До опалювального сезону у Львові готові 88% будинків з центральним опаленням. Подачу тепла розпочнуть лише за умови, коли середньодобова температура опуститься до +8 протягом трьох діб.
Суспільне дізнавалося, коли у Львові та області увімкнуть тепло і що буде з тарифами.
Коли у помешканнях буде тепло
Як зазначив у коментарі Суспільному директор Львівського міського комунального підприємства "Львівтеплоенерго" Олександр Одинець, зважаючи на те, що за попередніми прогнозами синоптиків, з понеділка, 14 жовтня, і впродовж цілого тижня надмірних похолодань не буде, найімовірніше опалювальний сезон відтермінують.
"Швидше за все, опалювальний сезон наступного тижня ще не почнемо. Хіба через вихідні зміниться прогноз погоди і ми отримаємо різке похолодання. Головним критерієм залишається середньодобова температура повітря. Якщо на вулиці не дуже холодно, то навіщо розпочинати опалювальний сезон? Будинки будуть перегріватись, споживачі відкриватимуть вікна, випускатимуть тепло і в результаті ми отримаємо чимало скарг", — каже Олександр Одинець.
За інформацією "Львівтеплоенерго", наразі у місті триває процес заповнення внутрішньобудинкових систем опалення теплоносієм (водою). Станом на кінець першого тижня жовтня заповнені уже 86% систем опалення будинків. Акти готовності мають підписані 88,4% будинків з центральним опаленням. Зокрема, будинки, які є на управлінні комунальних і приватних управляючих компаній, підписали акти готовності на 97%. Найнижчий відсоток підписаних актів готовності у будинків ОСББ – 78%.
Невелика частина будинків наразі у процесі підготовки систем центрального опалення. Тепло їм подаватимуть лише за наявності акта готовності до зими. Без цього процедурно неможливо заповнювати будинок теплоносієм (водою).
"Досі є частина будинків, де ремонтні роботи завершують. Їх небагато, тож є надія, що наступного тижня все встигнуть доробити. З тих 12%, що залишились (з поміж 88%), більшість готові до старту опалювального сезону, але ще не донесли акти готовності. Якихось проблемних районів у місті немає, будинки не готові точково по різних районах. Усе на відповідальності і компетенції управителя будинку або ОСББ", — пояснює Одинець.
Що стосується стану самого підприємства "Львівтеплоенерго" і його виробничих потужностей, тобто, котелень, центральних теплових пунктів і мереж, то вони підготовлені на 99,9%.
"Проблем із стартом опалювального сезону не бачу: немає ніякої заборгованості по енергоносіях, маємо законтрактовані обсяги газу, прийняли достатньо сезонного персоналу, завершили основні роботи, прогідравлили мережі, підготували котельні, центральні теплові пункти тощо", — додає Олександр Одинець.
На завершенні також є підготовка до опалювального сезону у Львівській області. Проте, коли увімкнуть тепло у помешканнях, не кажуть. Усе залежатиме від температурних умов.
За словами директора департаменту паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської ОВА Богдана Кейвана, на деяких об’єктах, зокрема, котельнях і внутрішньобудинкових мережах, ще проводять невеликі ремонтні роботи.
"Тепловики готові до початку опалювального сезону. Суттєвих відставань, проблем чи ризиків немає. У Новому Роздолі ще треба прокласти близько 50 метрів ізольованої труби. Там досить складний рельєф, суттєві глибини залягання теплотраси, але як запевнили на місці, до середини жовтня все мають завершити і почати гідравлічні роботи", — коментує Богдан Кейван.
Як у Львові, так і в області розглядають різні варіанти роботи підприємств, які подають тепло — від вимкнення газопостачання до часткового або повного блекауту.
Зокрема, установи охорони здоров’я, соціального захисту, культури, освіти обласного підпорядкування забезпечені резервними джерелами живлення на 86%. Зі слів Богдана Кейвана, деякі лікарні навіть мають сонячні станції. У Львові за різних ситуацій прописані різні сценарії роботи.
"Ми забезпечені генераторами резервного живлення, також є сформований запас палива, маємо необхідне обладнання (паливовоз). Трохи складніше може бути при відсутності газу, адже наші основні потужності працюють на природньому газі. За таких умов вмикатимемо сценарій збереження мереж централізованого опалення, є пропрацьований сценарій зливу мереж, щоб запобігти розмороженню. Тоді у місті працюватимуть пункти обігріву, що працюють на твердопаливних котельнях", – додає Олександр Одинець.
На території Львова опалення отримують п’ять бюджетних установ: Львівська обласна клінічна лікарня (вул. Чернігівська, 7), Ботанічний сад Львівського медичного університету (вул. Пекарська, 71), Лікарня св. Анни (вул. Мечникова, 8), Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр (вул. Зелена, 477), Львівський онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр (вул. Гашека, 2а). Заявок від освітніх закладів наразі не надходило.
Тарифи на тепло
У цьому опалювальному сезоні продовжить діяти мораторій на підвищення тарифів на газ, гарячу воду та опалення, запроваджений через воєнний стан. Тож, ціни для населення будуть незмінними.
Зокрема, “Нафтогаз України” з 1 травня 2024 року продовжив фіксований тариф на газ до 30 квітня 2025 року на рівні 7,96 грн за кубометр.
Втім, ціни інших постачальників газу для населення варіюються від 7,70 до 9,99 грн за кубометр. Водночас для виробників тепла вартість газу залишатиметься на рівні 7 420 грн для населення та 16 390 грн для бюджетних установ за тисячу кубометрів.
З 1 жовтня по 30 квітня 2025 року діятиме знижений тариф на електроенергію для побутових споживачів, які проживають у житлових будинках, обладнаних електричними опалювальними котлами. Для цих споживачів буде тариф 2,64 грн/кВт/год (з ПДВ), але за умови, що споживання електроенергії не перевищуватиме 2000 кВт/год на місяць (включно, за весь обсяг споживання). Якщо ж споживач використає понад 2000 кВт/год на місяць, тоді автоматично запрацює тариф 4,32 грн/ кВт/год (з ПДВ) за весь місячний обсяг споживання.
Із жовтня вже почали нараховувати субсидії на опалювальний сезон. Розмір субсидії залежатиме від початку подачі опалення. При тому, перерахунок субсидій здійснюється автоматично, за винятком випадків, коли відбулися зміни в домогосподарстві, наприклад, у складі зареєстрованих осіб. Громадяни можуть подавати заяви на оформлення субсидій у будь-який час, однак момент подачі заяви впливає на терміни призначення допомоги. Якщо заяву подано з 1 жовтня до 30 листопада, субсидія призначається з початку опалювального сезону. Після 1 грудня вона надається з місяця, коли особа звернулася. Втратити субсидії можна через наявність боргів. Також субсидію можуть скасувати у разі зміни місця проживання, смерті отримувача або якщо виявиться неправдива інформація про доходи. Наприклад, фінансовий моніторинг може зафіксувати великі покупки чи наявність на депозиті понад 50 тисяч гривень.
Бережіть тепло у квартирах
За словами директора “Львівтеплоенерго” Олександра Одинця, для початку можна поцікавитись в голови ОСББ, керуючих будинками з центральним опаленням чи готовий їхній будинок до опалювального сезону і чи підписаний акт готовності з “Львівтеплоенерго”. Там, де будинки з індивідуальним опаленням, також варто запитати, чи є підписані договори з НАК "Нафтогаз" щодо постачання і обсяги газу.
Увагу бажано звернути на утеплення мереж, а якщо є видимі недоліки у будинку: незасклені шибки у вікнах в під’їзді чи навіть підвалах, не щільно закриті двері в під’їзд, то все відремонтувати, аби тепло не виходило.
За можливості не бажано у час пік навантажувати енергосистему, тобто вмикати пральну машину чи інші електроприлади у вечірній час та щоразу вимикати електроенергію, коли виходите з кімнат.