Хто має ризик захворіти на інсульт та які його ознаки. Пояснює лікарка центру громадського здоров'я

Хто має ризик захворіти на інсульт та які його ознаки. Пояснює лікарка центру громадського здоров'я

Ризик захворіти на інсульт
Робота інсультного центру в місті Березне, лютий 2023 рік. Фото: Суспільне Рівне

У світі інсульт посідає друге місце серед причин смертності та інвалідності. Однак це хвороба, якій можна запобігти у 80% випадків, зазначила в етері Суспільне. Спротив завідувачка відділу профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров'я Ірина Сорока. Вона розповіла, які ознаки інсульту, чим він небезпечний та як його розпізнати.

Небезпека інсульту

"Це серйозна проблема, але майже у 80% випадків інсульт можна попередити. Все залежатиме від людини. Як кажуть науковці, 50% наших хвороб залежать від того, що ми їмо, які ми активні, як ми поводимось у суспільстві, вдома, як ми сприймаємо все те, що відбувається навколо нас.

Інсульт — це порушення мозкового кровообігу, яке призводить до фактичного некрозу, загибелі мозкових клітин. Всі ми знаємо, що головний мозок у нас відповідає майже за всі функції в організмі. Якщо клітини мозку гинуть, порушується та чи інша функція. А небезпека інсульту полягає у тому, що вражаються ті частини організму, які знижують працездатність людини, призводять до інвалідності. Така людина може жити, але тільки зі сторонньою допомогою. 70% людей, які мали інсульт, уже мають неврологічні ураження і у 20% випадків — вони потребують постійної допомоги. 

Статистика невтішна, людина, у якої порушився мозковий кровообіг, має ризик померти упродовж 30 днів від початку хвороби, якщо їй невчасно надати допомогу. А викликає порушення мозкового кровообігу — закупорка судин, атеросклеротична бляшка, яка виникає в результаті того, що ми їмо. Отож, важливо усім переглянути свій харчовий раціон".

Ознаки інсульту

"Основні симптоми інсульту можна запам'ятати і перевірити за допомогою слова FAST:

  • F — face — асиметрія обличчя;
  • A — arms — слабкість у руках, параліч руки;
  • S — speach — порушення мови, мовлення, людина не може чітко промовити фразу;
  • T — time — якщо ці симптоми є, необхідно терміново викликати швидку допомогу."

Група ризику

"За прогнозами Європейського альянсу боротьби з інсультами і Європейською організацією інсультів — кожна людина, старша 25 років має досить високий ризик захворіти на інсульт упродовж свого життя.

У групі ризику розвитку інсультів також перебувають люди, які мають порушення серцевого ритму, що призводить до утворення тромбів та інсультів. Судина розривається, коли вона досить тонка, наприклад, при цукровому діабеті, при надмірній вазі, ожирінні".

Профілактика інсульту

"Необхідно бути активними, їсти здорову їжу, менше солі, цукру, жирів, стежити за вагою та артеріальним тиском. Почніть з прогулянок по 20-30 хвилин, займайтесь фітнесом, їздою на велосипеді. Частота пульсу має збільшуватися удвічі, також прискорюватись дихання. Прислухайтесь до рекомендацій ВООЗ: 150 хвилин на тиждень помірної інтенсивності, а ліпше — 300 хвилин на тиждень помірної або інтенсивної фізичної праці чи навантаження. Це на 20-30% зменшить ризик загальної смертності й смертності від серцево-судинних захворювань.

Перегляньте своє харчування. Ми звикли їсти швидку їжу, однак саме такі фастфуди, оброблена їжа — смажені ковбаски, сосиски, копченості, гамбургери, бургери, картопля фрі — шкідливі та містять трансжири. Ми ніколи не дивимося вміст продукту, а варто це робити і звертати увагу на такі слова, як емульгований, комбінований, гідрогенізований, рослинний жир. Жир — це тверда речовина, яка важко перетравлюється. Вживання пальмової, кокосової олії призводить до атеросклеротичних відкладень, які закупорюють судини, а згодом — і до ішемічного інсульту.

На фоні цих атеросклеротичних відкладень зменшується кровотік, що призводить до утворення тромбів. Саме вони закупорюють судину, відбувається порушення і з'являються симптоми, характерні для інсульту".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок