Адмінсуд скасував державну реєстрацію на землю під монастирем УПЦ (МП) неподалік Рівного. Чому так сталось

Адмінсуд скасував державну реєстрацію на землю під монастирем УПЦ (МП) неподалік Рівного. Чому так сталось

Ексклюзивно
Адмінсуд скасував державну реєстрацію на землю під монастирем УПЦ (МП) неподалік Рівного. Чому так сталось
. Колаж: Суспільне Рівне

На Рівненщині священник ПЦУ вважає, що представники УПЦ (МП), із якими вони спільно користуються спорудами та землею на острові в селі Городок, неправомірно намагаються отримати в користування землю. Про це військовий капелан, протоієрей Тарас Климович розповів Суспільному. На його думку, в архітектурно-парковому комплексі не тільки протиправно розбирали споруди й перебудовували, а й проводили самочинне будівництво, яке потім, разом із іншими державними будівлями, привласнили. Священник подав до суду позов, аби унеможливити передачу землі в користування.

Водночас у Рівненській єпархії УПЦ порушення закону заперечують, там кажуть, що все, що збудоване на острові це для майбутніх поколінь. А в обласній адміністрації повідомили, що у справі належить розібратись саме суду. Водночас за зверненням священника ПЦУ правоохоронці розслідують одразу кілька кримінальних проваджень.

16 лютого Рівненський окружний адмінсуд скасував державну реєстрацію земельної ділянки площею 6,7 га. Це перше рішення у цій справі на користь ПЦУ, відповідачі ще мають право його оскаржити.

Позиція священника ПЦУ

У селі Городок, що за десять кілометрів від Рівного, Свято-Миколаївська громада ПЦУ на острові співіснує разом зі Свято-Миколаївським жіночим монастирем УПЦ. Зі слів священника ПЦУ Тараса Климовича, у 1989 році держава, на основі охоронно-орендного договору, свою власність надала в користування релігійній громаді, яка на той час була одна. А в 90-х, коли постала автокефальна церква, стався поділ інфраструктури, туди увійшли церква, дзвіниця, будинок, будівлі тубдиспансеру і конюшні барона фон Штейнгеля. Частина інфраструктури відійшла монастирю.

“Так ми співіснували, але десь у 2011-12 році рішенням судів будівлі, які мав монастир у користуванні, перевели у приватну власність. Це нонсенс, як державні будівлі, на державній землі, передаються у власність?! Але так сталось, тоді була влада Януковича”, — каже Тарас Климович.

Миколаївська церква із дзвіницею на острові – це пам’ятки архітектури національного значення, а парк початку ХІХ ст. — пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення.

Городок
Документ ще радянських часів про історію побудови церкви у Городку. Документ наданий священником ПЦУ

Краєвиди острова в Городку та культових споруд на ньому. Відео зняте журналістом Суспільного Олексієм Бухалом взимку 2021 року

Зі слів священника, сусіди з московського патріархату звертались до тоді ще УПЦ Київського патріархату, як до співкористувача території, із проханням погодити дозвіл на отримання в постійне користування землі під своїми будівлями.

“Потім у 2015 році це питання винесли на сільську сесію, і там, здається, було вже п’ять гектарів землі з загалом семи. Я тоді був як капелан на першій ротації, мені люди телефонують і кажуть: батюшка, як же так, там п’ять гектарів, не може бути стільки землі під будівлями. Тому це, на мою думку, був обман, який в них не вийшов. І воно затихло. І наш владика відкликав свій підпис через це”, — додає Тарас Климович.

За словами капелана, у 2020 році, перед місцевими виборами, монастир звернувся до сільради з проханням дати дозвіл на виготовлення документації на землю. Тоді спрацював так званий принцип мовчазної згоди, коли орган влади не відповів ані позитивно, ані негативно.

Адмінсуд скасував державну реєстрацію на землю під монастирем неподалік Рівного. Чому так сталось
Фото: Олексій Бухало

Зі слів Тараса Климовича, проєкт на землю сусіди виготовили. Потому він звернувся до суду.

“Мої парафіяни побачили, що з’явився кадастровий номер на острів. Забили на сполох, повідомили мені і я почав з’ясовувати, як цю справу вирішити юридично. Спочатку ми хотіли просто через суд скасувати цей номер, але потім ми зрозуміли, що, оскільки у них є, на мою думку, незаконне рішення про привласнення державних будівель і реєстрація права власності на самобуди, то вони апелюватимуть до суду і вимагатимуть землі під ними”, — каже священник.

Водночас Тарас Климович вважає, що структурні підрозділи обласної адміністрації в усі попередні роки не втручались у ситуацію в Городку, хоча, на його думку, мали би реагувати, зокрема, і через суд.

“Рівненською ОВА також не подано заяви про визнання потерпілою стороною у кримінальному провадженні по факту самочинного будівництва на острові і самовільного захоплення особливо цінних земель монастирем. В правовій державі мають працювати державні органи й реагувати на порушення”, — пояснює капелан. 

Він додав, що на сесії обласної ради у серпні 2022 року обласну адміністрацію зобов’язали перевірити дотримання вимог охоронного договору від 2 липня 1996 року, укладеного зі Свято-Миколаївським жіночим монастирем щодо майна.

“Ми зараз на стадії, щоб зобов’язати власника архітектурно-паркового комплексу — Рівненську ОВА — подати позови про скасування всіх рішень про незаконне привласнення тих будівель, які вони взяли у держави, а також самобудів”, — розповів священник ПЦУ з Городка.

Адмінсуд скасував державну реєстрацію на землю під монастирем неподалік Рівного. Чому так сталось
Фото: Олексій Бухало

Позиція УПЦ

Жіночий монастир УПЦ у Городку має єпархіальне підпорядкування. Під час підготовки матеріалу Суспільне звернулось до очільника Рівненської єпархії, архієпископа Пимена, за коментарем із приводу заяв священника ПЦУ.

“Все, що зроблено матушкою ігуменею із сестрами — воно залишається майбутнім поколінням українців. Незаконності у тому немає, я спілкувався із юристами, є всі документи, які говорять, що незаконних забудувань не було. Сестри, які побудували там храми, корпуси для училища дітей, які навчаються безкоштовно (регенти, іконописці, швачки) — це все проходить коштом монастиря. І саме для того там були збудовані ці будівлі”, — сказав архієпископ Пимен.

Адмінсуд скасував державну реєстрацію на землю під монастирем неподалік Рівного. Чому так сталось
Фото: Олексій Бухало

Реакція та позиція офіційних органів

Священник Тарас Климович розповів Суспільному, що разом із адвокатом звернулись у різні правоохоронні органи із заявами про злочин, а також до владних структур із вимогою пояснити, чому у попередні роки не було контролю за пам’яткою в Городку.

У відповіді СБУ йдеться, що під час розгляду заяви виявили ряд фактів, які можуть мати ознаки кількох кримінальних статей: це самовільне зайняття ділянки та самовільне будівництво; зловживання владою або службовим становищем; зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права. Ці матеріали передали у прокуратуру.

У відповіді прокуратури вказано, що у поліції з цього приводу відкрите кримінальне провадження щодо можливого службового підроблення. Також після ухвали суду, додали в прокуратурі, до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесли відомості за ознаками несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в комп'ютерах автоматизованих системах.

Водночас, зі слів священника ПЦУ з Городка та його адвоката, у прокуратурі не виконали кілька пунктів із судового рішення.

Суспільне звернулось в обласну прокуратуру із запитом такого змісту:

  • чи внесла прокуратура після рішення суду (від 24.03.2022 року у справі №569/2475/22) до ЄРДР відомості щодо привласнення будівель держави Україна, які входять в архітектурно-парковий комплекс згідно розпорядження представника президента №30 від 26.01.1994 року (ч. 5 ст. 191 КК України)?
  • чи внесла прокуратура після рішення суду (від 24.03.2022 року у справі №569/2475/22) до ЄРДР відомості про, на думку адвоката, внесення неправдивих відомостей до офіційних документів — експертом державної експертизи посадовицею ГУ держгеокадастру у Львівській області ( ч. 1 ст. 366 КК України)?
  • чи внесла прокуратура після рішення суду (від 24.03.2022 року у справі №569/2475/22) до ЄРДР відомості щодо, на думку адвоката, зловживання виконавцем робіт під час розробки проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування (ч. 2,4 ст.358 КК України, ч.1 ст. 365-2 КК України)?
  • чи внесла прокуратура після рішення суду (від 24.03.2022 року у справі №569/2475/22) до ЄРДР відомості щодо, на думку адвоката, внесення неправдивих відомостей державним кадастровим реєстратором відділу в Яворівському районі ГУ Держгеокадастру у Львівській області до державного земельного кадастру України під час реєстрації земельної ділянки за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування (ч. 1 ст. 362 КК України)?
  • чи визначила прокуратура, як про це каже адвокат, та чи має повноваження визначити підслідність (НАБУ, ДБР) та передати матеріали кримінального провадження для початку досудового розслідування?

У відповіді прокуратури послались на норму закону, в якій відомості досудового розслідування є таємною інформацією та можуть бути оприлюднені лише з дозволу слідчих або прокурорів.

Водночас зазначили, що на підставі рішення суду у квітні 2022 року прокуратура відкрила кримінальне провадження за ч.3 ст 362 Кримінального кодексу України, це “несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї”.

Потім це кримінальне провадження об'єднали з іншим, яке почате наприкінці 2021 року. Йдеться про ч. 1 ст 366 Кримінального кодексу, це “службове підроблення” та ч.4 статті 197-1, це “самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво”. У прокуратурі це мотивували так: “оскільки не встановлено підозрюваних, проте є достатні підстави вважати, що кримінальні правопорушення, щодо яких здійснюються ці розслідування, вчинені однією особою (особами)”.

Щодо визначення підслідності, то досудове розслідування поклали на Рівненське районне управління Нацполіції.

Городок
Відповідь прокуратури на запит Суспільного. Фото: Суспільне Рівне

У Рівненській ОВА Суспільному справу щодо будівель та землі в Городку прокоментували так:

“Рівненська ОВА завжди діє лише спираючись на законодавство. Нині по цій справі відбуваються судові позови. Феміда і вирішить, за ким правда”, — зазначив речник ОВА Олександр Поліщук.

Засідання суду з листопада 2022 року неодноразово переносили з різних причин: як через прохання відповідача, так і через повітряні тривоги.

Суд. Перше рішення — на користь ПЦУ

16 лютого 2023 року Рівненський окружний адміністративний суд прийняв рішення на користь позивача, тобто сторони ПЦУ і задовольнив позов повністю. Рішенням скасовуються дії державного реєстратора з Львівської області щодо державної реєстрації земельної ділянки у 2020 році. Сам реєстратор подав клопотання про розгляд без його участі.

Городок
Фото: Суспільне Рівне

Це рішення відповідач має право оскаржити упродовж місяця. Суспільне звернулось за коментарем у Свято-Троїцький жіночий монастир. Чергова монахиня пообіцяла передати запит ігумені та перетелефонувати. Однак відповіді станом на 22 лютого не було.

Читайте також

  • Статистика на кожен район: скільки релігійних громад на Рівненщині перейшли в ПЦУ
  • Звільнився мер Костополя на Рівненщині Євгеній Денисюк. Він керував містом 25 років
  • Вимагав у підприємців: на Рівненщині дільничного поліцейського викрили на хабарі
  • Печиво по 400-600 грн за кг: правоохоронці Рівненщини перевіряють закупівлю для дітей бійців ЗСУ

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок