Перейти до основного змісту
Демонтаж Монумента Слави і двох пам’ятників у Полтаві: які "за" та "проти"

Демонтаж Монумента Слави і двох пам’ятників у Полтаві: які "за" та "проти"

Із середмістя Полтави пропонують прибрати три пам’ятники, пов’язані з Російською імперією. Позиції розділились на "за" та "проти". Аргументи кожної зі сторін у матеріалі Суспільного.

Які пам’ятники пропонують демонтувати у Полтаві

У Полтаві обговорюють можливість демонтажу трьох пам’яток. Це — Монумент Слави у Корпусному парку, пам’ятник захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну та на місці відпочинку Петра І. Усі вони, пов’язані з Полтавською битвою.

Чому не можна демонтувати Монумент Слави у Полтаві та інші пам’ятники: пояснення архітекторів
Орел на верхівці Монумента Слави у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Монумент Слави у Корпусному парку ― це колона, увінчана орлом, що тримає лавровий вінок. На постаменті також є гармати та горельєфні композиції з військовими атрибутами. Монумент спорудили 1811-го на честь 100-річчя Полтавської битви.

Пам’ятник захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну був приурочений до 200-річчя, його встановили 1909-го. Це гранітний обеліск зі скульптурою лева та дошками з написами. Він розташований на проспекті Віталія Грицаєнка ― колишньому Першотравневому.

Пам’ятник оборонцям Полтави та коменданту фортеці Келіну хочуть прибрати: куди та чому
Пам’ятник оборонцям Полтави та коменданту фортеці Келіну, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Третій пам’ятник, який можуть демонтувати, ― на місці відпочинку Петра І ― близько двох років накритий темною сіткою. Це прямокутний триярусний чавунний обеліск на гранітному постаменті. Зверху ― щит, меч та шолом. Також на пам’ятникові барель’єфи: герб із двоголовим орлом, лев, що спочиває, та меморіальні написи. Кілька разів невідомі обливали фарбою та обмальовували монумент.

Полтавська битва ― це епізод Великої Північної війни. Вона відбулася 1709-го між московською армією Петра І з одного боку та союзними військами шведського короля Карла ХІІ та гетьмана Івана Мазепи ― з іншого. Тоді Московське царство здобуло перемогу, а сучасна українська територія відійшла під окупацію.

Пам’ятник на місці відпочинку Петра І у Полтаві можуть демонтувати: чому та хто проти
Пам’ятник на місці відпочинку Петра І у Полтаві, закритий тканиною, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Яка думка тих, хто за демонтаж пам’ятників у Полтаві

Пам’ятки пропонують демонтувати і прибрати із публічного простору, зокрема, члени комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики. Це необхідно на виконання Закону України про деколонізацію, який набув чинності близько року тому. Нардеп Володимир В’ятрович Суспільному розповів:

"Для Росії, Російської імперії свого часу Полтава була дуже важливим символом їхньої перемоги під Полтавою. У цьому процесі завоювання України для неї важливо опиратися на якісь маркери Російської імперії на нашій території. Для того, щоб вона апелювала до українців, до світу, до росіян, що "дивіться, тут завжди була Росія, ми просто повертаємо своє".
Куди можуть перенести пам’ятник на місці відпочинку Петра І у Полтаві
Табличка з даними та зображенням пам’ятника на місці відпочинку Петра І у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

За словами члена комітету ВР, пам’ятники пропонують перенести на територію музею-заповідника "Поле Полтавської битви". Для цього їх необхідно зняти з реєстрів пам’яток. Зокрема, Монумент Слави ― національного значення, тому рішення має ухвалювати Кабмін.

"Ми всі прекрасно розуміємо, що цей об'єкт є містобудівним, і тому паралельно треба говорити і обговорювати питання альтернатив. На мою думку, альтернативою всім цим об'єктам має бути актуалізація Полтави як полкового міста Гетьманщини, нашої ранньомодерної української держави, тобто заміна має бути тим самим історичним періодом, але на українські сенси", ― розповів Суспільному регіональний представник Інституту нацпам’яті на Полтавщині Олег Пустовгар.

У відповіді на запит Суспільного від Мінкульту вказали, що облікову документацію щодо Монумента Слави повернули на доопрацювання для узгодження позиції громади та Інституту нацпам’яті.

Пам’ятник оборонцям Полтави та коменданту фортеці Келіну: яка історія та чому можуть прибрати
Скульптура лева на пам’ятнику оборонцям Полтави та коменданту фортеці Келіну, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

Яка думка тих, хто проти демонтажу пам’ятників у Полтаві

Усі три пам’ятники, які пропонують демонтувати, є витворами монументального мистецтва, сказала Суспільному членкиня правління громадської організації "Збережемо Полтаву" Оксана Бєлявська:

"Вони фіксують містобудівні вузли Полтави, вони є невід'ємною складовою містобудівного ансамблю. Що стосується Монументу Слави, то це взагалі один із найстаріших пам'ятників монументального мистецтва, які збереглися в Україні, він входить у трійку таких пам'ятників".

Процес вилучення пам’яток із реєстру регулює Закон "Про охорону культурної спадщини". В одній зі статей йдеться, що можливе ухвалення рішення "про залишення в реєстрі об’єкта, що становить виняткову мистецьку цінність". У такому випадку його не можна буде демонтувати.

Чому хочуть прибрати імперські монументи у Полтаві: за та проти рішення
Підніжжя Монументу Слави у Полтаві, жовтень 2024-го. Суспільне Полтава

До цього й апелює частина полтавських архітекторів та члени ГО "Збережемо Полтаву". Зокрема, і через ймовірну руйнацію пам’яток під час перенесення. Голова обласної організації Національної спілки архітекторів України Едуард Зубашич Суспільному розповів:

"Серйозну реконструкцію не проводили, в якому він зараз стані, це чавунне лиття, вже помітна там і корозія, і все. Їх перенести практично неможливо".

За словами Оксани Бєлявської, для перенесення пам’ятників необхідно багато документів і значні суми грошей. Крім того, в Україні дуже мало фахівців-реставраторів, які можуть це зробити.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

Топ дня

Вибір редакції

На початок