Перейти до основного змісту
На Полтавщині завершили проєкт із дослідження об’єктів соціальної сфери

На Полтавщині завершили проєкт із дослідження об’єктів соціальної сфери

На Полтавщині завершили проєкт із дослідження об’єктів соціальної сфери
Про завершення проєкту із дослідження об’єктів соціальної сфери говорили у студії Українського радіо. Суспільне Полтава

Прозорі закупівлі, ефективність використання коштів, довіра до влади, як з боку громадян, так і з боку інвесторів – серед досліджень експертів проєкту "Моніторинг закупівель із відбудови та відновлення у громадах Полтавської області".

Про це розповіла в ефірі Українського радіо "Полтава" керівниця проєкту та очільниця ГО Полтавської філії Суспільної служби України Ганна Кіященко.

До проєкту були залучені Кременчуцька, Полтавська, Миргородська, Диканська, Решетилівська, Лубенська, Оржицька і Пирятинська громади. Переважно моніторили раніше обрані об’єкти.

"Важливо, щоб їх обирала не влада, а самі жителі громад, щоб було обговорення. Але, як ми з’ясували, об’єкти визначали лише за одним критерієм: чи була на них проєктно-кошторисна документація. Бо якщо вона є, тоді Уряд дає фінансування на ці об’єкти відбудови. І зовсім не брали до уваги той момент, що коли громада розуміє що відбувається, то тоді є довіра і немає підозр".

Серед об’єктів відбудови, наприклад, гуртожиток у Кременчуці, що переробляли для потреб ВПО. Або будівництво нового дитячого садка у Лубнах, документацію на який зробили раніше. Тому новим стандартам приміщення вже не відповідало. Нині відбудовувати треба по-новому. Насамперед, враховувати енергозбереження, доступність.

"Звісно, якщо є необхідність, то проєктно-кошторисну документацію змінюють, але це викликає недовіру у жителів громади, що мовляв це роблять навмисно, щоб грошей побільше отримати. Також буває, що документацію виготовили раніше, а коли почали об’єкт відбудовувати, то виділені на нього гроші знецінилися, бо ж інфляція, ціни змінилися", — розповіла Ганна Кіященко.
На Полтавщині завершили проєкт із дослідження об’єктів соціальної сфери
Керівниця проєкту та очільниця ГО Полтавської філії Суспільної служби України Ганна Кіященко. Суспільне Полтава

Почасти на тендер подається лише один учасник. Ще проблема у тому, що спочатку забудовник виконує роботи, а кошти отримує через два місяці і пізніше, коли вони знеціняться. Тому нові організації, які мають невелику фінансову спроможність, не заходять на ринок з відбудови.

"На жаль, громади працюють в тих умовах, які для них створює Уряд - оці закони, положення, норми. Тому Кабмін має працювати над тим, щоб громади не отримували фінансування на кінець року. Потрібно продумати яким чином стимулювати нових підприємців, нові будівельні організації, щоб вони могли заходити на тендер і виконувати роботи з відбудови об’єктів. Адже таких об’єктів у зв’язку з війною буде більше, а організацій не вистачає", — додала керівниця проєкту та очільниця ГО Полтавської філії Суспільної служби України.

На основі набутого досвіду стартує новий проєкт, що називається "Ефективні інструменти задля прозорого та комплексного відновлення громад". Експерти продовжать моніторити об’єкти відбудови у Полтавській області і також у Херсонській областях.

Більше слухайте в ефірі Українського радіо "Полтава" за посиланням.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок