"Помилка може дорого коштувати": як розпізнати отруєні та неїстівні гриби у лісах Рівненщини

"Помилка може дорого коштувати": як розпізнати отруєні та неїстівні гриби у лісах Рівненщини

На Рівненщині з початку року не було отруєнь грибами
Грибний сезон у розпалі. Фото: Суспільне Рівне

У лісах Рівненщини триває грибний сезон, який має закінчиться у листопаді. Від початку 2024 року в області зафіксували один випадок із підозрою на отруєння грибами, однак він не підтвердився. Щоб не допустити таких випадків, фахівці радять бути уважними та вміти розрізняти неїстівні та отруйні види рослин.

Про це в етері Українське радіо. Рівне повідомили завідувачка відділу комунікацій та інформаційно-роз’яснювальної роботи обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Фесовець та біолог Віталій Володимирець.

Як розрізнити гриби

Зі слів біолога, на Рівненщині росте загалом близько ста видів грибів:

"У липні-серпні можна зустріти найбільшу кількість грибів. Хоча вони ростуть упродовж року — коли зими стали значно м'якшими, навіть взимку бачимо плодові тіла окремих грибів. Починаючи із ранньої весни — це зморшки, стручки. Закінчуючи пізньою осінню — це гливи, опеньки осінні та інші".

Підозра отруєння грибами не підтвердилась: на Рівненщині у розпалі грибний сезон
Гриб зморшка. Pexels

Підозра отруєння грибами не підтвердилась: на Рівненщині у розпалі грибний сезон
Опеньки. Pexels

Віталій Володимирець зазначив, серед найотруйніших грибів, які ростуть на лісах області — бліда поганка, її вживання може призвести до смерті:

"Серед грибів є отруйні, в тому числі смертельно отруйні, є неїстівні і їстівні. Часто буває, що їстівні та отруйні гриби є доволі схожими на вигляд. Одними з найотруйніших грибів є бліда поганка або мухомор зелений. Потрібно дуже уважно дивитися, помилка може дорого коштувати для людини і її здоров'я".

Підозра отруєння грибами не підтвердилась: на Рівненщині у розпалі грибний сезон
Поганка. Pexels

Біолог розповів, що часто отруйні гриби мають неприємний запах та яскраве забарвлення.

"Потрібно розуміти, що навіть отруйні гриби відіграють важливу екологічну роль. Відбувається природна конкуренція, через це знищувати гриби не бажано. Крім того, в нас на Рівненщині зустрічаються кілька видів грибів, які занесені до Червоної книги".

Чоловік додав, що гриби — частина екосистеми, тому їх потрібно зрізати ножем, аби не руйнувати грибницю.

Підозра отруєння грибами не підтвердилась: на Рівненщині у розпалі грибний сезон
Навіть отруйні гриби - частина екосистеми. Pexels

Де правильно збирати гриби та які ознаки отруєння

Як зазначила завідувачка відділу комунікацій обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Фесовець, гриби — це низькокалорійний дієтичний продукт, який не містить холестерину та мають багато мікроелементів: залізо, цинк, калій, йод тощо:

"Гриби мають властивість поглинати з повітря, ґрунту, води токсичні речовини. Не рекомендуємо збирати їх в промислових зонах чи біля доріг. Зазначу, що при термообробці гриби втрачають половину своїх корисних властивостей".

Підозра отруєння грибами не підтвердилась: на Рівненщині у розпалі грибний сезон
Смажені гриби. Pexels

Ознаки харчового отруєння грибами:

  • різкий біль в животі;
  • нудота та блювання;
  • підвищення температури тіла;
  • зниження пульсу;
  • холодні кінцівки;
  • запаморочення;
  • головний біль;
  • інколи — галюцинації.

Зіпсовані та червиві гриби не потрібно збирати — вони можуть нашкодити. Гриби потрібно приготувати упродовж доби з моменту збору. При перших ознаках отруєння необхідно звернутися у швидку допомогу, додала Наталія Фесовець:

"Перші ознаки отруєння грибами можуть з'явитися від декількох годин до декількох діб. Необхідно надати домедичну допомогу — вживання великої кількості підсоленої води або прохолодного чаю, щоб відновити водно-сольовий баланс в організмі. Категорично забороняється вживати алкоголь або їсти будь-які продукти".

Залишки грибів потрібно здати на дослідження, щоб надали лікарі підібрали відповідне лікування. Не рекомендують до вживання гриби при захворюванні шлунково-кишкового тракту, при печінковій та нирковій недостатності, вагітним жінкам та дітям до 14 років.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок