Одеський заклад "У Машковичів" опинився в центрі мовного скандалу. 16 січня на сторінці ресторану опублікували оголошення українською, утім з російською транскрипцією. Це викликало обурення користувачів соцмереж, а власники закрили заклад через нібито погрози. Суспільне з'ясувало, що сталося.
Допис, з якого почався конфлікт, опублікували на сторінці закладу в Facebook 16 січня — у день, коли в Україні почали діяти нові правила обслуговування. Власники закладу пропонували скуштувати "справжни хинкали з бараныною з правыльного тиста". Решта допису також була написана українською мовою, але російськими літерами.
Допис викликав обурення у частини користувачів соціальної мережі. Люди почали активно залишати коментарі, а також негативні відгуки на сторінці. Зокрема юзери називали публікацію "прикрим самогубством" та "знущанням над мовою" й радили "готуватися до перевірок".
Власниця закладу Ірина Машкевич розповіла Суспільному, що згодом у коментарях з'явилися погрози, які "перейшли" до приватних повідомлень та телефонних дзвінків.
"Обіцяють погроми, підпали, погрожують дітям. О восьмій ранку мені дзвонять і кажуть, що мою маму, мого тата, моїх дітей спалять. Мені здається, що цього більш ніж достатньо. Це зафіксовано. Будемо відбиватися, а потім очікувати публічних вибачень і відшкодування морального збитку," — розповіла Машкевич.
Наразі заклад не працює, за словами власників — "через чисельні погрози". Ірина Машкевич також розповіла, що написала звернення до поліції та генпрокурорки Ірини Венедиктової. "Нам допомагають депутати міськради, надали тривожну кнопку," — додала власниця закладу.
Одним з тих, хто засудив допис, був громадський діяч Дем'ян Ганул. На своїй сторінці в Facebook він запропонував друзям залишати під публікацією закладу негативні коментарі. А ще пообіцяв завітати до ресторану "з друзями і подарувати український буквар".
У коментарі Суспільному Ганул розповів, що не вважає, що життю власників "У Машковичів" існує реальна загроза. Утім "не рекомендував би їм займатися далі бізнесом".
"Це вже реакція на її (Ірини Машкевич — прим. ред.) дії. Їй було смішно та весело, я так розумію. Ну, а зараз вже не смішно. Я вважаю, що немає жодних загроз. Бізнес не їхня справа в Україні, поки вони не вивчать українську і не почнуть поважати цю країну. Я б не рекомендував їм займатися далі бізнесом. Я особисто не хотів би, аби такий бізнес розвивався в Україні," — поділився Ганул.
Ганул переконаний, що власники закладу висміяли закон та саму мову. "Думаю, їм потрібно допомогти, аби вони більше не працювали. Або нехай вибачаються публічно, може, це якось зможе пом'якшити ставлення суспільства до цієї ситуації," — додав громадський діяч.
Керівниця проєкту "Одеса україномовна" Ярослава Вітко запевнила, що допис закладу викликав таку реакцію, оскільки "наразі суспільство стоїть на захисті всього українського".
"Як на мене, абсолютно невдала позиція власників закладу. Я розумію, що не всі задоволені цими нововведеннями, але це не є адекватною реакцією — знущатися з української. На жаль, у нас суспільство доволі різко реагує на подібну тему. Адже ми чудово всі розуміємо, що живемо в час інформаційної війни. У час активної війни на сході України," — зазначила Вітко.
Вона повідомила, що не бачила погроз у коментарях під дописом. Утім не виключила, що вони могли надходити в приватні повідомлення.
"Реакція суспільства була викликана тим, що відбулося відверте знущання з української мови. Після того допис ще редагувався, туди додавався іврит. Аби нібито удати, що всі ці погрози надходили саме в бік того, що публікація була написана івритом," — додала Вітко.
Юрист Євген Іванченко назвав ситуацію "патовою". І пояснив: навіть, якщо в діях автора допису мовний омбудсмен побачить склад правопорушення, максимум, що загрожує автору, — попередження.
Іванченко зазначив, що у цьому випадку не можна однозначно стверджувати, що є якесь порушення. Утім і сказати, що допис написаний українською, також неможливо.
"Якщо говорити суто юридично, скаргу (мовному омбудсмену, - ред.) можуть написати. Але в тому, що вона буде розглянута і задоволена, я дуже сумніваюся. В будь-який момент власниця може сказати, що це була технічна помилка. Російської мови там по суті не було, але й не було української. Тому притягнути до відповідальності за те, що там взагалі незрозуміла мова, я сумніваюся, що в когось вийде," — пояснив юрист.
Щодо повідомлень, які надходять на адресу Ірини Машкевич, Євген Іванченко зазначив: за погрозу в соцмережах "майже неможливо притягнути до відповідальності".
"Поки не здійснюється якихось певних дій, притягти до відповідальності за допис у соцмережі майже неможливо. Не з точки зору закону навіть. А з точки зору того, як працює поліція. За статтею про погрози, зазвичай, поліцейські говорять, що допоки не взяв полку і не замахнувся — погрози не було. Можливо, можна притягнути до адмінвідповідальності," — зазначив Євген.
Нагадаємо, з 16 січня в Україні надавачі послуг, незалежно від форми власності, зобов'язані обслуговувати споживачів державною мовою.
Читайте також
- Всі послуги – українською: в країні запрацювали нові правила обслуговування
- "Це наша зброя". В Одесі пройшов мітинг на підтримку української мови
- "Слід привчати людей до української". Як в Одесі реагують на нові правила обслуговування