"Кожне переміщення - це знущання": спогади про полон Олександра Іванова, який лікується у Полтаві

"Кожне переміщення - це знущання": спогади про полон Олександра Іванова, який лікується у Полтаві

Рік і 10 місяців у російському полоні пробув Олександр Іванов із Кіровоградщини. Після обміну 31 травня 2024-го, чоловік реабілітується на Полтавщині.

Потрапив туди військовий у липні 2022-го року. Під час обстрілу позицій на Донеччині, був поранений.

У Донецькій області я був, там і займали оборону. Виходить до 30 липня (2022-го – ред.) був в одному місці, потім був наступ. Гатили з усього вони нас. І фосфором гатили нас, і міномети, і градом. Усім, чим можна, і 152-і. На рахунок боєприпасів, нічого не жалко їм було. І касетними бомбами кидали по нас. Населений пункт Піски, де я і потрапив у полон 31 липня. Оточили і взяли нас у полон.

До війська служити чоловік пішов у березні 2022-го.

"Кожне переміщення - це знущання": спогади про полон Олександра Іванова, який лікується у Полтаві
Олександр Іванов на службі. фото О.Іванов
У цивільному житті я працював з 2007-го року на фабриці заморожених продуктів в місті Кропивницькому. 24 лютого я теж був на роботі. Потім подзвонили, що потрібно з'явитися у військкомат. З'явився у військкомат. Мені дали повістку 27-го числа, з'явитися на 1 березня 2022-го року. 1 березня я з'явився, потім нас відправили і потрапив я у 56-у бригаду. Другого числа (березня – ред.) я вже був на позиціях.

Спочатку пораненого полоненого тримали в Оленівці, що на Донеччині. Далі перевезли до Бєлгородської області РФ.

Мене повантажили в КАМАЗ і повезли в лікарню в Донецьк. Там мені призначили лікування, місяць там мене лікували. Але, як говорили: «Ти народився у сорочці». Біля сонної артерії в мене зовсім поряд уламок пройшов. Він і зараз у мене знаходиться, його не витягли. Як говорили: "Витягнуть вам на Україні". Після лікування нас відправили в Оленівку в Донецьку область. Там я пробув трошечки менше місяця. Потім нас відвезли Бєлгородську область, в Старий Оскол, де ми перебували до 31 травня 2024-го, до звільнення, можна сказати.

У полоні, згадує Олександр, знущалися фізично та тиснули морально. А годували полонених лише для підтримки організму.

У них був будь-який привід, аби зачепити. Не важливо, нормально виходимо чи не нормально. Шокерами лупили нас, лупили нас палицями. Тобто, кожне у нас переміщення супроводжувалося знущаннями. Три хвилини в нас давалося на прийом їжі. Це можна назвати тільки, що ми приймали їжу, ми як качки, ми її ковтали. За 3 хвилини ми не встигали. Якщо сказали: «Перший стіл, встати!», то ми маємо встати. Якщо ми жуємо, то ми повинні присідати. Не давали там нам навіть той самий кусок хліба з'їсти. Вмочували його бігом в чай, ми не їли, ми ковтали. Ми прибігали з їдальні і ми були голодні

Про те, що їх везуть на обмін, Олександр Іванов не знав. Коли повернувся в Україну, з першою поспілкувався з дружиною. Нині чоловік лікується у одному із медзакладів Полтавщини.

Не вірив я до останнього, що буде обмін. З ріднею я поспілкувався, коли ми їхали, на ходу мені журналісти запропонували телефон. Я одразу ж зателефонував до дружини. Говорю: "Я їду, я вже в Україні". Дружина в шоці, здивована. Я так само був в шоці, почути, можна сказати, за рік і 10 місяців дружину. Зараз лікуємося, проходим реабілітацію. Призначили лікування на руки, ще купа знімків, купа всього. Але що поробиш, найголовніше, що ми в Україні, а в Україні в нас вилікують. Оце найголовніше.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок