"Тепер вдома все буде замальовано "таврійкою": миколаївці навчалися мистецтву розпису

"Тепер вдома все буде замальовано "таврійкою": миколаївці навчалися мистецтву розпису

Тарілки та прикраса в стилі таврійського розпису
Тарілки та прикраса в стилі таврійського розпису. Колаж: Суспільне Миколаїв

Народні майстри Таврійського краю відображають у своїх роботах всі барви моря, зокрема у традиційному розписі Миколаївського регіону. Часто над дверима та біля вікон зображували білих лебедів, що захищають оселю від лиха. Навіть сьогодні в прибережних селах можна побачити розпис на хатах.

Про історію, особливості "таврійки" журналістам Суспільного розповіла майстриня та експертка з таврійського розпису Любов Паранюк під час майстер-класу у Миколаєві.

Історія таврійського розпису

Розпис має давню історію, люди виготовляли прикраси, прикрашали своє житло та інші споруди. Орнамент використовували для оздоблення прикрас обох статей, одягу та тканин, виробів для домашнього інтер’єру та побутового вжитку, іграшок, навіть зброї та військової амуніції й кораблів, адже мав оберегову функцію.

У 50-х роках 20 століття журналістка і дослідниця Євгенія Бондаренко під час своєї роботи на Кінбурні звернула увагу на настінний розпис, який прикрашав хати синьо-блакитним мереживом.

Вона дослідила основні елементи цього розпису, який згодом отримав назву "таврійський", оскільки базувався він на території колишньої Таврії, на котрій була Кінбурнська коса.

У своїй праці Бондаренко виокремила, що розпис вважався настінним, оскільки хати білили щороку навесні вапном з додаванням мідного купоросу та синьки.

Особливості таврійського розпису

Особливість таврійського орнаментального розпису полягає у переважанні морської, рослинної та тваринної тематики, зображеннях морської фауни та хвиль. Головні кольори — відтінки синього на білому або блідо-блакитному фоні, який називають "сивим туманом".

Кольорова гама зумовлена доступними в той час матеріалами: вапно, крейда, сажа, різні види глини.

Майстриня та експертка з таврійського розпису Любов Паранюк розповіла про особливості розпису.

"Мазальниці малювали благородних блакитних журавликів, легкокрилих ластівок та сині морські хвилі, човни з вітрилами та матулу — таврійську рибальську сіть, яку закидають у море, сподіваючись на вдачу та прихильність долі", — каже майстриня.

Особливе місце в таврійському розписі належить обереговій тематиці. Часто над дверима та обабіч вікон зображували пару білих лебедів, що закривають своїми крилами оселю та родину від лиха.

Любов Паранюк розповіла, що знайомство з таврійським розписом стало її улюбленою справою, оскільки вона є патріоткою свого краю і дуже любить Миколаївщину та Очаків.

Майстер-клас з таврійського розпису у Миколаєві

У Миколаєві 11 червня відбувся майстер-клас з таврійського розпису. На заході присутні мали можливість дізнатися про історію та особливості цього виду декоративного мистецтва, а також спробувати свої сили у створенні власних робіт.

Менеджерка проєкту Руслана Сікаленко наголосила, що учасники прийшли вмотивовані.

"Це дуже круто, що люди прийшли вмотивовані спробувати таврійку. Це свідоме ставлення до пошуку інформації про свій край", — каже Сікаленко.

Вона зазначила, що розпис є унікальним через свою специфічну палітру, символіку та філософію, підкріплену легендами, зібраними Євгенією Бондаренко.

Місцева жителька Антоніна, яка взяла участь у майстер-класі відзначила, що подібні заходи проводяться не для галочки, а з метою передати знання і натхнення.

"І тепер вдома все буде замальовано "таврійкою", а може не тільки вдома. Цілий під'їзд є для цього. Приємно, що не для галочки проводять такі заходи, а дійсно горять і хочуть давати ці знання, щоб далі цим натхненням дихати", — розповіла Антоніна.

Майстер-клас з таврійського розпису організували у рамках проєкту "Ідентичність Миколаївщини: минуле, сучасне і майбутнє".

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок