Перейти до основного змісту
"Не можемо нескінченно конкурувати": польський чиновник про оренду одеського порту та іншу співпрацю з Україною

"Не можемо нескінченно конкурувати": польський чиновник про оренду одеського порту та іншу співпрацю з Україною

Ексклюзивно
Заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак
Заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак. Етер передачі "Gość Wydarzeń" на польському телеканалі Polsat

Польща розглядає можливість придбання або довгострокової оренди порту в Україні, зокрема в Одесі, заявив заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак. Суспільне Одеса поспілкувалось з посадовцем про очікування від ймовірного партнерства, а також реакцію українського та польського суспільства на цю ініціативу.

3 квітня в етері передачі "Gość Wydarzeń" на польському телеканалі Polsat заступник міністра сільського господарства Міхал Колодзейчак заявив наступне:

"Ми повинні мати бачення Польщі у відносинах Варшави з Києвом. Досі я не почув жодних конкретних пропозицій. Чому в Польщі не говоримо про те, що я зараз хочу запропонувати – щоб поляки вели переговори з українцями про оренду, наприклад, на 50 років або купівлю причалу, де поляки зможуть мати свій зерновий порт?"

Колодзейчак додав, що таке місце могло б бути, наприклад, в Одесі. Таким чином країни Європи зможуть забезпечити собі доступ до Чорного моря. Це гарантуватиме вищу на 100 злотих середню ціну за тонну пшениці, оскільки витрати на транспортування до країн Африки будуть нижчими.

У коментарі Суспільному заступник міністра розповів, що ще не спілкувався з українськими політиками щодо цієї ініціативи. Однак він зазначив, що має певні очікування від співпраці Польщі та України:

"Моє очікування полягає в тому, щоб нам вдалося знайти спільну мету, спільні цілі, бо тільки тоді поляки будуть бачити спільну перспективу. Мені йдеться про те, щоб спільні цілі Польщі та України привели нас до співпраці, яка дозволить нам разом захистити наші економіки. Це можливо лише на партнерських засадах — коли обидві сторони усвідомлюють взаємну вигоду".

За його словами, спільна робота Польщі та України може гарантувати вигоду для обох країн, замість сприйняття один одного, як конкурентів. Завдяки такій співпраці, зазначив Колодзейчак, суспільство розумітиме, чому оборона України є важливою.

"Сьогодні багато хто в Польщі не до кінця розуміє, що буде після війни, як зміняться наші відносини після вступу України до ЄС. І якщо ці питання будуть прояснені, то полякам буде легше долучатися до підтримки України, у тому числі й простим громадянам... Ця пропозиція покаже польським аграріям, що неминучий вступ України до ЄС не принесе їм лише негативні наслідки".

Можливою сферою співпраці країн політик бачить аграрну. За пропозицією Колодзейчака, польські аграрні компанії, що спеціалізуються на виробництві насіння та садивного матеріалу, могли б отримати певну кількість гектарів в Україні для виробництва.

"У Польщі є добре розвинені та інвестовані аграрні підприємства. Можна, наприклад, створити спільні підприємства, де частка належатиме українцям, частка — полякам, частина компаній перебуватиме під польським управлінням, а частина під українським. Наприклад, навіть якщо порт буде польським, український уряд може отримати певну частку в ньому. Це може бути, скажімо, 70% у власності поляків і 30% — українців".

Міхал Колодзейчак додав, що наразі спеціально не озвучуватиме деталей, адже їх слід розробляти разом, визначаючи конкретні умови та терміни. Він також сказав, що думає стратегічно та розглядає довгострокові перспективи.

"Одне має бути зрозумілим: якщо Польща та Україна не досягнуть економічної згоди, то великі гравці на світовій арені просто розчавлять нас. Ми не можемо дозволити собі нескінченну конкуренцію, де кожен намагається переграти іншого", — підсумував Міхал Колодзейчак.

Співавторка: Анастасія Стрельцова-Ніколенко

Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Топ дня
Вибір редакції
На початок