Як на Рівненщині карають та прощають домашніх насильників

Як на Рівненщині карають та прощають домашніх насильників

Ексклюзивно
Як на Рівненщині карають та прощають домашніх насильників
. Фото: "Англія"

На Рівненщині чоловіка судитимуть за домашнє насильство над колишньою дружиною. Його неодноразово притягали за це до адмінвідповідальності, а тепер справа дійшла до кримінального провадження, – повідомили у Нацполіції області.

Суспільне з'ясовувало, яке покарання найчастіше призначають суди області домашнім насильникам, якщо справа із адмінвідповідальності переходить у площину кримінальної.

Історія як приклад

Слідчі скерували до суду кримінальне провадження за обвинуваченням 49-річного жителя Гощі у домашньому насильстві, – повідомила пресофіцерка Нацполіції області Катерина Загурська.

"Чоловік протягом тривалого часу систематично вчиняв фізичне та психологічне насильство відносно своєї колишньої дружини, зокрема, лаявся у її адресу, виганяв з будинку. За це відносно нього неодноразово складали адміністративні протоколи за статтею 173-2Стаття 173-2. Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування. КУпАП", – коментує речниця поліції.

Заяву про те, що чоловік вчиняє насильницькі дії до неї, жінка написала у поліцію 15 лютого. Колишнє подружжя досі проживає разом. За фактом домашнього начальства у поліції розпочали кримінальне провадження за статтею 126-1Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. Кримінального кодексу України.

Чоловіку загрожує обмеження волі до п’яти років або ж позбавлення волі до двох років, – уточнили у поліції. Матеріали провадження розглядатиме Гощанський районний суд.

Які вироки винесли суди у 2021-му

Серед вироків, винесених судами Рівненщини з початку 2021-го року за кримінальне правопорушення – найбільше покарань у вигляді громадських робіт. Так, у Єдиному реєстрі судових рішень станом на 30 березня опубліковані 17 вироків, які суди області винесли за останні три місяці в кримінальних провадженнях, порушених саме за статтею 126-1 ККУ.

За домашнє насильство згідно з Кримінальним кодексом можуть покарати громадськими роботами від 150 до 240 годин, або арештом на пів року чи обмеженням волі до п’яти років, або позбавленням волі до двох років.

Що показує судова практика

Приклад №1: Рік позбавлення волі Радивилівський райсуд присудив пенсіонеру за домашнє насильство щодо своєї дружини. Того, згідно з даними в ЄДРСР, не раз впродовж серпня-листопада 2020-го притягували за це до адмінвідповідальності.

Обвинувачений в судовому засіданні свою вину визнав повністю, розповів, що дійсно неодноразово вчиняв домашнє насильство. У цьому щиро каявся й просив його суворо не карати.

Жінка у суді розповіла, що чоловік тривалий час вчиняв щодо неї психологічне насильство, здійснює психологічний тиск. Звернула увагу, що після відкриття кримінального провадження його поведінка змінилась в кращий бік і просила сильно його не карти.

Суд врахував, що обвинувачений розкаявся, не був раніше судимий, перебуває на обліку у поліції як кривдник, й присудив йому рік позбавлення волі. Втім, дав один рік іспитового терміну.

Приклад №2: Рік обмеження волі з іспитовим терміном на рік отримав від Березнівського райсуду чоловік за психологічне насильство колишньої дружини з лютого по жовтень 2020-го. Він у суді розкаявся, вибачився перед жінкою, сказав, що усвідомлює, що така поведінка є неприпустимою, а тому докладе зусиль, щоб її змінити.

Потерпіла розповіла, що з 2015- го року з ним розлучилась, однак вони продовжують проживати в одному будинку. Колишній чоловік зловживає алкоголем і на цьому ґрунті постійно влаштовує суперечки, іноді застосовує фізичну силу. І хоча його двічі притягували до адмінвідповідальності за останній рік, він висновків не зробив.

Під час конфлікту у жовтні він ображав її, хапав за одяг, а потім вдарив частиною шиферу по руці. Після цього конфлікту вона втратила свідомість і наступного дня звернулась за меддопомогою, — зазначила жінка у показах.

Більшість з цих вироків за домашнє насильство закінчилось для кривдників громадськими роботами чи арештом на місяць-півтора.

Приклад № 3: Двісті годин громадських робіт отримав кривдник родом з села Андрусіїв колишнього Гощанського району. Його обвинуватили у домашньому насильстві щодо дружини. Впродовж року чоловіка чотири рази притягували за це до адмінвідповідальності.

У жовтні він, бувши у стані сп'яніння, ображав дружину, шарпав її за одяг та руки й виганяв з дитиною на вулицю, викидаючи її речі на подвір`я. Погрожував фізичною розправою та намагався вчинити бійку, — йдеться у матеріалах ЄДРСР.

Варто зазначити, що на утриманні в чоловіка перебуває шестеро неповнолітніх дітей.

Приклад №4: Арешт на один місяць 13 січня присудив Березнівський суд пенсіонеру за насильство над колишньою дружиною. У суді чоловік вину визнав частково, сказав, що між ним та колишньою виникають словесні суперечки, однак ніякої фізичної сили не застосовував. І, мовляв, сама дружина винна, бо регулярно його провокує, — йдеться у рішенні.

Жінка розповіла у суді, що вони живуть в одному будинку. Чоловік зловживає спиртним і чіпляється, лається й штовхає. Його не раз притягували за домашнє насильство до адмінвідповідальності.

Під час судового розгляду чоловік не висловив щирого осуду своєї поведінки, вибачення потерпілій приніс лише перед судовими дебатами.

Окрім місяця арешту, чоловіка суд зобов'язав пройти програму для кривдників та пробаційну програму протягом двох місяців.

Проти кого злочини

У більшості справ, розглянутих судами з початку року, обвинуваченими виступають чинний чи колишній чоловік потерпілих. Рідше жертвами домашнього насильства стали сестри або матері кривдників.

Так, 25 січня суд визнав винним у домашньому насильстві над своє матір'ю уродженця села Новомильськ колишнього Здолбунівського району.

Обвинувачений у суді свою вину не визнав, пояснив, що його оговорили й він цього не робив. Його ж мати розповіла, що він протягом 2019-2020 років не раз нецензурно висловлювався до неї, погрожував словами, шарпав за одяг та штовхав, а також пошкодив майно. Вона викликала поліцію і чоловіка притягували до адмінвідповідальності. Така його поведінка завдала їй фізичних і психологічних страждань, погіршилась якість її життя, йдеться у документі.

Суд призначив чоловіку 200 годин громадських робіт. 150 годин громадських робіт суд присудив кривднику матері з Рачина на Дубенщині.

Жінки йдуть на примирення

Одним з факторів, який вливає на розмір і спосіб покарання кривдника — угода про примирення між потерпілою та обвинуваченим. Так, 21 січня в Гощанському райсуді пролунав вирок стосовно кривдника своєї матері.

Чоловік у грудні 2019-го вже був засуджений за нанесення легких тілесних ушкоджень й отримав покарання у вигляді 180 годин громадських робіт. 22 червня 2020-го його на три місяці арештували за рішенням суду через насильство в сім'ї та невиконання обмежувальних заходів для кривдників. Чоловіка неодноразово притягали за домашнє насильство й до адмінвідповідальності.

У день проголошення вироку син з матір'ю уклали угоду про примирення і суд прийняв рішення покарати чоловіка арештом на 3,5 місяці.

На примирення з чоловіком пішла потерпіла у справі, яку розглядав Демидівський райсуд. 26 січня суддя виніс рішення про притягнення уродженця села Вовковиї колишнього Демидівського району за домашнє насильство над дружиною. Подружжя уклало угоду про примирення, чоловік вибачився перед потерпілою й вони зійшлися на покарані у вигляді 150 годин громадських робіт.

Картина у цифрах

У 2020-му в поліції Рівненщини на профілактичному обліку перебувало 3145 осіб, схильних до вчинення домашнього насильства, із яких найбільше чоловіків — 2858, — повідомили у пресслужбі Нацполіції області.

Упродовж минулого року поліцейські отримали 4725 повідомлень, за результатами розгляду яких склали 4460 протоколів про адмінпорушення. Винесли також 770 термінових заборонних приписів, — зазначила спеціалістка відділу комунікації Нацполіції області Світлана Карачун.

Зі 130 кримінальних проваджень за вчинення домашнього насильства, відкритих за статтею 126-1 КК України, до суду скерували 83.

Що відомо

  • Адміністративна відповідальність за домашнє насильство передбачена у вигляді штрафу від 170 до 340 гривень, від 30 до 40 годин громадських робіт чи арешт до семи діб. За повторне порушення — штраф від 340 до 680 гривень, від 40 до 60 годин громадських робіт, чи адмінарешт до п’ятнадцяти діб.
  • У лютому 2021 Верховна рада України попередньо підтримала законопроєкт про адміністративну відповідальність за домашнє насильство.
  • 24 лютого уряд затвердив Державну програму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року. Додатково мають створити 450 спеціалізованих служб підтримки постраждалих осіб. У 2021 році передбачено проведення судових засідань у дружньому до дитини оточенні.
  • 21 березня відбулася прем’єра документального розслідування власного виробництва "Зупини мене, якщо зможеш" на суспільних телеканалах UA: РІВНЕ, UA: ПЕРШИЙ, а також на всіх регіональних каналах Суспільного. Автори розкрили, до яких наслідків може призвести домашнє насилля і байдужість оточення та правоохоронної системи.
На початок