Перейти до основного змісту
Оновлення даних, "Резерв+" та робота ТЦК. Адвокат пояснив як працює закон про мобілізацію

Оновлення даних, "Резерв+" та робота ТЦК. Адвокат пояснив як працює закон про мобілізацію

Закон про мобілізацію – пояснення адвоката
Черги до Сихівського РТЦК, 24 травня 2024 року. Суспільне Львів

Кожен військовозобов’язаний повинен мати військовий квиток та показувати його на вимогу осіб, які уповноважені перевіряти; у квитку має бути штрих-код; людина має стояти на військовому обліку та уточнити свої дані. І, якщо має право на відстрочку від мобілізації, має надати державі документи, які підтверджують це.

Натомість представники ТЦК повинні знати норми законодавства, які надають їм певні повноваження. А якщо вони перевищують свої повноваження, то будуть відповідати за це.

Про це в ефірі Українського радіо. Львів розповів адвокат Ярослав Жукровський.

За його словами, у країні, де триває війна, цілком логічно, що змінюються та коригуються правила військового обліку та мобілізації. А також – посилюється відповідальність за порушення правил.

Відстрочки від мобілізації

Він нагадав, що після 18 травня, коли набув чинності Закон про мобілізацію суттєво звузилися підстави для надання відстрочок від мобілізації.

"Про підстави всі багато знають, це обговорюється. Але хочеться акцентувати на такому прикладі: військовозобов’язаний має право на відстрочку, якщо його теща має інвалідність І чи ІІ групи. На практиці, якщо теща мала троє-четверо зятів, то кожному було добре. Цю підставу звузили: треба довести, що в тещі немає дітей, що вона потребує постійного стороннього догляду, мають бути акти, які встановлюють необхідність такого догляду. Звичайно, що для багатьох це стало неприємним сюрпризом", — говорить адвокат.

За його словами, ці зміни були очікувані, але запізнілими. На його думку, їх треба було запроваджувати ще у 2022 році.

"На сьогодні маємо нову чинну редакцію закону. Маємо обов’язок ТЦК створити комісії з розгляду питань щодо відстрочок. Подекуди вони ще не створені, що є порушенням норм законодавства. Маємо велику кількість військовозобов’язаних, які хочуть підтвердити своє право не бути мобілізованими", — зазначає Ярослав Жукровський.

Уточнення чи оновлення даних?

Адвокат також наголошує, що військовозобов’язані зараз плутають два терміни – уточнення та оновлення даних.

"Є правила організації військового обліку, які затверджені 30 січня 2022 року. Вони стосуються процедур внесення відомостей про військовозобов’язаного — взяття на облік, зняття на облік, зняття з обліку та виключення з обліку. І разом з тим маємо нові перехідні положення, які стосуються обов’язку військовозобов’язаного протягом від 18 травня до 18 липня уточнити персональні дані. Уточнення та оновлення – це не одне й те ж", — каже він.

Так, зараз військовозобов’язаний може через за стосунок "Резерв+", ЦНАП чи ТЦК уточнити деякі персональні дані: прізвище, ім’я та по батькові; місце проживання; номер телефону та номер електронної пошти.

"Якщо військовозобов’язаний не зробить це до 18 липня, то це буде порушенням законодавства, і, ймовірно, за це буде передбачена адміністративна відповідальність", — попереджає Ярослав Жукровський.

Натомість щодо оновлення даних, то Закон про єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів містить близько 30 опцій даних: сімейний стан, освіта, місце проживання, наявність дітей та інше.

"Закон каже, що якщо військовозобов’язаний розлучається, у нього народжується дитина, він змінює місце праці, то є сім днів, щоби прийти у ТЦК і оновити ці дані", — зазначає адвокат.

Також він нагадав, що Постанова Кабміну №560 від 16 травня 2024 року, яка зобов’язує усіх військовозобов’язаних під час дії воєнного стану раз на рік проходити медичну комісію на визначення ступеню придатності.

"Резерв+" – це електронний кабінет?

Ярослав Жукровський каже, що Постанова Кабміну №559 від 16 травня 2024 року передбачила, що військово-обліковий документ може бути паперовим. І вже з 18 травня не мають видавати військові квитки у вигляді книжечки.

І ця ж постанова визначила електронний військово-обліковий документ.

"Чи є "Резерв+" електронним кабінетом? Станом на сьогодні – ні. Але з часом, коли такий кабінет буде, електронний документ та паперовий матимуть однакову юридичну силу. Це так само як в "Дії" є паспорт", — пояснює адвокат.

Що ж стосується він-коду, який вклеюється у військовий квиток, то це є набір чисел, які ідентифікують людину в єдиному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

"Якщо він вклеєний, то це означає, що інформація про нього є в єдиному реєстрі. Вклеювати почали недавно, тому й виник ажіотаж. Якщо військовозобов’язаний не має такого штрих-коду, то він порушує правила військового обліку. Тоді його запрошують проїхати у ТЦК, щоби уточнити та оновити свої дані", — каже він.

Проте, за його словами, досі він не бачив жодного працівника ТЦК зі сканером, який би мав зчитувати вищезгаданий штрих-код.

Обмежено чи необмежено придатні

Ярослав Жукровський зачепив новацію закону про обмежено придатних осіб.

За його словами, закон дав час таким особам протягом дев’яти місяців (до 4 лютого 2025 року), з моменту набуття чинності закону, пройти військово-лікарську комісію.

"Закон не визначив чи ці особи самі мають прийти, чи їх треба запрошувати. Очевидно, свідомі прийдуть самі. Маємо новий перелік хвороб, який визначає хто придатний, хто не придатний, хто тимчасово придатний, хто придатний до служби у тилових структурах. Так, людина зі сколіозом буде визнаною придатною для служби в окремих тилових структурах. Або людина з легкою розумовою відсталістю може, наприклад, проходити службу в ТЦК", — говорить він.

Покарання

Адвокат також говорить, що 363 та 364 статті Кримінального кодексу України стосуються можливості притягнення особи до кримінальної відповідальності за порушення правил ведення обліку, мобілізаційного законодавства та ухилення від військової служби.

"Але для того, щоби довести наявний склад кримінального правопорушення, треба провести значну кількість роботи поліцейським. Коли взяти офіційну статистику державної судової адміністрації, то у 2023 році у всіх областях України було винесено три чи чотири тисячі вироків. Якщо поділити на кількість днів та районів, то, в середньому, в одному районі виноситься один чи два вироки про ухилення від військової служби. Чи це багато?" – говорить він.

Також Ярослав Жукровський зазначив, що людині, яка не з’являється в ТЦК за повісткою, суд може обмежити в праві керування транспортним засобом.

"Але працівникові ТЦК простіше застосувати до цієї особи інші санкції. Зрештою, класичний ухилянт не завжди керує транспортним засобом. Він, наприклад, на електросамокаті їздить", — каже адвокат.

Окрім цього, держава обмежила можливість одружуватися та розлучатися без підтвердження перебування на військовому обліку.

"Але стосовно розірвання шлюбу у суді, то там такої вимоги немає", — пояснив він.

Каральна та заохочувальна складові

Ярослав Жукровський зазначив, що новий закон має не тільки каральну, але й заохочувальну складову.

"Людям, які самостійно приходять в ТЦК, законом надано можливість отримати мобілізаційне розпорядження і повістку на відправку не в цей же день, а через місяць-півтора. Це такий бонус від держави, щоби людина мала можливість завершити свої справи", — говорить адвокат.

Також, коли військовозобов’язаний укладає свій перший контракт, йому надають можливість отримати 150 тисяч на купівлю транспортного засобу та погашення першого внеску іпотечного кредиту. Щоправда, перший контракт укладається на п’ять років.

"Ще одна новація: чинні військовослужбовці, які мають інвалідність, можуть звільнитися з військової служби, навіть якщо ВЛК визнали їх придатними. Для цього треба подати рапорт та документи. І командир зобов’язаний його звільнити. Це – позитив. Тому що багато хлопців, які йшли в перші дні повномасштабного вторгнення були особами з інвалідністю", — каже він.

Топ дня
Вибір редакції
На початок