Рівненський центр національно-патріотичного виховання розробив програму з виживання в екстремальних умовах. Використовуючи власний туристичний досвід, так званий OutdoorДослівно з англійської "за дверима". Цим терміном позначають все що відбувається поза приміщенням, тобто будь-яка активність (туризм, спорт, ігри) під відкритим небом. Українська мова має кілька відповідників цьому терміну: просто неба, надвір'я, зовні, простонеб'я, на природі, задвірний., його представники організують тренінги для дітей шкільного віку й дорослих.
Кілька практичних порад для того, як вижити в умовах без опалення, води і газопостачання, в етері Суспільне. Спротив дав один із розробників програми, заступник директора Центру національно-патріотичного виховання Олександр Денисюк. При цьому наголосив, що це їхній власний досвід, а в інших знавців з виживання в екстремальних умовах можуть бути власні лайфхаки.
Якщо немає газу
"У будь-якому туристичному магазині можна купити гвинтовий газовий балон на 450 грамів, пальник в ньому зверху накручується, його можна перезаправити. Є ще так звані пробивні балони, але вони не зовсім безпечні, тому зважайте на це.
З таким газовим балоном матимете окріп для чаю, щоб зігрітися, а також можна залити спеціальну туристичну, сублімовану їжу. Наприклад, локшину по-флотськи, це смачно, сам пробував. Є ще варіант — борщ український. Це два різні, але вітчизняні, до речі, виробники. Такі повноцінні страви потребують не дуже багато кип'яченої води, по 300 мілілітрів, здається.
Нагадаю також за термос, всі знають, що це таке. І щоб надцять разів не кип'ятити воду, можна зробити це раз — і залити в термос теплий напій".
Немає опалення
"Найперше, скажу про звичайні бабусині шкарпетки. В похід їх, звісно, не беремо, бо вони важкі, а в квартирі — це річ, яка дуже гарно гріє. З власного досвіду кажу: якщо в теплі перебувають ноги і голова — ти вже у великому комфорті.
У випадку з одягом працює теорія трьох шарів. Перший — термобілизна, яка щільно облягає тіло; другий — фліс, він має бути вільнішим, бо тепло зберігається завдяки шарам повітря, яке є поміж одягом; третій — верхній одяг, але в квартирі можна обійтися й без нього.
Натомість в квартирі потрібні спальний мішок і каремат. Вони теж зменшують об'єм, тож не потрібно витрачати своє тепло, щоб нагріти ліжко для сну. Може бути й намет. Якщо його розкласти в квартирі, він теж виконає функцію зберігання тепла. Наприклад, якщо сім'я з двох дорослих і однієї дитини має тримісний намет і відповідне спорядження, то можна нормально ночувати кільканадцять днів в квартирі без опалення. Бо люди, як батарейки, видають свої тепло в простір. А в наметі ми будемо його зберігати в меншому об'ємі, який створює цей намет.
Також скажу за термоковдру, яку ще називають ковдрою космонавта. Вона з фольги і навіть при значній мінусовій температурі допоможе відносно комфортно переночувати, але одну ніч. Вона гарно ізолює, але є одноразовою.
Наступне, що потрібно — хімічні грілки, які завдяки реакції нагріваються, здається, до 55° і тримають тепло п'ять-шість годин. Ними спокійно можна гріти руки, покласти в рукавички або шкарпетки".
Перебої з водопостачанням
"З власного досвіду, в мене вдома є 20 літрів питної води і стільки ж технічної. Так, вона займає простір, але це той резерв, який, при потребі, допоможе".
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram
Ми у Twitter