25 грудня чи 7 січня: коли парафії ПЦУ Рівненщини святкуватимуть Різдво

25 грудня чи 7 січня: коли парафії ПЦУ Рівненщини святкуватимуть Різдво

Ексклюзивно
25 грудня чи 7 січня: коли парафії ПЦУ Рівненщини святкуватимуть Різдво
На фото Свято-Воскресенський собор ПЦУ у Рівному, 5 грудня 2022 року. Фото: Суспільне Рівне

Жодна з парафій Рівненської єпархії ПЦУ поки не проявляла ініціативи про перехід на Новоюліанський календар і відзначати Різдво 25 грудня. Про це Суспільному 5 грудня повідомив речник Василь Рудніцький за підсумками розширеної єпархіальної ради. Водночас у сусідній Рівненсько-Волинській єпархії ПЦУ, яка об'єднала автокефальні церкви, відповідне бажання вже висловили одразу чотири парафії.

Свято-Воскресенська церква у Новому Дворі стала однією з чотирьох парафій ПЦУ на Рівненщині, які вирішили відзначати Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Вона входить до Рівненсько-Волинської єпархії, яка до отримання Томоса була у складі автокефальної церкви.

Читайте також: 25 грудня чи 7 січня: у Рівненській єпархії ПЦУ опублікували позицію щодо відзначення Різдва

Парафіянин Вадим Заєць каже: відповідне рішення після одного з богослужінь одноголосно ухвалили усі присутні.

"Нам завжди говорять: не на часі, а коли вже той буде час? Кого боятися? Москалів цих? Синод дозволив богослужіння 25 грудня і 7 січня. Після служби оголошують людям, що є така можливість і проти нікого не було. Всі одноголосно і навіть з таким вигуком, що давно пора все це діло наладити і зробити так, як весь православний світ живе", — каже Вадим Заєць.

Настоятель Свято-Воскресенської парафії Олег Мізера бажання своїх парафіян перенести святкування Різдва підтримує. Каже, рішення прийняли відповідно до ухвали Священного синоду ПЦУ "Про можливість звершення богослужіння на честь Різдва Христового за Новоюліанським календарем".

"Наші предки святкували в Україні завжди 25 грудня. Весь світ святкує і ми маємо. Новий рік у час посту попадає. Тільки у нас може бути в Україні Старий новий рік. Або старий, або новий! Не може бути отаких ребусів. Мусить бути одне-єдине ціле", — каже Олег Мізера.

На розширеному засіданні Рівненської єпархіальної ради, яке відбулося 5 грудня, рішення про перехід на Новоюліанський календар не ухвалили. Прессекретар єпархії Василь Рудніцький каже: жодна з парафій такої ініціативи поки не виявляла, тож у 2022 році під час богослужіння 25 грудня обмежаться співом колядок та служінням Акафіста Різдву Христовому.

"Ми розуміємо, що є запит у суспільстві про те, щоби переходити на Новоюліанський календар. Але ми також розуміємо, що це може викликати іще одне роз'єднання у суспільстві. Ми повинні готувати вірян до переходу на інший календар, але, якщо все-таки віряни не захочуть переходити, то ніхто не буде змінювати календаря", — коментує Василь Рудніцький.

Він зазначає: якщо централізоване рішення про перенесення дати святкування Різдва таки приймуть, відповідно до нього доведеться зміщувати також і дати відзначення інших різдвяних свят.

Що відомо

  • У грудні 2020 року голова ПЦУ митрополит Епіфаній заявив, що святкування Різдва Христового в один день 25 грудня в Україні можливе тоді, коли церква та віряни "дозріють" до такого рішення.
  • Митрополит прогнозує, що більшість українців перейдуть на святкування Різдва за григоріанським календарем вже протягом найближчих 10 років.
  • У грудні 2019 року митрополит Епіфаній заявляв Суспільному, що Православна церква не проти перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня, проте таку ініціативу не підтримують українці.
  • Згідно з опитуванням, найбільш улюбленим святом українців у новорічно-різдвяний період є Різдво – про це заявили 49% опитаних. Натомість найменше – 4% – люблять Старий новий рік.

Читайте також

  • У понад половині громад Рівненщини не передбачили безплатне харчування дітям-переселенцям. Прокуратура відреагувала
  • Сосни, ялинки, ялівці: скільки дерев для продажу на свята заготували лісгоспи Рівненщини
  • Мірошник, Сергійчук і Шестаков залишають рівненський Верес

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Ми у Twitter

На початок