"Хороших було чимало, великий – один". Поет Борис Херсонський про смерть Олександра Ройтбурда

"Хороших було чимало, великий – один". Поет Борис Херсонський про смерть Олександра Ройтбурда

Ексклюзивно
"Хороших було чимало, великий – один". Поет Борис Херсонський про смерть Олександра Ройтбурда
. Фото: fotopapa.com

Поет Борис Херсонський та художник Олександр Ройтбурд товаришували майже 50 років. Вони познайомилися в одеському сквері Пале-Рояль, де молоді митці за безцінь продавали свої роботи, і відтоді постійно підтримували зв'язок. Про те, яким був Ройтбурд його близький друг розповів Суспільному.

Олександр Ройтбурд народився в Одесі, але періодично жив і в Києві, і в США. Але це, за словами Бориса Херсонського, не заважало друзям зустрічатися та спілкуватися.

"Він був дуже близькою для мене людиною. Я дуже ціную його. Можу сказати жорстко... Одеса – звісно, місто художників та літераторів. Але не про всіх можна сказати, що вони були великими художниками. Ройтбурд був великим художником. Навіть якщо подивитися на площу полотен, вкритих фарбою. Я не бачив такої продуктивності у жодного художника. Різноманіття, певна агресивність, провокативність. Він був дуже сучасним і завжди реагував на виклики часу", – поділився Борис Херсонський.

"Хороших було чимало, великий – один". Поет Борис Херсонський про смерть Олександра Ройтбурда
Борис Херсонський та Олександр Ройтбурд. Facebook / Борис Херсонський

Одним із таких викликів, за словами поета, став Майдан. Свого друга Херсонський називає "радикальним майданівцем", якого після повернення Одеса зустріла без радості.

"Він був більш радикальним, ніж я. А коли повернувся в Одесі, Одеса не була рада цьому поверненню. Тому що людина такого масштабу перебудовує традиційні оцінки цінностей. Коли його немає, все добре. Але коли він з'являється, то де він, а де всі ми? Ось я малюю два місяці картину, морський пейзаж. Де це пейзаж поруч із виставкою Ройтбурда?", – зазначив близький друг художника.

"Хороших було немало, великий – один", – поет Херсонський про смерть свого друга Ройтбурда
Фото: Facebook/Борис Херсонський

Востаннє вони спілкувалися за два дні до смерті Ройтбурда. Друзі говорили про його здоров'я. За словами Херсонського, художник знав, що помирає, але розмовляв, ніби це не так.

"По життю він був дуже оптимістичною людиною. Дуже любив життя в усіх його проявах. І я не знаю таку іншу людину, з ким, крім професійних філософів, я міг би поговорити, скажімо, про французьку філософію. А він її прекрасно знав", – розповів поет.

Про перемогу свого друга в конкурсі на посаду директора Одеського художнього музею Херсонський каже, це було неочікувано. Так само неочікуваним для нього виявилося й те, що Ройтбурд дійсно серйозно займався організаційними та адміністративними моментами.

"Коли він переміг у конкурсі, Одеса навалилася на нього всім найгіршим, що є. Але Ройтбурд зміг це витримати, обійняти цю посаду, попри всі розмови та рішення обласної ради. Зрештою він помер депутатом тієї ж облради, яка так відштовхувала його впродовж усього часу. Думаю, пам'ять про нього буде так само розколотою, як розколоте й саме місто. Але для мене він залишиться одним із небагатьох справді великих художників. Такого різноманітного дідуся постмодернізму не було, і, думаю, вже й не буде. Мені дуже гірко все це казати. Він ніколи не шкодував слів, проводжаючи в останній шлях своїх друзів. Я думав, колись і він щось скаже про мене. Але не вийшло", – додав Херсонський.

Читайте також

  • Помер художник Олександр Ройтбурд. Мінкульт пообіцяв втілити його мрію в життя
  • Учасник Майдану та переможець "музейної війни". Ким був художник Олександр Ройтбурд
  • "Вірші дилетанта". Поезію художника Олександра Ройтбурда видадуть окремою книгою
  • Як Ройтбурд змінив сучасне українське мистецтво: художній стиль, кураторська робота та музей

Читайте нас у Telegram: головні новини Одеси та області

На початок