В Одесі відбулась зустріч-розмова з польським журналістом та репортажистом Войцехом Тохманом, також відомим за книгами "Ти наче камінь їла", "Сьогодні ми намалюємо смерть" та "Піяння півнів, плач псів". Чому була присвячена бесіда та які теми обговорили — читайте у матеріалі Суспільного.
Зустріч була побудована у форматі питання-відповідь. Серед піднятих тем перше місце зайняли російсько-українська війна та геноцид. Войцех Тохман розповів, що війна в Україні не стала для нього першою з тих, яку він бачив:
"Узагалі першою була війна між Іраном та Іраком. Коли мені було 11 років, я був в Іраку з батьками. Це було в 1980 році, а потім був Боснії та Герцеговині, в Сараєво, яке було в облозі... Війна в Україні має різний вигляд, залежно від того, де ти перебуваєш. Інакший вигляд має війна у Львові, інакший в Києві, інакший в Одесі, інакший у Харкові".
За його словами, різниця полягає в тому, що у певних містах України життя йде далі, попри війну, — працюють кафе, магазини та бібліотеки. Для тих, хто приїздить, виникає ілюзія, що війни немає:
"Проте ми знаємо, що це не так. На цій війні гинуть люди, вони страждають. Тож це є лише маскою... Я стараюсь допомагати тваринам, які є жертвами війни в Україні. Серед моїх читачок та читачів, чи знайомих, проводиться збір коштів. Ми купуємо корми та інші важливі речі для котів та собак. Передусім допомагаємо тваринам з фронтових та прифронтових територій. Ми співфінансуємо притулки, які займаються адопцією евакуйованих тварин".
У доробку автора три книги, присвячені темі геноциду. Перша розповідає про ексгумацію тіл з братських могил в Боснії й Герцеговині після війни, яка тривала у 1991-1992 роках. Друга — про геноцид, який стався в Руанді в 1994 році. Третя — про Камбоджу. Під час розмови у Войцеха Тохмана запитали, чи можна порівняти ці злочини з тими, що вчиняє Росія на українських землях, на що той відповів:
"Але до чого має призвести це порівняння? Чи ми можемо сказати, що їхні близькі, які були вбиті, вони не страждали так сильно, як люди, які загинули в Руанді?... Кожен злочин треба назвати та описати. І це також завдання літератури. З цим порівняння є проблеми, оскільки кожна смерть є індивідуальна й найбільш жорстока".
Також під час зустрічі підняли тему, чому росіяни вбивають. На думку польського журналіста, вплинула на це політика РФ, зокрема чинного президента Путіна:
"Путін говорив своєму народові, що в Україні живуть нацисти, а ви краще мене знаєте, що в радянській культурі нацист — це не людина, це машина, яка несе смерть. Через що ці машини треба просто ліквідувати й власне в цьому полягала ця дегуманізація, я так думаю, але можу помилятись".
Наприкінець розмови Войцех Тохман згадав жарт свого перекладача про те, що сьогодні кожен польський письменник має написати книжку про російсько-українську війну, на що той відповів — це неправда, кожен другий. Чоловік зазначив, що не мав такого наміру, бо вважає, що в Україні є свої чудові письменники й письменниці.
Співавторка: Анастасія Стрельцова-Ніколенко
Читайте нас у Telegram, WhatsApp, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області