Маєток Гавсевича: що означає рішення суду про відновлення пам'ятки архітектури?

Маєток Гавсевича: що означає рішення суду про відновлення пам'ятки архітектури?

Маєток Гавсевича
Маєток Гавсевича в Одесі. Олександр Авдєєв

Маєток Гавсевича в Одесі має бути відновленим — до цього зобов’язав власника зруйнованої пам’ятки архітектури суд. Про те, яка процедура відновлення, хто має її контролювати, чи була вже подібна практика та який статус матиме відновлена будівля в ефірі "Українського радіо Одеса" Суспільне поспілкувалося з депутаткою Одеської міськради Ольгою Квасницькою та головою голова громадської організації "Збережемо Одесу самі" Юрієм Нікітіним.

Що каже закон

Що означає рішення суду про зобов'язання відновити зруйнований маєток Гавсевича — розповіла депутатка Одеської міськради, членкиня Координаційної ради з питань охорони культурної спадщини Одеської міської ради Ольга Квасницька.

"Є механізми, які будуть зобов'язувати власника відновлювати. Інше питання — наскільки це буде швидко зроблено? Наскільки, все ж таки, процедура буде реалізована? Це тільки час може показати. Все це чітко прописано та визначено законодавством", — зазначила Ольга Квасницька.

Після рішення суду власник будівлі ТОВ "Універсал Дірект" зобов'язаний його виконати добровільно. За цим, зі слів депутатки, буде слідкувати прокурор. У разі якщо компанія-власник не дотримається рішення суду — прокуратура застосує примусове виконання. А якщо зобов'язання зовсім проігнорують — буде притягнений до кримінальної відповідальності.

У компанії "Універсал Дірект" є охоронний договір на пам’ятку архітектури. У ньому, підкреслила Ольга Квасницька, зазначені безпосередньо всі умови охорони та захисту пам'ятки. Крім цього, має бути і облікова документація, яка б не дозволила компанії обійти закон та, замість відновлення, добудувати кілька зайвих поверхів.

Ольга Квасницька каже, що немає точної інформації чи існує облікова документація саме на маєток Гавсевича. Вона пояснює це тим, що документація була підготовлена ще за часів Радянського союзу.

"Чи виконали вже наші пам'яткоохоронні органи облікову документацію, відповідно до українського законодавства, я вам не скажу. Ми маємо кілька проблем: відсутність фінансування і тотальна бездіяльність, як обласних, так і міських органів, які покликані захищати наші пам'ятки", — додала Ольга Квасницька.

Прогнози громадськості

Юрій Нікітін, голова громадської організації "Збережемо Одесу самі", налаштований скептично. Каже, що рішення суду — це справді перемога у захисті пам'ятки архітектури, проте має сумніви чи зможе прокуратура довести справу до кінця.

"У нас є певний досвід того, як відбувається все це з пам'ятками архітектури в місті Одесі. Зважаючи на те, хто є, був і швидше за все є, хазяїном цієї будівлі, то він ніколи не планував її реставрувати. Вважаю, що і не планує її відновлювати. Є рішення суду, так, але це рішення можна достатньо довго затягувати і я думаю, що так воно й буде відбуватися", — зазначив Юрій Нікітін.

Він переконаний, що важливіше було захистити маєток Гавсевича поки він ще стояв. А також сумнівається щодо статусу відновленої будівлі. Каже, що тепер він під питанням, адже це буде не пам'ятка архітектури, яка потребує захисту, а її копія.

"Це залежить від тих рішень, які ухвалять органи охорони культурної спадщини. Взагалі то ні, але нам треба наполягати на тому, щоб вона була відновлена в тому вигляді, в якому вона була. Це наш простір і це все ж зона ЮНЕСКО вже", — додав Юрій Нікітін.

Що відомо про особняк Гавсевича в Одесі

Будинок Гавсевича — пам’ятка архітектури і містобудування місцевого значення. Він розташований поряд з парком Шевченка в Одесі. Раніше у цій будівлі був пологовий будинок №6.

У січні 2023 у пам’ятці обвалилася частина конструкцій, а в червні-липні там демонтували частину будівлі. В міському управлінні ДАБК повідомили, що роботи виконували з відхиленням від погодженої ОВА документації.

Особняк Гавсевича належить ТОВ "Універсал Дірект". У серпні 2023 року в Одеській ОВА повідомили, що компанія заплатила покладений на неї штраф у розмірі 170 тисяч гривень, а також надала проєкт відновлення маєтку.

Власник та підряднику повідомили підозру у пошкодженні об’єкта культурної спадщини. Ця справа розглядається у суді.

Авторки: Лілія Демидова, Олена Халілова

На початок