У Полтаві треба демонтувати дошки радянським діячам Лідову, Ляхову та Зигіну. Вони підпадають під закони про декомунізацію та деколонізацію.
Які меморіальні дошки треба демонтувати у Полтаві
Вулиця Просвіти у Полтаві раніше була названа на честь військового кореспондента радянської газети "Правда" Петра Лідова. Назву змінили навесні 2023-го року під час другого етапу перейменування топонімів у громаді. Проте на вулиці досі встановлена дошка з інформацією про журналіста.
Схожа дошка, але з інформацією про радянського військового Олексія Зигіна, встановлена на фасаді будинку на вулиці Дмитра Коряка. Регіональний представник Українського інституту нацпам’яті розповів Суспільному Олег Пустовгар:
"Російський комуністичний військовий діяч Олексій Зигін брав участь у становлення радянської влади, нагороджувався орденами Леніна, був одним із найближчих прибічників кривавого московського диктатора Йосипа Сталіна".
На вулиці Антона Грицая також встановлено дошку. На ній інформація про радянського військового Андрія Ляхова. На його честь вулиця була названа раніше. Олег Пустовгар повідомив:
"Полтава активно проголосувала за перейменування цієї вулиці на честь Антона Грицая ― одного з лідерів фанатського руху у Полтаві і одного з перших українських добровольців, які ще на початку війни малої інтенсивності 2014-го року пішли захищати Україну. Зрозуміло, що там мала б бути анотаційна дошка на честь саме Антона Грицая, яка б позначала, яка це вулиця".
За словами Пустовгара, дошка Лідову підпадає під закон про декомунізацію, а Ляхову та Зигіну– під закон "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". Тому їх необхідно прибрати.
Чому меморіальні дошки у Полтаві не демонтували
Міський департамент культури з’ясовує, на чиєму балансі перебувають меморіальні таблички. Про це повідомили у відповідях на інформаційні запити кореспондента Суспільного. Також зазначили, що дошки Ляхову та Лідову не мають пам'яткоохоронного статусу, тому їх можна демонтувати за рішенням балансоутримувача.
На думку регіонального представника Українського інституту нацпам’яті Олега Пустовгара, дошки необхідно передати до музею.
Що кажуть місцеві жителі про демонтаж дощок у Полтаві
Житель Полтави Олександр Яковлев підтримує демонтаж дошки, зокрема, на честь радянського кореспондента Петра Лідова.
"Ставлюсь до того, що вона висить, негативно нині. Але вважаю, що треба демонтувати цю дошку офіційно, а не так, як її демонтували минулого тижня. Її там розбили, щось зробили. Так не потрібно робити. Лідов ― це журналіст комуністичної газети, яка проводила пропаганду, зокрема, в Україні. Думаю, якщо вулицю перейменували, то треба зняти і дошку йому", ― розповів полтавець.
Полтавка Оксана Гуменюк висловилася проти демонтажу пам’ятників та меморіальних дощок.
"Це не призведе до закінчення війни. Війна як триває, так і продовжуватиметься. А радянська історія – це не тільки історія Росії, але й України та інших держав Радянського Союзу. Тому, я вважаю, що потрібно цінувати нашу історію, яка була раніше. Не потрібно зараз демонтувати старі радянські пам’ятники, а потрібно ставити нові новим героям", ― розповіла Оксана Гуменюк.
Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах: