Республіки, навіть тимчасового, статус біженця може втратитися. Якщо склалася ситуація, що людина виїхала, а потім повернулася в Чехію — потрібно цей статус робити "від нуля". Тому краще не виїжджати, оскільки при поверненні людина отримує статус біженця знову, але він не буде мати усіх тих прав, які були на початку.

"Тому Чеська Республіка каже українцям, що навіть тимчасово повертатися в Україну небезпечно. Будьте тут, користуйтеся цими пільгами, користуйтеся цими повноваженнями. Ми продовжимо їх до березня 25-го року. Так що такий сигнал для української біженської громади тут в Чехії", — зазначив спікер.

Чи заохочує Чехія українців до постійного проживання в країні

На питання, чи є від Чехії направлена політика на те, щоб українці залишались не тимчасово, а ставали громадянами цієї країни, Ростислав Хотин відповів так:

"Так, є звичайно. Тут такий підтекст також, що Чеська Республіка вже зацікавлена в робочий силі. Їй потрібні робітники і потрібні працівники. Особливо в тих сферах, де відчувається дефіцит робочих рук. Це і сфера послуг, будівництво, наприклад, транспорт і інші. Ясно, що тут ще кожен тепер думає і не тільки про те, як допомогти Україні, як допомогти українцям".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок