«Ніби тут десь золото»: на Полтавщині зруйнували меморіал на честь болгарського хана

«Ніби тут десь золото»: на Полтавщині зруйнували меморіал на честь болгарського хана

«Ніби тут десь золото»: на Полтавщині зруйнували меморіал на честь болгарського хана
. Суспільне Полтава

У Новосанжарській громаді невідомі поруйнували меморіал на честь хана Кубрата, який створив державу Велика Булгарія. Так, імовірно, хотіли знайти давні скарби, каже староста села Мала Перещепина Іван Пасько.

Золото та срібло на місці поблизу дійсно було, проте його розграбували ще понад сто років тому, говорить дослідниця Ірина Мельникова. Стела ж та огорожа у лісі – не позначають точне місце поховання хана, а споруджені у пам’ять про нього. Нині меморіал почали відновлювати, а тих, хто його поруйнував, шукають поліцейські.

Невідомі поруйнували меморіал на честь хана Кубрата
Невідомі поруйнували меморіал на честь хана Кубрата. Суспільне Полтава

Перекинута стела, а під нею розкопаний пісок. У такому стані учора місцеві виявили меморіальний комплекс хану Кубрату у селі Мала Перещепина.

"Ломами, швидше за все, його підняли і звалили", – каже староста села Мала Перещепина Іван Пасько.

А зранку на місці уже працюють комунальники та рятувальники. Спочатку закидають розкопану яму і поливають пісок водою.

На місці працювали комунальники
На місці працювали комунальники. Суспільне Полтава

"Майже цілий «ГАЗ-53», автомобіль піску було винесено з-під стели. Відрами виносили його, перфораторами довбали, швидше за все. Підготовлювалася ця група. Щоб сказати, що це якась диверсія, – я не згоден. Швидше за все, це ті, що шукають скарби, роздовбали його. Якби був вандалізм, щоб знищити пам’ятник, його би побили", – додає староста села Мала Перещепина Іван Пасько.

Підводять повалену стелу за допомогою трактора.

Цей меморіальний комплекс облаштували 2001. Саму стелу привезли із Болгарії, каже Ірина Дзюба.

Стелу привезли із Болгарії
Стелу привезли із Болгарії. Суспільне Полтава

"Тут було знайдено захоронення першого правителя Болгарії, Кана Кубрата. Україна та болгари спільно вирішували, який саме має знак бути встановлений. З тих часів люди приїжджають на поклоніння до пам’ятника, великі делегації болгар зі всього світу, не тільки з Болгарії", – говорить керівниця спільноти болгар «Кан Кубрат» на Полтавщині Ірина Дзюба.

"Поліція займалася, до пів на одинадцяту (ночі, 5 квітня – ред.) все обходили, обдивлялися. Де вони їжу приймали, звідки машина заїжджала – все це знайдено. Місцеві не могли цього зробити. Це тільки хтось приїжджий, вивчали цю ситуацію, що ніби тут десь золото заховане", – розповідає староста села Мала Перещепина Іван Пасько.

Золото поблизу меморіалу дійсно було, говорить Ірина Мельникова. Так званий «малоперещепинський скарб» 1912 року випадково виявили місцеві.

Рятувальники миють стелу
Рятувальники миють стелу. Суспільне Полтава

"Нога одного із хлопчиків провалилася і застрягла у горлі оцієї посудини. Це найбільший предмет з «малоперещепинського скарбу». Це дворучна ваза-амфора. Вона була зі сплаву золота з сріблом", – каже завідувачка відділу Полтавського краєзнавчого музею Ірина Мельникова.

Захоронення ще тоді люди розграбували. Дослідниця каже, тут було приблизно 75 кілограмів золотих та срібних виробів.

"Більше тисячі предметів було у цьому скарбі. Це були монети золоті, посуд зі сріблом, золотом", – додає завідувачка відділу Полтавського краєзнавчого музею Ірина Мельникова.

Справу щодо пошкодження меморіалу розслідують у місцевій поліції
Справу щодо пошкодження меморіалу розслідують у місцевій поліції. Суспільне Полтава

Усі речі ще сто років тому з України вивезли, їх зберігають в російському «Ермітажі». Тож на місці дорогоцінностей уже немає. А справу щодо пошкодження меморіалу розслідують у місцевій поліції.

"Проводяться оперативно-розшукові заходи та опитування місцевого населення, які мають можливість повідомити про можливих свідків чи обставини даної події. Розпочате кримінальне провадження за статтею 298, частина перша –«Незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини»", – говорить начальник відділення поліції №3 Полтавського райуправління Петро Семенюта.

Санкція статті – від штрафу до обмеження волі до двох років.

На початок