Як почати говорити українською. Шість порад від одеської мовознавиці

Як почати говорити українською. Шість порад від одеської мовознавиці

Ексклюзивно
Як почати говорити українською. Шість порад від одеської мовознавиці
. БукІнфо

Після повномасштабного вторгнення в Україні зафіксували зменшення популярності російської серед українців: до 32% збільшилася кількість тих, хто почав у побуті спілкуватися двома мовами, про російську як основну заявили 18% українців.

Втім, змінити мову спілкування не завжди легко, адже тільки за лексичним запасом російська відрізняється від української на 38%. Як почати говорити державною мовою пояснює одеська мовознавиця Алла Кіщенко.

Для того, аби Одещина перейшла на українську, повинно змінитися не одне покоління, переконана експертка:

"Часу нам треба багато. Ми ж не забуваємо, що у нас є такі регіони, як Бессарабія і там люди, звичайно, більше російською спілкуються. Переходити ми будемо ще довго, ще одне покоління це точно. Підлітки зараз займають чіткішу позицію, мовляв, в Україні треба говорити українською і послуговуватися мовою, як кодом нації. От саме з цього покоління, яке свідоме, може почнеться такий процес повної українізації. Війна оголила багато людей, які щиро не розуміють, нащо їм українська мова, живучи в Україні і, думаю, не скоро ми це викорінимо", — розповідає Алла Кіщенко.

Порада №1: Оточіть себе мовою

Алла Кіщенко рекомендує оточити себе якнайбільшою кількістю українськомовних джерел інформації: книги, фільми, серіали, музика. Класична порада для покращення мови — читання літератури в оригіналі.

"Я не говорю про якусь класичну: не обов'язково читати тільки Тараса Шевченка та "Кайдашеву сім'ю". Можна читати все те, що людина любить. З книжкової полиці обираємо книжку українською, а не російською", — рекомендує мовознавиця.

Суспільне також рекомендує читати українською: молодіжний роман Артема Чеха про одне дорослішання "Док 1".

Порада №2: Відповідайте українською

Ще одна рекомендація від Алли Кіщенко — користуватися мовою в побутових речах:

"Коли ми телефонуємо кудись, ми говоримо українською, тим паче що нам за законом будь-який менеджер з того боку буде вести розмову українською. У магазинах нас обслуговують українською. Тобто якщо потрапляєте в якусь офіційну ситуацію — переходьте на державну мову. Таким чином ви зможете її практикувати".

Мовознавиця наголошує, що потрібно переборювати в собі бажання відповідати російською, якщо до тебе такою звертаються і намагатися частіше послуговуватися українською. Також варто залучити до розмов державною мовою рідних та друзів.

Порада №3: Не бійтеся помилятися

Частим бар'єром, який зупиняє людей в переході на українську — страх помилитися. Тут мовознавиця зазначає, що боятися не варто, адже на помилках вчаться:

"Не варто боятися говорити мовою. Той хто боїться, той нічого не робить. Люди кажуть, мовляв, от, я не можу, в мене бар'єр, мені соромно за свій суржик. Ну десь підглянете якесь слово, десь вас людина виправить, але все одно користуватися треба не боятися".

Порада №4: В інтернеті українською

Мовознавиця Алла Кіщенко рекомендує слідкувати в соцмережах за групами, які послуговуються українською, до прикладу такі, які розповідають про українську літературу або історію.Також є групи, які спрямовані саме на вдосконалення мови — там користувачі між собою обговорюють власні помилки, та шукають для них рішення.

Серед рекомендованих додатків — "РІД", "Мова — ДНК нації" та "Mova".

Поради для покращення мови
ukr-mova.in.ua

Порада №5: Занотовуйте українською

А от зі складнощами у вивченні Алла Кіщенко рекомендує боротися за допомогою блокноту:

"Якщо є якісь фрази, які складно даються, заведіть блокнотик та записуйте. Методика занотовування допомагає краще сприйняти інформацію, яку ти записав. Якесь незнайоме слово або синонім до нього, діалектні слова, якісь штампи професійного мовлення — все це краще записувати".

Порада №6: Не можете самостійно — зверніться за допомогою

Тим, кому не вистачає самоорганізації, мовознавиця пропонує звернутися до репетитора. Також можна записатися на мовні марафони, які є як безкоштовні, так і платні.

Читайте також

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок