Кабінет Міністрів України затвердив та скерував проєкт закону “Про Державний бюджет України на 2025 рік” до Верховної Ради для розгляду у другому читанні. Проєкт передбачає вилучення частини грошей з міських та обласних бюджетів. Таке рішення не підтримує Львівська міська рада.
Більше про це дізнавалося Суспільне.
За словами першого заступника міського голови Львова Андрія Москаленка, з точки зору децентралізації такі зміни стануть критичними для громад, адже мова йде про два ключові напрямки доходів міста.
"Це 4% від ПДФО, а ПДФО — це головний податок для нашого міста, вилучається. Вилучається також реверсна дотація. Фактично бюджет міста може стати на 20% меншим, це в еквіваленті — 2,5 млрд гривень. При тому, що минулого року було вилучено 1, 8 млрд військового ПДФО і ми підтримали цю позицію, тому що це гроші, які напряму йшли на підтримку Збройних сил, на Міноборони та на спецзв’язок. Сьогодні ж вилучають гроші, ніхто не комунікує щодо цього питання, немає розуміння, на що ці гроші вилучаються", — каже Андрій Москаленко.
Посадовець пояснює, якщо Верховна Рада ухвалить це рішення, місту доведеться:
- скоротити видатки на ЗСУ;
- скоротити програми підтримки для освіти, культури, соціального захисту та медицини;
- підвищити тарифи, буде загроза руйнування критичної інфраструктури;
- буде ймовірність втрати міжнародних проєктів.
Заступник голови Львівської обласної військової адміністрації Іван Собко каже, що неважливо, звідки надходять гроші на армію: чи з місцевого бюджету, чи державного. Якщо закон ухвалять, то у 2025 році з обласного бюджету передадуть 376 мільйонів гривень, а з 13 найбагатших громад області — 2 мільярди 78 мільйонів.
"Звісно, ми б зробили розвиткові речі, але коли казати і пробувати маніпулювати, що ми б допомогли війську за ті гроші, так ми цими грошима допомагаємо війську. Чи ми ці кошти дамо тут нашій 24, 80 бригаді, чи іншим військовим частинам, чи ті кошти держава напряму дасть на виробництво ракет", — каже Іван Собко.
Член комітету ВР з питань бюджету Павло Бакунець зазначає, що податки на доходи фізичних осіб важливо залишити у місцевих бюджетах .
"Я проти того, щоб держава повністю нівелювала місцеве самоврядування. Люди на місцях більше спілкуються і з своїми вчителями, і з своїми військовими, і з керівниками військових підрозділів, в яких вони зареєстровані, а вони по різних фронтах, і вони чітко знали, як розподіляти. Коли кошти з місцевих бюджетів забирають до Держбюджету, відповідальність за утримання школи, садочку, народного дому, будинку культури, вулиць, водопостачання, водовідведення, освітлення вулиць залишається далі на місцевому бюджеті", — говорить Павло Бакунець.
Проєкт закону "Про Державний бюджет України на 2025 рік” спрямований на оборону, зокрема на зарплату для військовослужбовців та закупівлю зброї, розповідає членкиня комітету Верховної Ради з питань митної, податкової та фінансової політики Галина Васильченко. На ці потреби у 2025 році передбачено понад 2 трильйони гривень.
"Частина громад, ті які спроможні, вони все одно знаходили кошти для допомоги ЗСУ, зараз буде виходити так, що громади будуть змушені кожного разу йти на поклін в Кабінет Міністрів і просити кошти для того, щоб закрити ті чи інші потреби", — зазначає Галина Васильченко.
Всі правки в проєкт народні депутати внесли до 1 жовтня, проте бюджетний комітет ще може внести зміни за спільним рішенням. Зараз проєкт у черзі на голосування у Верховній Раді. Аби його ухвалили, потрібно більш ніж 226 голосів.
Суспільне також надіслало запит до Кабміну, аби там роз’яснили переваги таких змін. Наразі відповіді не отримали. Тим часом на сайті Мінфіну мовиться: "Такі зміни спрямовані на забезпечення комплексного підходу до підтримки пріоритетних сфер, розвитку та відновлення економіки країни в умовах війни".
Що відомо про проєкт бюджету на 2025 рік
13 вересня Кабмін затвердив проєкт держбюджету на 2025 рік. У державі очікуються доходи 2 трлн грн, а видатки планують на рівні 3,6 трлн грн. Пріоритетні рядки бюджету — оборона, соцзахист і підтримка регіонів та бізнесу. Прогнозований курс долара — 45 грн. Уряд прогнозує збільшення споживчих цін на 11%.
Загалом бюджет на 2025-й — дефіцитний, не вистачає 1,6 трлн грн — це сума, яка потрібна для фінансування всіх не військових видатків, говорить членкиня комітету з питань бюджету Леся Забуранна. Тож про гроші для них будуть домовлятися з партнерами.
Комітет Верховної ради з питань бюджету 28 жовтня рекомендував розглянути в першому читанні проєкт державного бюджету на 2025 рік та проєкт бюджетних висновків.