"Не витрачаємо на тепло жодної гривні": на фермі на Львівщині повторно використовують енергію від освітлення теплиць

"Не витрачаємо на тепло жодної гривні": на фермі на Львівщині повторно використовують енергію від освітлення теплиць

На фермі на Львівщині, де вирощують зелень, налагодили повторне використання енергії. Це дозволяє зекономити та бути менш залежними від відключень світла. Відтак, навіть взимку енергії повторного використання вистачає, аби рослини не замерзали.

Як це працює, Суспільному пояснив співзасновник ферми Володимир Новий.

На фермі вирощують різні види салату та пряні трави. Загалом – 750 тисяч рослин. Як пояснює співзасновник і керівник ферми Володимир Новий, для господарства вкрай необхідна електроенергія, аби не мати збитків.

"Життя рослини напряму пов'язане з великою кількістю енергії, котру вона споживає для свого розвитку. Ця енергія йде від сонця. А в нашому випадку — це промислова вертикальна ферма з діодним штучним освітленням. Тому рослинка повністю від нього залежна. Некритично, якщо розриви в подачі світла є короткими, але якщо ці розриви тривають дуже багато і рослина не може отримати в достатній кількості і якості світло, то так розвиватися вона не може", — каже Володимир Новий.

Володимир Новий
Співзасновник ферми Володимир Новий. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Коли почали регулярно вимикати світло, довелося купувати великий промисловий генератор, зазначає господар теплиць.

"Ми таким чином хотіли вирівняти розриви в подачі електроенергії. Однак побачили, що при дуже великих розривах втрачається економіка. Зараз ми розуміємо, що оптимальним рішенням для нас – це були б газотурбінний генератор або взаємодія з альтернативними варіантами генерації енергії через акумуляцію. Тобто, коли є сонячні батареї чи великі вітряки, котрі генерують енергію. І взагалі треба розуміти, що в кожній рослині, яку ми продаємо, понад 50% вартості – це якраз є вартість енергії", — говорить співзасновник ферми.

Зараз рослини вирощують у літніх теплицях. Зокрема, це пов’язано і з економією електроенергії, каже керівник господарства. А з настанням холодів їх перенесуть у приміщення вертикальної ферми. Аби захистити зелень від морозів, під підлогою облаштували спеціальний басейн, у якому підігрівається вода. Для цього повторно використовують енергію від ліхтарів, пояснює Володимир Новий:

"В нас немає системи опалення в принципі. Ця теплиця, вирощуючи півтори тонни зелені на день, не витрачає на тепло жодної гривні. В нас на малій площі є величезна кількість досвітки. Ці світильники, вони всі виділяють тепло. І ми вміємо його збирати, балансуючи температуру в самому комплексі. Ми стоїмо над величезним басейном, який має більше ніж 200 тонн акумулюючої рідини. В нього збирається надлишок тепла. І це тепло ми можемо використати або для повторного опалення самого комплексу, якщо температура надворі низька, або комерційно повторно використати".

На фермі вирощують салати та пряні трави
На фермі вирощують салати та пряні трави. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Вода у басейні нагрівається до 50 градусів. Її застосовують для поживного розчину, який необхідний рослинам. Фермер пояснює вигоду від цього.

"На жаль, багато людей, котрі займаються подібною підприємницькою діяльністю, вони спочатку платять за те, щоб охолодити цю теплицю. Тобто, стоять системи кондиціонування, котрі виганяють на вулицю тепло. А потім вони ставлять величезні опалювальні системи для того, щоб нагріти цю теплицю. І виходить, що за рахунок того, що в нас комплексне рішення, в нас немає системи опалення, в нас є система клімат-контролю", — додає Володимир Новий.

Вода у басейні нагрівається до 50 градусів
Вода у басейні нагрівається до 50 градусів. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Чоловік каже, що у майбутньому планує розширити площі теплиць та вирощувати лікарські трави.

На початок