Російські маркери та ідеологія: що не так зі Статутом Одеси

Російські маркери та ідеологія: що не так зі Статутом Одеси

Російські маркери та ідеологія: що не так зі Статутом Одеси
. міськрада Одеси

Після Вторгнення Росії на територію України в усіх областях держави розпочався процес дерусифікації: у країні перейменовують вулиці, демонтують пам'ятники, відмовляються від російської культури.

Одним з етапів дерусифікації в Одесі є зміна Статуту, який переповнений імперськими маркерами та суперечить чинному законодавству. Що не так із цим документом та наскільки успішно відбувається процес українізації в Одесі в ефірі "Українського радіо.Одеса" дізнавалися журналісти Суспільного.

Проросійський статут Одеси

Статут – фактичний закон для міста, який окрім положень законодавчих актів України має власні положення: містить символіку, нагороди, пам'ятники та визначні дати для Одеси.

Громадський діяч ГО "Зелений лист" Сергій Бондаренко займався аналізом статуту Одеси. Він виявив, що у преамбулі вирази "Російська імперія" або "імперія" згадуються більш як два десятки разів, що менше ніж слово Україна. У статуті зазначено, що перевага над усіма іншими мовами надається російській. А, наявні у документі порівняння посилаються на міста Росії, хоча Україна вже на той час існувала як держава, бо статут міста Одеси був прийнятий ще у 2011 році.

За словами Сергія, проблема статуту полягає в тому, що з 44 статей питання виникають до 25. За зверненням ГО порушення підтвердив й мовний омбудсмен Тарас Кремінь. Він також вказав, що деякі положення суперечать українському законодавству. Крім того, наголосив, що неприпустимим є згадки використання російської мови на території міста.

"Ми також надіслали заяви відповідним органам влади: Президенту України, Міністерству юстиції України, начальнику Одеської ОВА, уповноваженому із захисту державної мови, одеському міському голові. Відповідь ми не отримали лише від президента. Лише після цього Одеська міська рада почала розробляти зміни до статуту", – розповів Сергій Бондаренко.

Зараз ГО "Зелений лист" пропрацьовує питання про скасування реєстрації статуту Міністерством юстиції.

Новий статут міста

За словами виконувача обов'язків заступника міського голови Олега Бриндака, зміни торкнулись перших трьох розділів, у зв'язку зі зміною законодавчих актів, а також агресією Росії.

Планується, що підготовлений проєкт статуту буде винесений на громадське обговорення, яке скоріш за все відбудеться онлайн.

Робоча група для статуту

Як зазначила депутатка Одеської міськради Ольга Квасніцька, робоча група для зміни статуту складається з представників всіх фракцій і чиновників. Збиратись вона почала у липні 2022 році через лист Олега Бриндака щодо внесень пропозицій до статуту міста.

"Я запропонувала провести дерусифікацію тексту, прибрати імперські та радянські наративи. Напрацювати філософію публічного правління. Статут 2011 року применшив роль територіальної громади, як первинного суб'єкта місцевого самоврядування. Фактично знівельований інститут представницький та робота представницького корпусу, комісій, тобто вони не приймають рішень", – розповіла депутатка.

Також вона наголосила, що важливий робочої групи. Туди мають входити фахові експерти: історики, фахівці школи права, представника асоціації міст України, яких у групі вона не бачила.

"9 вересня відбулось перше засідання, але участь я не брала. Мене не проінформували про це та не надали відповідні документи для членів робочої групи. Також не було порівняльної таблиці та напрацьованого нового змісту статуту. Тому я не знаю, які зміни відбуваються та наскільки системно", – зазначила Ольга Квасніцька.

Російська ідеологія в Одесі

Дерусифікація стосується не лише статуту Одеси, зазначив Сергій Бондаренко:

"Маркерів російської культури в Одесі дуже багато. Це як засилля російської мови, московської церкви, так і небажання влади змінювати назви вулиць, названих на честь російських діячів".

ГО "Зелений лист" надсилає листи для врегулювання кількості російської ідеології в українському місті Одеса. Одне зі звернень стосувалось того, що з власності міста зник відновлений Спасо-Преображенський кафедральний собор, який перейшов до власності московської церкви. Однак з коштів міського бюджету він отримував фінансування протягом шести років.

"Загалом у 2021 році якщо порівнювати кількість церков в Одесі, то на п'ять православних церков є близько сотні московських. Кожна московська церква, то ідеологічна обробка населення у стилі "Росія – братерський народ", "війна, то кара Божа", – наголосив Бондаренко.

Стосовно назв вулиць, то їх довгий час ніхто не чіпав. Зміни почалися у 2016 році, коли очільником був Міхаїл Саакашвілі. Він перших ініціював перейменування з російських діячів на українських.

Одеський неукраїнський гімн

У своєму річному звіті за 2021 рік Тарас Кремінь зауважував, що гімн Одеси суперечить нормам закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної". У зв'язку із цим його мали змінити ще до 16 січня 2020 року.

"Гімн Одеси відповідно нормативно-правових актів був оприлюднений ще 16 квітня 2013 року, як раз за часів активної російської пропаганди. Тому його зробили таким", – вважає представниця уповноваженого із захисту державної мови на півдні України Ярослава Вітко-Присяжнюк.

За її словами активні дискусії стосовно долі гімну почали з'являтись після заява про те, що він не відповідає мовному законодавству:

"Деякі навіть і не знали, що такий існує, а хтось казав, що ми торкаємось найсвятішого".

На думку Ярослави Вітко-Присяжнюк, вирішити долю гімну можливо кількома шляхами:

  • Влаштувати конкурс на гімн Одеси
  • Перекласти старий гімн українською
  • Винести ситуацію на обговорення на рівні міської ради та громадської спільности

Читайте також

  • В Одеській області двох людей судитимуть за колабораціонізм
  • В Одеській міській раді провалили голосування за демонтаж пам'ятника Катерині II
  • Сили ППО збили понад дві третини дронів-камікадзе, які РФ випустила по півдню України

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок