За рік повномасштабного вторгнення російські війська близько десятка разів обстріляли Кременчуцький район. Через це були зруйновані об’єкти критичної інфраструктури, торговий центр, житлові будинки та господарські споруди. Під один з останніх обстрілів потрапило село Ялинці. Нині жителі відбудовують зруйноване житло, розповів Суспільному староста села Віктор Іллєвський.
Такі наслідки падіння російської ракети у селі Ялинці Піщанської громади. Сталося це 23 листопада минулого року. Це був один з останніх ударів по Кременчуцькому району. За рік повномасштабного вторгнення офіційно повідомляли про майже десяток обстрілів по району. Це найбільше на Полтавщині.
"Розбило нам сарай, дах зовсім знесло, стіну турнуло, другий сарай розбило, у погребі упав дах, сінник. Усе оце було розбито. На хаті шифер побило, вікна повибивало. Оце ті двері. Я була в коридорі, їх вирвало. Вони мене вдарили, і я з ними полетіла в куток. Оце вони мене прикрили, що все падало зверху, загалом, рятівники мої. А як воно все було, то я навіть, не можу вам розказати, бо й сама не розумію. Летіла – і все", – розповідає жителька села Ялинці Світлана Юшко.
Через ракетний удар у селі пошкодило півтора десятки житлових будинків та дві господарчі споруди, каже староста села Ялинці Віктор Іллєвський.
"Сільська рада із самого початку виділила на 146 тисяч (гривень – ред.) матеріали. І потім, хто придбавав сам матеріали, відшкодовували грошима. На сьогоднішній день відшкодовано 146 тисяч – це матеріали і 111 тисяч (гривень – ред.) – це коштами. 10 лютого відбулося засідання обласної комісії, виділили 472 тисячі 467 гривень на відновлення. Так, як сказали, до 50% від збитків нанесених", – говорить Віктор Іллєвський.
Російські військові неодноразово цілили по об’єктах критичної інфраструктури району – по нафтопереробному заводу та теплоелектроцентралі. Однак наймасштабнішим в області за кількістю загиблих за перший рік війни став удар по торговому центру "Амстор" у Кременчуці.
27 червня 2022-го року російські військові поцілили ракетою Х-22. Завали будівлі розбирали майже тиждень. Загинула 21 людина – це працівники та відвідувачі "Амстору". Одну жінку досі вважають зниклою безвісти.
Та до обстрілів міста вже адаптувалися, каже жителька Кременчука Наталія Левучко.
"Спочатку ховались. В погріб ховались, бігали всією сім’єю при кожній тривозі. А тепер, бачте, повітряна тривога, а ми ходимо, займаємось своїми справами. В порівнянні з передовою ще більш-менш. Я більше за своїх хлопців переживаю, які воюють. Стараємось концентрувати увагу на тому, що гарне, хороше, і йти до перемоги", – говорить Наталія Левучко.
"Ми тут уже майже рік.Тут спокійніше, ніж вдома, це точно. Ми живемо у приватному будинку тут, тому нам тут спокійніше. У Запоріжжі обстрілів більше. Там і під’їздів немає, там потрапляли в дуже багато будинків", – розповідає переселенка із Запоріжжя Олена Козакова.
Загалом на Полтавщині за рік повномасштабної війни російська армія завдала більше 100 ракетних ударів, повідомив начальник обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.
Що відомо
- Російська армія по Полтавщині випустила ракети у ніч із 15 на 16 лютого. Дві з них поцілили в об’єкти критичної інфраструктури у Кременчуці. Попередньо обійшлося без загиблих і травмованих, повідомляв у своєму Telegram-каналі начальник обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.
- Обстріли на Полтавщині почалися у перший день повномасштабного вторгнення Росії на територію України. 24 лютого поцілили по об’єктах у Миргороді.
- За час повномасштабної війни російська армія обстрілювала також об’єкти у Полтаві, Кременчуці, Лубенській, Терешківській та Карлівській громадах.